yasam-kalitesi-diyaliz-hastalarinin--sagligini-nasil-etkiliyor--dr--alper-gurdal---ozel-tekirdag-yasam-hastanesi-hemodiyaliz-sorumlu-hekimi

web tasarla

yasam-kalitesi-diyaliz-hastalarinin--sagligini-nasil-etkiliyor--dr--alper-gurdal---ozel-tekirdag-yasam-hastanesi-hemodiyaliz-sorumlu-hekimi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
yasam-kalitesi-diyaliz-hastalarinin--sagligini-nasil-etkiliyor--dr--alper-gurdal---ozel-tekirdag-yasam-hastanesi-hemodiyaliz-sorumlu-hekimi

 Yaşam Kalitesi Diyaliz Hastalarının

Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

Dr. Alper GÜRDAL / Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi

   Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi Alper Gürdal, yaşam kalitesinin diyaliz

hastaları için hayati önem taşıdığını bildirdi. Hastaların fiziksel sağlığı, psikolojik durumları, sosyal ilişkileri ve çevresel ilişkilerinin yaşam kalitesine doğrudan etki ettiğine dikkat çeken Dr. Alper Gürdal, risk faktörleri hakkında bilgi verdi.

   Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘yaşam kalitesi’ kavramını, kişinin içinde yaşadığı kültür ve değer sistemleri çerçevesinde, amaçları, beklentileri, standartları ve ilgileri ile ilişkili olarak yaşamdaki pozisyonunu algılaması şeklinde tanımlandığını, aslında bu kavramın; kişinin fiziksel sağlığı, psikolojik durumu, inançları, sosyal ilişkileri ve çevresiyle ilişkisinden etkilenen karmaşık ve geniş bir kavram olduğunu belirten Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi Alper Gürdal, “Diyaliz hastalarında yaşam kalitesinin kötü olması, hasta sağ kalımı ve ölüm oranlarını etkileyen bir risk faktörüdür.” dedi.

   Dr. Alper Gürdal, yaşam kalitesinin hemodiyaliz hastaları üzerindeki etkileri hakkında şu bilgileri verdi:

Yaşam kalitesi üzerine etkili faktörler nelerdir?

   Demografik Özellikler

   Yaş, cinsiyet; yaşlı hastaların genç hastalara göre, fiziksel fonksiyonları daha kısıtlı olabilir ama

psikososyal yaşam kalitesi ölçütleri ve tedavi uyumları daha iyidir. Kadınlarda yaşam kalitesi, erkeklerden daha kötüdür.

   Komorbid Faktörler;

   Böbrek fonksiyon bozukluğuna ek olarak hastalarda eşlik eden şeker hastalığı, kalp hastalığı gibi durumlar yaşam kalitesini çok etkilemektedir.

   Tedavi Yöntemi;

   Renal Replasman Tedavileri içinde yaşam kalitesinin en iyi olduğu tedavi böbrek transplantasyonudur.

   Diyaliz Yeterliliği;

   Haftada en az 3 kez ve en az 4 saatlik diyaliz süreleri, hastaların yaşam kalitelerinde belirgin iyileşmeye sebep olur. Kuru ağırlığa ulaşması sağlanan hastaların yaşam kalitesinde iyileşme olduğu gösterilmiştir.

   Anemi;

   Yani kan seviyesindeki düşüklük hastaların yaşam kalitesini düşürür. Aneminin düzeltilmesi sağlıkla ilişkili yaşam kalitesini iyileştirir. Aneminin düzeltilmesi ayrıca uyku, bilişsel ve cinsel fonksiyonları da

olumlu olarak etkilemektedir. Hb değerinin 10-12 gr/dl aralığında olması ile maksimum yaşam kalitesi artışı sağlanmaktadır.

