YÜCEER KAYIP MÜLTECİ ÇOCUKLARI SORDU -tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber

web tasarla

YÜCEER KAYIP MÜLTECİ ÇOCUKLARI SORDU -tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
YÜCEER KAYIP MÜLTECİ ÇOCUKLARI SORDU

 CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, Türkiye’de mülteci olarak bulunan çocukların akıbetlerini sordu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığına sunduğu soru önergesinde mülteci çocukların akıbetlerini sordu.

CHP Tekirdağ milletvekili Candan Yüceer, Ortadoğu’da  şiddetli savaşların yaşanmasıyla birlikte Türkiye’ye bir göç akınının yaşandığını belirtti. Suriye savaşı ile bu akının şiddetlendiğini vurgulayan Yüceer, “sığınmacıların bir kısmı kamplara yerleştirilmiş, bir kısmı kentlerimize dağılmıştır. Bir kısmının ise akıbeti belli değildir.” dedi.

Milyonlarca insanın göç etmesine sebep olan bu insanlık dramından en çok mülteci çocukların etkilendiğini belirten Yüceer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması isteğiyle soru önergesini sundu.

ÜLKEMİZDE KAÇ MİLYON MÜLTECİ ÇOCUK VAR?

Soru önergesinde kaç milyon mülteci çocuk olduğunu soran Yüceer, bu çocukların uyruklarını da sordu. Yüceer, “Türkiye’ye sığınan ve Türkiye’de kaybolan mülteci çocuk sayısı kaçtır? Uyruklarına göre dağılımı nedir?” derken kaybolan çocuklara vurgu yaptı. Ülkede bulunan bu çocukların refakatçilerinin olmadığına değinen Yüceer, refakatçisiz çocuk sayısını da önergesinde sordu. Halihazırda ülkemizde ne kadar refakatçisiz mülteci çocuğun yaşadığı da önergesinde yer aldı.

Yüceer, “Türkiye’ye sığınan ve Türkiye’de kaybolan mülteci çocuk sayısı kaçtır? Uyruklarına göre dağılımı nedir? Türkiye’ye gelen refakatçisiz çocuk sayısı kaçtır? Hali hazırda Türkiye’de yaşayan refakatçisiz mülteci çocuk sayısı kaçtır?” dedi.

 

ÇALIŞTIRILAN MÜLTECİ ÇOCUKLARIN KAYDI VAR MI?

CHP’li Yüceer soru önergesinde kaçak olarak çalıştırılan mülteci çocuklara ilişkin önlemlerin altını çizdi. Çalışmaları yasak olan mülteci çocukların çalışmasını önlemek için gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını sordu. Yüceer önergesinde, “Türkiye’de kaçak olarak çalıştırılan sığınmacı çocuklar ile ilgili herhangi bir kayıt var mıdır? Varsa hangi işlemler yapılmıştır? İş kazasında zarar gören çocuklar hakkında veri bulunmakta mıdır?” diye sordu. Yine önergesinde Yüceer, “ Kaçak olarak çalıştırılan çocukların çalışmasını engellemek için hangi önlemler alınmıştır?” dedi.

Mülteci çocukların maruz kaldığı şiddet ve istismar vakalarına da değinen Yüceer, “ Türkiye’de bulunan sığınmacı çocuklar ile ilgili şiddet ve istismara ilişkin kayıtlar var mıdır? Bu olaylar hakkında yapılan işlem sayısı kaçtır?” dedi.

 

MÜLTECİ ÇOCUKLARLA İLGİLİ NE YAPILDI?

Mülteci çocukların, bu savaştan en çok zarar görenler olduğunu ifade eden CHP’li Yüceer İçişleri bakanı Süleyman Soylu’ya mülteci çocuklar ile ilgili bir politikalarının olup olmadığı sorusunu yöneltti.

Önergesinde “Ülkemizde bulunan sığınmacı çocuklar için bir uyum politikası oluşturulmuş mudur?” diye soran Yüceer mülteci çocuklara yönelik bir çalışmanın eksikliğini eleştirdi. BM Çocuk Hakları Sözleşmesini hatırlatan Yüceer, “BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 22. maddesine göre, kendi topraklarımızdaki mülteci çocukların tümünün sözleşmede yer alan haklardan faydalanması için gerekli önlemler alınmış mıdır? Bu önlemler nelerdir?” dedi.

Okunma :98
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2003
Dün : 4458
Toplam : 6215549
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet