Recep Çalı
MİSYON YOKSA VİZYON ÖKSÜZDÜR

Kurumlarda vizyon (geniş görüşlülük/planlanan hedef)  bulunduğu sektörün gelişim hedeflerine göre kendini nerede konumlandıracağını belirler. Daha sade ve anlaşılır deyimle;

Vizyon=Hedef

Misyon ise bu hedefe ulaşabilmek için izlenecek yol ve/veya bu yolu uygulayan/ortaya koyandır. 

 

Su ve kanal idarelerinde, vizyon: nasıl ve hangi kelime ile tanımlarsanız tanımlayın, özünde ve en net anlamda, yaşam kaynağı suyu temin edip kullanıcılara iletmek ve kirletilmiş atık suyu doğaya ve tüm canlılara zarar vermeden bertaraf etmektir. Bu tanım gösteriyor ki; eskilerin deyimi ile zurnanın zırt dediği yer burası. Yani su ve kanal idarelinde vizyona ulaşabilmek için işin en önemli ve can alıcı noktası misyondur. Vizyona ulaşmak için iyi bir misyon oluşturmak şarttır.

 

Kurumun vizyonuna (hedefine) ulaşmak için misyonu yüklenmek, kullanılacak yol ve yöntemleri belirlemek yönetenin işidir. O yüzden vizyon ne kadar iyi olursa olsun, bunu yerine getirebilmek  yönetenin bilgi birikimi, becerisi, adil, eşitlikçi olabilmesi, ortak aklı işletebilmesi ve üstlendiği makamı kurumun vizyonuna hizmet etmek üzere aldığı bir emanet olarak içselleştirebilmesi ile doğrudan bağlantılıdır. 

 

Kurum, bir anlamda da misyon sahibi yöneten; yaşam kaynağını temin edecek, halkın kullanımına verecek, çıkan kirletilmiş suyu canlılara ve doğaya zarar vermeyecek şekilde bertaraf edecek. Tanım çok basit ve net.  Bilmemiz gereken bir başka şey, bunu yaparken ihtiyaç duyulan yatırım ve işletme sermayesini ve halka sunmak üzere yaptığın hizmetin bedelini halktan alacaksın. Yani suyu satacak, kirletip attığı suyu bertaraf etmek için ayrıca para alacaksın. Üstelik yapacağın yeni ve geliştirme yatırımlarının bedellerini de ücretlere ekleyeceksin. İşte bu nedenle zordur, su ve atıksu hizmetini planlamak ve yönetmek. Ucu halkın kesesine dokunacağı için zordur.

 

Hizmeti yapmaya mecbursun, insani kullanım hakkı olarak görülmesi gereken suyu satmaya da mecbursun. Öyleyse, ihtiyaçlar ve hizmetler iyi planlanmalı ve öncelik sırası belirlenmeli. Belki de verimliliğin diğer alanlardan çok daha fazla önemsenmesi gereken alan, su ve kanal hizmetidir.

 

Özetle; misyon yoksa vizyon öksüz kalır bunu bilmek gerek.

Recep ÇALI- İnşaat Mühendisi

Yayınlanma Tarihi : 2020-9-28 20:02:51
Okunma Sayısı : 420
tre

Recep Çalı Diğer Yazıları

Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?


1. Gelecek Partisi
2. İYİ Parti
3. Ak Parti
4. CHP
5. DEVA Partisi
6. MHP
7. SP
8. HDP