İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı basın açıklaması

19 Mayıs 2020 Tekirdağ Töreni esnasında Saygı duruşunun programa dahil edilmemesi ile ilgili İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı basın açıklamasıdır.

MİLLİ BAYRAMLARINI KUTLAMAYANLAR, DİNİ BAYRAMLARINI KUTLAYACAK VATAN BULAMAZLAR.

Bu 19 Mayıs; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere yola çıkışının 101. yıl dönümünüdür. Kutlu olsun.19 Mayıs, tarihimizin dönüm noktası olup, Devletimizin ilk adımları atılmıştır. Aydınlık  geleceğimizin bayramı olan bu gün, gençlerimize emanet edilmiştir. Her şeyin gerçekten çok güzel olacağı inancıyla 101 yıldır bu umudumuzu  kaybetmedik ve gelecek mücadelemizi hep birlikte sürdürüyoruz. 19 Mayıs, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Atatürk’ümüzün doğduğu tarihtir .Türk milleti ve gençliği, manevi olarak her 19 mayısta Atasıyla birlikte Bandırma vapuruna binerek ,yaşanan zorlukları hissedip Kurtuluş Savaşını anlamaya çalışmaktadır.

Önceleri  19 mayıs törenleri; Atatürk anıtına çelenk konularak başlar, şehrin büyük cadde veya meydanında yapılan gösteriler ve okunan şiirlerle doruğa ulaşırdı. Törenlere en büyük mülki amirden başlayarak tüm zevat katılır,her 19 Mayıs sonrası Büyük Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve geleceğe olan güven tazelenirdi.

Fakat 2010 yılında yapılan yönetmelik değişikleriyle adeta halkımız bu coşkudan uzaklaştırılır oldu. Çoğu zaman törenlere İlin Valisi, Garnizon Komutanı, Vali yardımcıları, ilçelerde kaymakamlar hükümet temsilcileri katılmaz oldu. Bunu kabul etmek mümkün değil. Böyle yasak savar gibi bir bayram kutlaması olmamalıdır. Olayı bu hale getirenleri  de kınıyoruz. 19 Mayıs tarihi gençlere ve topluma aktarılması gereken milli bir kültürdür. Bu kültürü yok etmeye kimsenin hakkı yoktur. Cumhuriyetin tüm değerleri ile sonsuza dek yaşatılması, başta gençler olmak üzere hepimizin ortak sorumluluğudur.

Gördüğünüz gibi bu 19 mayısta da durum farklı değil. Yine sayın Valimizden başlayarak protokolün hemen hemen hiçbiri ortada yok. Bunun anlamı Kurtuluş savaşı mücadelesi ile Gençliğin bayramını değersizleştirmektir. Bu tarihi anlayamayanlar, bu tarihi önemsiz kılanlar, unutmasınlar ki Milli bayramları kutlamayan milletler, dini bayramlarını kutlayacak vatan bulamazlar.

Sonuç olarak bu değersizleştirme çabalarını kınıyoruz .Türk Milleti müsterih olsun.İYİ parti iktidarında başta T.C. nin yerine konulmasından başlayarak, Türk çocuğuna andımız yasağının kaldırılması ve Milli bayramların, o özlediğimiz şekilde kutlanması   sağlanarak hasret sona erecektir. Ne mutlu Türküm diyene . Saygılarımla

                                                                      Sertaç ALKAYA

                                                                İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı

Yayınlanma Tarihi : 2020-5-20 11:45:41
Okunma Sayısı : 147