yrd--doc--dr--abdurrahman-dagci---kadin-hastaliklari-ve-dogum-uzmani-polikistik-over-sendromu

web tasarla

yrd--doc--dr--abdurrahman-dagci---kadin-hastaliklari-ve-dogum-uzmani-polikistik-over-sendromu

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
yrd--doc--dr--abdurrahman-dagci---kadin-hastaliklari-ve-dogum-uzmani-polikistik-over-sendromu

 Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Dağcı / Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Polikistik Over Sendromu

‘Anne Olma’ Hayalinizi yıkmasın

    Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman Dağcı, ergenlik döneminde kızların korkulu rüyası haline dönüşen, kilo alma, tüylenme ve adet

görememe gibi şikayetlerle ortaya çıkan ‘Polikistik Over Sendromunun, kısırlığa yol açabileceği

konusunda bilgi verdi.

    Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Abdurrahman

Dağcı, ‘Polikistik Over Sendromu’ hakkında şu bilgileri verdi:

    Doktor doktor gezdiren, yıllarca ilaç kullandıran sonunda yine başa dönülen ve artık kabullenilmek zorunda kalınılan sağlık sorunu: Polikistik Over Sendromu hastalık mı, rahatsızlık mı, yoksa normal bir durum mu?

POLİKİSTİK OVER’E NE SEBEP OLUR?

   ‘İnternet alemi ne diyecek?’, ‘Hangi ilaç firmalarının önerileri dinlenecek?’, ‘Kim doğru söylüyor?’, ‘Hangi doktor iyi ilaç vermiş?, ‘Kim hangi doktora gitmiş?’, ‘Hangi testler ya- pılmış?’, ‘Çocuğum olmayacak mı?’, ‘Ne za- man geçecek?’, ‘Kist için ameliyat gerekecek mi?’, ‘Kanser mi olacağım?’, ‘Şeker hastası mı olacağım?’ ... bir sürü soru ...

   13-14 yaşından beri tedavi görüyor, birsürü ilaç doğum kontrol ilacı aldın, kilo aldın, tüylenme oldu, adet görmüyorsun, ilaçsız,  ara verdin tekrar başladın, testler testler, ama yine başa döndün, değişen olmadı; neden?

   Neyi yanlış yaptık?

  ‘Polikistik Over’ ile ‘Polikistik Over Sendromu’ karıştırılmaması gereken bir durumdur. USG’de

görülen görüntü polikistik over görüntüsüdür. Her görüntü klinik anlam taşımaz sizi de hasta yapmaz. Yani bu görüntü her zaman anlam taşımaz. Tedavi gerektirmez.   Bizim konuşmamız gereken ‘polikistik over sendromu’ yani asıl konumuz.   Polistik over USG de overin (yumurtalık) içinde gelişimini tamamlayamayan çok sayıda 1 cm’nin altında kist görülmesidir.   Polistik over sendromu ise bu görüntünün yanında hastanın şikayetlerinin olmasıdır.

 

   Hasta;

   * Kilo alma

   * Tüylenme

   * Kısırlık

   * Adet görememe

   gibi sebeplerle doktora başvurur. Bu durumu ne kadar karmaşık ya da anlaşılabilir kılmak doktora kalmış bir durumdur.

   Öncelikle durumun hastaya iyi anlatılması gerekir.   Başlangıçtaki tedaviyi hastayı doktora getiren sebebe göre basit, uygulanabilir, hasta tarafından anlaşılabilir, uzun süreli yan etkisi en az olandan başlanmalıdır.   USG de polikistik over görülme sıklığı %20 kadar olsa da polikistik over sendromlu hasta %5 kadardır.

   Yani herkese aynı tedaviyi uygulamamalı, hastanın esas problemine odaklanılmalıdır.   Hastanın yumurtalık hormonları, böbreküstü bezi ve diğer hormon al durumu iyi değerlendi- rilmelidir.   Hastanın ilerdeki risklerini anlatıp olayı daha karmaşık hale sokmamak gerekir.   Tüylenme sebepleri ve çözümleri, adet düzensizliği, kilo problemleri, kısırlık problemleri sabırla çözülmelidir.   Doğru tedavi için olayı doğru anlatmak ve doğru anlamak gereklidir.  

 

Okunma :2019
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
2019 Yerel Seçimleri ve TEKİRDAĞ
2019 martın ’da Yapılacak yerel seçimlere 4.5 aydan az bir süre kaldı
Recep ÇALI
YÖNETECEKSEN, TALEP EDECEKSİN
Biraz geçmişe bakmak, yaşanmışlıklardan sonuç çıkarabilmek için olduğu kadar geleceği planlamak içinde gereklidir. Bu defaki yazımda bu günkü yoğun gündemin içinde biraz olsun gençlerimize, kadınlarımıza ve yönetim olgusuna dair fikirlerimi paylaşmak istedim.
Anket
SÜLEYMAN PAŞA İLÇESİNDE CHP’DE BELEDİYE BAŞKAN ADAY OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?
    Ekrem Eşkinat
    İlker Yağcıoğlu
    Mennan Yıldırım
    Recep Ökten
    Şeref Çetin
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3211
Dün : 4189
Toplam : 4878821
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet