MSC OSCAR GEMİSİ, ASYAPORT LİMANI’NA YAKLAŞTI

Tekirdağ'daki Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın ilk 10 limanından biri olan Asyaport Limanı, dünyanın en büyükleri arasında yer alan "MSC Oscar" adlı dev konteyner gemisini ağırladı. 

Çin'den yola çıkan 400 metre uzunluğa, 59 metre genişliğe ve 20 bin TEU taşıma kapasitesine sahip dünyanın en büyük konteyner gemilerinden olan MSC Oscar, Asyaport Limanına yanaştı. Geminin gelişi nedeniyle limanda tören yapıldı. Asyaport Limanı Planlama Müdürü Gökmen Azatlı tarafından geminin kaptanına plaket ve hediye takdim edildi. Daha sonra limanda kurban kesildi. Asyaport Limanı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, oğlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Soyuer  ve torunu Damla Soyuer ile birlikte çalışmalar hakkında bilgi aldı. 

Asyaport Limanı Planlama Müdürü Gökmen Azatlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, MSC Oscar'ın inşa edildiği 2015'de boyut ve taşıma kapasitesi bakımından dünyanın en büyük konteyner gemisi olduğunu söyledi. Azatlı, MSC Oscar sınıfı gemilerin tam dolu olarak Türkiye'de sadece Asyaport Limanına yanaşabildiğini ifade ederek, "Gemi Uzak Doğu bağlantılı tiger ismiyle çalışan bir yük gemisi. Bir önceki limanı İstanbul'du. Buradan da Pire limanına geçip yüklerini aldıktan sonra Uzak Doğu'ya hareket edecek. Limanımızda ortalama 5 bin 100 konteyner elleçlemesi yapılacak. Yaklaşık 2 bin 400 tahliyesi var." dedi.

 

 MSC Liman Acente Hizmetleri Müdürü Volkan Aytaç, MSC Oscar'ın kendileri için önemli bir gemi olduğunu belirterek, "2015 yılında yapıldığında en büyük konteyner gemisi ünvanını almıştı. Bugünde Asyaport'ta MSC Oscar gemisinin görmekten mutluyuz." diye konuştu.MSC Oscar, Asyaport Limanının ardından Yunanistan'daki Pire Limanına hareket edecek.

 

Yayınlanma Tarihi : 2020-5-23 13:52:15
Okunma Sayısı : 169
reklam