BAŞKAN GÜNAY, (TOBB), MİLLETLER ARASI TİCARET ODASI (ICC), FACEBOOK, HABİTAT DERNEĞİ VE KUŞADASI BELEDİYESİ İŞ BİRLİĞİYLE HAYATA GEÇİRİLEN KUŞADASI İSTASYON AÇILIŞINA KATILDI.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milletler Arası Ticaret Odası (ICC), Facebook, Habitat Derneği ve Kuşadası Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen “Kuşadası İstasyon” açıldı. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası (Tekirdağ TSO)  Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay toplantıya TOBB’u temsilen katılım sağladı.  ​

Bölge ekonomisini ve toplulukları güçlendirmek için kurulan Kuşadası İstasyon, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda, Türkiye toplumunun ve ekonomisinin dijitalleşmesini merkeze alıyor.

 Bireylerin, işletmelerin ve girişimci adaylarının dijital ve finansal dönüşümünü artırmayı hedefleyen Kuşadası İstasyon, sınırları aşmaya hazır toplulukların küresel pazarlara ulaşmaları için bir dizi farklı eğitim, program ve atölye çalışmasına ev sahipliği yapıyor. 

İnsanların ve işletmelerin büyümek için ihtiyaç duydukları bilgi, beceri, kaynaklara erişimlerini sağlayacak olan Kuşadası İstasyon, aynı zamanda farklı toplulukların fikir alışverişinde bulunabilecekleri ve beraber çalışabilecekleri fiziksel bir alan sunuyor.

Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, çevrim içi gerçekleştirdiği konuşmasında, özel sektörün dijital becerilerini geliştirmesini ve yeni nesil girişimciliğin yerleşmesini hedeflediklerinden bahsetti ve bu konuda yapılan çalışmaların altını çizdi.

Başkan Günay; “Türkiye olarak yeniliklere ve yeni teknolojilere en hızlı adapte olan ülkelerin başında geliyoruz.Pandemi döneminde de bu özelliklerimiz sayesinde diğer ülkelerden pozitif ayrıştık. Türkiye’nin yüzde 93’ü mobil cihaz, yüzde 63’ü ise sosyal medya kullanıyor.Dünyada sosyal medya platformlarını en çok kullanan ülkeler arasındayız. Dijital dünyadaki her gelişmeyi biliyoruz, takip ediyoruz.Ama tüm bu teknolojileri, iş üretmek,  işimizi geliştirmek için değil, çoğunlukla laf üretmek için kullanıyoruz.İşte bunu tersine çevirmek, girişimcileri ve KOBİ’leri, dijital ortama, iş yapmak üzere taşımak istiyoruz.Çünkü dünya buraya gidiyor. Artık herkes işini, ticaretini, sosyal hayatını, sanal ortama kaydırıyor.Eskiden cadde üzerinde dükkan açmak önemliyken, bugün e-ticarette olmak önemli.Rifat Başkanımız geçen gün çok güzel bir örnek verdi, dünyanın en değerli arazisi artık bu telefonların ekranı oldu. Pandemiyle mücadele sürecinde tüm dünya buna bir kez daha şahit oldu.Her kriz, fırsatıyla gelir. Bunu asla unutmayın.Bu dönüşüme hazır olanlar, bu sürecin kazananı oldular.Bakın Türkiye’de, covid-19 ile mücadele sürecinde yapılan harcamaların 3’te 1’i internet üzerinden yapıldı.İşte biz de bu dönüşümü kaçırmadan, adapte olmamız lazım. Böylece bütün dünyaya tek bir tuşla ulaşabiliriz.” Dedi.

 

Günay konuşmasının devamında; “İşte biz de TOBB olarak; özel sektörün dijitalleşmesi ve yeni nesil girişimciliğin gelişmesini hedefliyor ve bunun için çalışıyoruz, bunun sebebi ise ülkemizin kalkınmasıdır.TOBB olarak KOBİ’lere dijital dönüşüm sürecinde rehberlik edecek Akıllı KOBİ projesini hayata geçirdik, tüm KOBİ’leri Akıllı KOBİ’ye davet ediyoruz.Bu kapsamda üyelerimizin dijital dönüşüm sürecinde onlara rehberlik yapacak altyapı imkanları sunuyoruz.Üyelerimize dijitalleşme, e-ticaret konularında eğitimler veriyoruz. Yeni eğitimlerimizi de önümüzdeki kısa süreçte başlatacağız. E-ticaret portalları ile üyelerimiz için kampanyalar düzenliyoruz.Yine dünyanın en büyük küresel teknoloji firmalarıyla, bu kapsamda projeler üretiyoruz.Örneğin, Facebook ile SheMeans Business Projesi’ni gerçekleştirdik.20 ilde 5 bin kadına dijital pazarlama eğitimi verdik. Sosyal medya platformlarından satış yapmanın yollarını öğrettik. Yine Facebook’la bu merkezde işbirliğine gittik.Facebook, 2,4 milyarı aşan kullanıcı sayısıyla, dünyanın en büyük sosyal platformu. 2019’da kullanıcı sayısı 200 milyon kişi arttı.Yani 1 senede 2,5 Türkiye’yi daha ilave ettiler. Halen 80 milyon KOBİ’nin de sayfası bulunuyor. Dolayısıyla Facebook, ticaret için de iyi fırsatlar sunuyor. Biz de TOBB olarak, girişimcilerimizin bu dev platformu daha iyi kullanmalarını istedik.” İfadelerine yer verdi.

Tekirdağ TSO Yönetim Kurulu BaşkanıCengiz Günay konuşmasını; “Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz istasyon için bir araya gelmemize vesile olan Habitat başkanı Sezai Bey’e, çalışma arkadaşlarına ve Facebook yöneticilerine teşekkür ederim. Sezai Bey sağ olsun ülkemizde girişimciliğin gelişmesi, girişimci sayısının artması için elinden geleni yapıyor. Kendisini kutluyorum. Bu protokolün Kuşadası ve girişimcilerimiz için hayırlı olmasını diliyor,Hepinizi saygıyla selamlıyorum” diyerek tamamladı.

Yayınlanma Tarihi : 2021-10-23 11:39:24
Okunma Sayısı : 137
crt