   Malnutrisyon;

   Yani beslenme yetersizliğinde görülen ‘albümin’ seviyesindeki düşüklük diğer parametrelerden bağımsız olarak major risk faktörüdür. Merkezlerde tam zamanlı diyetisyen olması hastaların yaşam kalitesi algısını olumlu etkiler.

   Enflamasyon;

   Hastalarda sık görülen enfeksiyonlar ve CRP yüksekliği yaşam kalitesini düşürmektedir.

   Depresyon ve Uyku Bozuklukları;

   Uykusuzluk semptomları ile depresyon ölçütleri arasında pozitif, yaşam kalitesi ölçütleri arasında negatif ilişki saptanmıştır. Diyaliz hastalarında en sık görülen psikiyatrik problem depresyondur.

   Ağrı;

   Günlük işeri yapmada zorluk, başka bir kişiye bağımlı olmak yine hastaların yaşamını olumsuz olarak etkiler.

   Cinsel Fonksiyon Bozuklukları;

   Erkek ve kadın diyaliz hastalarında cinsel fonksiyon bozuklukları sıktır ve yaşam kalitesininin psikolojik ölçütlerinde kötüleşmeye yol açmaktadır.

   Tx’den Sonra Diyalize Geri Dönme;

   Diyaliz hastalarında yaşam kalitesini iyileştirecek en iyi girişim başarılı transplantasyondur. Böbrek nakli hastaların yaşam kalitesini arttırır. Transplant hastalarının yaşam kalitesi diyaliz hastalarından daha iyi ama sağlıklı populasyona göre daha kötüdür. Çünkü yeniden diyalize dönme veya potansiyel komplikasyonlardan kaynaklanan endişeler hastanın sürekli bir korku halinde yaşamasına sebep olur.    HD ünitesinde ve evde egzersiz yapılması yaşam kalitesi ölçütlerinde iyileşme sağlar. Beslenme eğitimi alan hastaların yaşam kalitesi ölçütlerinde iyileşme görülür. Sosyal destek düzeyinin yüksek olması, tedavi memnuniyeti ve ve yaşam kalitesini iyileştiriyor. Hastanın hastalığı ve tedavisi ile ilgili sürekli eğitimi, enfeksiyon kontrolü, sıvı, kan basıncı, mineral metabolizma kontrolünde iyileşme ve sol kalp kas kitlesi artışında gerilemeye sebep olan kuru ağırlığın düzenlenmesi paralel olarak yaşam kalitesi ölçütlerinde iyileşme sağlar.

    Yaşam Kalitesi;

   Deneyimli bir ekip tarafından hasta ve yakınlarıyla iyi iletişim ve empati kuran, tıbbi tedavisini zamanında ve yeterli seviyede uygulayan ve gerekli tıbbi hizmeti en iyi sunan merkezlerde arttırılabilir. Bilinç seviyesinin yükseltilerek, verilecek eğitimle hatalı davranışların düzeltilmesi sağlanabilir, diyaliz hastalarının aktif yaşama katılımı arttırılabilir.

Okunma :1317
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
2019 Yerel Seçimleri ve TEKİRDAĞ
2019 martın ’da Yapılacak yerel seçimlere 4.5 aydan az bir süre kaldı
Recep ÇALI
YÖNETECEKSEN, TALEP EDECEKSİN
Biraz geçmişe bakmak, yaşanmışlıklardan sonuç çıkarabilmek için olduğu kadar geleceği planlamak içinde gereklidir. Bu defaki yazımda bu günkü yoğun gündemin içinde biraz olsun gençlerimize, kadınlarımıza ve yönetim olgusuna dair fikirlerimi paylaşmak istedim.
Anket
SÜLEYMAN PAŞA İLÇESİNDE CHP’DE BELEDİYE BAŞKAN ADAY OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?
    Ekrem Eşkinat
    İlker Yağcıoğlu
    Mennan Yıldırım
    Recep Ökten
    Şeref Çetin
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2602
Dün : 5383
Toplam : 4890639
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet