SÜT ÜRETİCİSİNDEN GIDA KOMİTESİNE YENİDEN ÇAGRI

SÜT ÜRETİCİSİNDEN GIDA KOMİTESİNE YENİDEN ÇAGRI

YEME GELEN ZAMLAR ÜRETİMİ DURMA NOKTASINA GETİRDİ… KRİZ BÜYÜYOR

Hayvancılığın başlıca sorunlarından biri olan girdi maliyetlerinde sürekli yaşanan artış son zamanlarda giderek artmaktadır.

 Yeme gelen üst üste zamlarla üreticilerimiz ezilirken temsilcisi olduğumuz süt üreticileri için Gıda Komitesinin acilen toplanması talebimizi tekrar dile getiriyoruz. Çiğ süte yani üreticinin asıl hak eden ve büyük emekler vererek üreten üreticilerimizi  bu dar boğazdan kurtaramaz isek dayanabilecek ve maalesef üretimi devam ettirecek güçleri kalmayacak.

ÜRETİCİLERİMİZ KESİME YÖNLENDİRİLİYOR.

 Yeme , Samana, girdi maliyetlerimize sürekli yapılan zamlar hayvancılığımızın ve üretimimizin sürdürülebilirliğine ciddi anlamda zarar verdi. 2020 yılı itibariyle defalarca yapılan bu zam oranlarının karşılığında çiğ süt fiyatları revize edilmezken  yine ve yeni bir zam durumuyla karşı karşıyayız.

Gıda komitesi acilen toplanması talebimizi yeniliyoruz. Süt Üreticilerimiz zor durumda ve zor şartlarda… üretim yapılamayacak duruma geldi, İneklerimizin kesilmemesi için Gıda Komitesinin referans fiyatı düzenleyip bize tavsiyede bulunması lazım.

Süt Konseyinde açıklanan referans fiyat 1 yıllıktı fakat Gıda Komitesinin aldığı kararda sıkıntılı bir durum olduğunda fiyatlar tekrar revize edilecekti.

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği olarak,  Sayın Bakanımıza sürekli konuyu arz ediyoruz, Merkez Birliği Yönetim Kurulu olarak konunun takipçisiyiz.  Genel Müdürlerimizle ve Bakanlığımız yetkilileri ile devamlı temaslarda bulunduk. Gıda Komitesinin bir an önce toplanıp süt fiyatlarını tekrar gözden geçirmesini istiyoruz.

Gıda Komitesinin tavsiyesi, Sayın Bakanımızın kararıyla bizde konsey olarak, üreticilerimizi ve sanayicilerimizi bir araya getirerek referans fiyatı yani üreticinin taban fiyat beklentisini üreticilerimizle ve sanayicilerle kendi aramızda istişare etmek istiyoruz.

Temsilcisi olduğumuz Süt Üreticilerimiz için, Saygıdeğer Gıda Komitesi Üyelerimizin toplanarak çiğ süt fiyatlarının günümüz şartlarına göre tekrar değerlendirilmesi  konusunda , Ulusal Süt Konseyinin çatısı altında düzenlenecek sektör toplantı için, ilgili mevzuat kararını bekliyoruz.

Ardı arkası kesilmeyen yem zamları karsısında bekleyecek gücümüz kalmadı... Gereken tedbirler alınmazsa sut üreticisi daha fazla zararına üretim yapamayacak. Üretimde gerekli her kaleme defalarca gelen zamlara karşılık binbir emekle ürettiğimiz çiğ süt fiyatı  aynı. Yem ve çiğ sut zamlarının karşılaştırılacağı  sektör toplantısı acilen yapılmalıdır.

 Bu toplantının yapılabilmesi için  mevzuat gereği Gıda Komitesinin kararını  beklemekteyiz. Tüm tarafların  yer aldığı çiği süt referans  fiyat belirleme toplantıları konsey çatısı altında gerçekleşmektedir.. Konseyin mevzuat gereği Gıda Komitesinden karar beklediğini daha önce dile getirmiştik. Hem konsey hem Merkez Birliği temsilcisi olarak Gıda Komitesinin bu toplantıyı acilen tertip etmesini talep ediyorum. Ülkemizin her köşesinde bu zorlu şartlara rağmen üretim  yapmaya çalışan sut üreticilerimizin artık hayvanlarını besleyecek yem alma güçleri yok. Hayvan beslenmezse süt yok, süt yoksa hayvanını kesime göndermek zorunda, süt hayvanlarımız kesime giderse de artık sut ihtiyacında  da dışa bağımlı olacağız demektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayınlanma Tarihi : 2020-9-13 19:23:51
Okunma Sayısı : 127
bas

Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?


1. Gelecek Partisi
2. İYİ Parti
3. Ak Parti
4. CHP
5. DEVA Partisi
6. MHP
7. SP
8. HDP