KENT KONSEYİ’NDEN KANAL İSTANBUL KONFERANSI YAPILDI

Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Kanal İstanbul bir proje olmadığını belirterek; “Kanal İstanbul sorun çözmenin aksine sorun çıkarıyor. Türkiye’ye egemenlik, güvenlik, savunma, ekolojik denge Çevre ve Şehircilik konusunda inanılmaz problemler çıkarıyor. Onun için bu bir proje değil, gerçekten bir ucube “diye konuştu. 

 

Tekirdağ Kent Konseyi tarafından Tekirdağ Dayanışma ve Düşünce Topluluğu ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Tekirdağ Ramada Otel’de Emekli Tuğamiral Türker Ertürk’ün katılımı ile Kanal İstanbul ve Doğu Akdeniz” adlı konferans ve imza günü düzenlendi. 

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Yücel Ayaz, yaptı.

 

HALK KANAL İSTANBUL’A KARŞI 

 

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği konferansa katılımlarından dolayı protokole ve katılımcılara teşekkür eden Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Yücel Ayaz; “Böyle organizasyonlarla ilgili bizim yapamayacağımızı, kimsenin gelmeyeceğini düşünenler yanıldı. Biz gerçekten halkımızın ne istediğini, ne istemediğini her zaman önemseyen bir kuruluş olmaya çalışıyoruz. Kanal İstanbul hakkında yaptığımız anketlerde yüzde 90’a yakın hayır çıktı. Trakya halkı kanal İstanbul’u istemiyor. Böyle bir gerçek karşısında biz de Tekirdağ Kent Konseyi ve Trakya Kent Konseyleri olarak bir basın açıklaması yaptık. Kanal İstanbul projesi ile ilgili düşüncelerimizi halkımızla paylaştık. Konuyu uzmanından dinlemek için uzmanını buraya getirdik. Sayın Türker Ertürk’e ve tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum. “dedi. 

Havva Barut tarafından Emekli Tuğamiral Türker Ertürk’ün özgeçmişinin sunumunun ardından Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Kanal İstanbul Projesini detaylarıyla anlattı. 

“KANAL İSTANBUL ÇÖZÜM DEĞİL SORUN”  

Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, kanal İstanbul’un hiçbir problemi çözmediğini, aksine problem çıkardığını dile getirerek; “ Kanal İstanbul bir proje değil. Bir şeyin proje olabilmesi için bir sorunu bir problemi çözüyor olması lazım. Şimdi size soruyorum Kanal İstanbul projesi, İstanbul’un , Marmara Bölgesi’nin veya Türkiye’nin hangi problemi çözüyor? Hiç birisini hatta Türkiye’ye egemenlik güvenlik savunma ekolojik denge Çevre ve Şehircilik konusunda inanılmaz problemler çıkarıyor. Onun için bu bir proje değil gerçekten bir Ucube. şimdi insan istiyor ki burada görüşler de olsa onlarla beraber tartışsak sizde doğruyu öyle bulsanız ama yoklar. Niçin yoklar savunulacak gibi değil. Ben yaptım oldu prensibiyle, çünkü savunamadığınız zaman zaman ne dersiniz? Çatlasanız da patlasanız da ben bu projeyi yapacağım dersiniz ve şu anda gerçekten bu yapılıyor ve ne yazık ki bugün ülkemiz öyle bir yere geldi ki Türkiye’nin yararına olan , hayırlı olan her proje iktidarın aleyhine iktidarın lehine olan her projede ne yazık ki Türkiye’nin aleyhine bakınız. Bu sabah da bahsettiler 2011 yılında dile getirilmişti. O zaman Sayın Erdoğan başbakandı daha o günden itibaren tepki gösteren bir sürü insan oldu. Tabii Onlardan birisi de bendim. “dedi

 “MONTRÖ’NÜN TARTIŞILMASINI AMERİKALILAR VE İNGİLİZLER İSTİYOR”

 

Kanal İstanbul Projesinin Montrö için bir tehdit olduğunu belirten Ertürk; “Niçin bu projeye gerek duyuluyor? Birincisi; Montrö. Bu projeyi birileri bu iktidarın yetkili ağızlarının kulaklarına söylemişler. İkincisi de rant projesi, yani buradan para kazacak ve komisyon alacaklar. Neden bu iş yapılıyor? Montrö’nün bir şekilde tartışılması, masaya gelmesi, rejiminin değiştirilmesini Amerikalılar ve İngilizler gerçekten çok istiyorlar. Amerikalılar bir küresel güç. Küresel gücün en büyük gücü de kendi deniz kuvvetler donanmasıdır. Bugün dünyanın %70’i denizlerle kaplı. Bunun lideri de ABD. Öyle bir deniz kuvvetleri var ki kendisinden sonra gelen 14 deniz kuvvetlerinden daha güçlü; 11 tane uçak gemisi var. Her biri 100 bin ton. Kuzeyimizde güçlü bir ülke var; Rusya. Bu anlamda 1 tane bile uçak gemisi yok. Akdeniz dünya denizlerinin yüzde 1’i. Karadeniz de Akdeniz’in 6’da 1’i. Ama ABD, bu küresel güç, tüm dünya denizlerine hiçbir sınırlandırma olmadan girebiliyor, kontrol edebiliyor. Yalnızca bir denize istediği gibi giremiyor. O da Karadeniz. Uçak gemilerini sokamıyor, deniz altılarını sokamıyor. Deniz altılar özellikle nükleer başlıklı balistik füzeler için önemli. Bunları buraya (Karadeniz’e) sokmak istiyorlar. “diye konuştu. 

 

“ABD VE İNGİLTERE KARADENİZ’E HAK GEMİLERİNİ SOKMAK İSTİYOR” 

Karadeniz’in proje ile tüm ülke gemilerine açılacağını söyleyen Ertürk; “Hatta 2008 Gürcistan krizinde büyük tonajlı bir hastane gemisini bile ABD buraya sokamadı. Özetle, ABD ve İngiltere Karadeniz’de daha fazla faaliyet göstermek, buraya HAK gemilerini sokmak istiyor. Şu anki Montrö rejimiyle bunu yapabilmesi mümkün değil. Bunun için Montrö rejiminin değiştirilmesi, tartışılması lazım. İktidar tarafından da dile getirilen bu projenin arkasında Amerikalılar var.  Bu sadece kitaplardan, hukuki pasajlardan çıkardığım bi anlam değil. ABD’nin jeopolitik hedefi ve benim meslek yaşamım boyunca benim seviyemdeki amiral ve subaylar nasıl bana Montrö’nün değiştirilmesi rejimini anlatmışlarsa; karşı tarafın siyasetçilerin de Türkiye’yi yöneten en üst düzeydeki siyasetçileri yönlendirmeye çalıştıklarından hiç şüpheniz olmasın.” diyerek sözlerini tamamladı. 

Konuşmalarının ardından Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Yücel Ayaz tarafından Emekli Tuğamiral Türker Ertürk’e plaket takdim edildi.

 Konferansa; TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz, TESKİ Yönetim Kurulu Üyesi Fehmi Altayoğlu, İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Toplum içinde itibar sahibi olabilmek için Paraya bula ihtiyaç yoktur. Dürüst ve Vicdanlı olmak Yeterlidir

Yayınlanma Tarihi : 13 Şubat 2020
Okunma Sayısı : 49
rece