tup-mide-ameliyati-ve-dogru-sanilan-yanlislar

web tasarla

tup-mide-ameliyati-ve-dogru-sanilan-yanlislar

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
tup-mide-ameliyati-ve-dogru-sanilan-yanlislar

TÜP MİDE AMELİYATI VE DOĞRU SANILAN YANLIŞLAR

                                                                                                               

  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mutlu Zeren, halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen ‘tüp mide ameliyatı’ hakkında bilgi verdi.

 

   Tüp mide ameliyatının son yıllarda çok fazla gündeme gelmesi, tecrübeli cerrahlarca yapıldığında ameliyat başarısının yüksekliği, hastalardaki gerek görsel, gerekse tıbbi yönde pozitif değişikliklerin, bu ameliyata olan ilgiyi daha da artırdığını bildiren Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mutlu Zeren, mide küçültme ameliyatının diğer taraftan da bir o kadar da endişe ve soru işaretleri içermesi nedeni ile ameliyata olan negatif bakış açısı hiç de azımsanmayacak düzeyde olduğuna dikkat çekti.
   Op. Dr. Mutlu Zeren, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:
   “Obezite Cerrahisi hızla gelişen ve tüm çevreler tarafından merak uyandıran bir daldır. Tedavi sonrası ulaşılan başarılar hem medyanın, hem halkın ilgisini çekmektedir. Her ilgi çeken durumda olduğu gibi obezite cerrahisinde de bir çok yanlış algının oluşması doğaldır. Her tıbbı yenilikte olduğu gibi bu cerrahi işlemede karşı, çok sayıda doğru bilinen yanlışlar gerek halk, gerekse de meslektaşlarımızca üretilmiştir.
   Dilerseniz toplum içinde tüp mide ameliyatı için doğru sanılan bu yanlışları nedenleri ve sonuçları ile birlikte değerlendirelim:

    Midenin İçine Bir Tüp Yerleştiriliyor …
    İngilizce Sleeve Gastrectomy olarak bilinen bu prosedür, Türkçe’ye tüp mide olarak çevrilmiş ve halk arasında bir anlam karmaşası doğurmuştur. Teknik olarak;normalde hacmi 1500-2000cc olan bir mideyi, dikey düzlemde ve paralel olarak kesmek sureti ile, bir boru haline getirip 150-200 cc hacme düşürürüz. Bu şekilde mide hacmini %80-90 oranında küçültmüş ve açlık hormonu olarak bilinen ghrelin salınımınıda tamama yakın ortadan kaldırmış oluruz. Yani midenin içinde herhangi bir tüp bırakmayız.

 

   Ameliyat Olmak Kolay Yolu Seçmektir…
   Herşeye hızla çare bulunan günümüz kültüründe yenilikler ‘’hayatı kolaylaştıran çözümler’’ olarak sunulurken; tıbbi çözümle, hele birde cerrahi bir prosedürle şişmanlığa çare bulmak, halk arasında "kolaya kaçmak" olarak görülür. Bu durumda unutmamak gerekir ki, kilo verme ameliyatları bir çok diyet ve spor denenmesine rağmen, ya kilo verememiş veya aksine verdiğinden daha fazla almış kişilere uygulanmaktadır. Yani sözüm ona zor yöntem zaten defalarca denenmiş olmalıdır. Yani ben hiçbir şey yapmadım ameliyat olayım da kurtulayım diye bir durum söz konusu değildir. Kaldi ki kilo kaybettirici ameliyatlarda da hazırlık, bağımlılık ve yaşam tarzı değişikliklerini içeren zorlu bir süreç vardır. Ama öncekilerden farklı olarak, bunları yaparken hayatınızda daha önce hiç veremediğiniz kilolara ulaşmanın motivasyonu göz ardı edilemez.

Obezite ameliyatları çok tehlikelidir…Günümüzde hala birçok kişi bu ameliyatların yüksek oranda komplikasyon ve ölüm riski taşıdığını düşünmektedir. Kısa süre önce kaydedilen ilerlemelerle tecrübeli bir cerrahın elinde, safra kesesi, fıtık, reflü gibi ameliyatlarla aynı riski taşıdığı gerek tecrübemle gerekse de tıbbi literatürlerce de kanıtlanmıştır.

   Obezite ameliyatı sonrası dönem çok zor geçer…
   Obezite ameliyatları çoğu karın ameliyatlarında olduğu gibi laparoskopik (kapalı yöntem ile) yapılan, seçilen ameliyat tekniği ile 1 ila 1.5 saat arası süren ve hastanede kalış süresi ortalama 2 gün olan bir ameliyat yöntemidir. Ameliyat sonrası dönemde hastaların yaşadıkları ağrı ve günlük yaşam aktivitelerine dönme süresi bir safra kesesi ameliyatından farksızdır.

   Obezite ameliyatı sonrası diyet uygulayacak isem niye ameliyat oluyorum…
  
Kilo vermek adına uygulanan diyetler, teorik olarak çok başarılı olmakla birlikte pratik hayatta uygulaması zor ve ciddi sabır içeren bir süreçtir. Bu nedenle çoğu kişi tarafından ya yarıda bırakılır yada diyet proğramı tamamlandıktan sonra tekrar eski kilolar geri alınır. Biliyoruz ki; operasyon amacından biride, midenin açlık hormonu salgılayan kısmının alınması ve açlık hissinin azalmasıdır. Yani ameliyat sonrası dönemde diyete olan uyum düzeyi çok yüksek seviyelerdedir.  Hastalarımız, cerrah kontrolünde olmak kaydı ile ’’Bariatrik Diyetisyenlik’’ eğitimi almış diyetisyenlerce, diyet proğramlarına tabi tutulmaktadır. Hastalarımızdan edindiğimiz tecrübe ve onlardan sürekli duyduğumuz ise ‘’diyet yapmak hiç bu kadar kolay olmadı’’ şeklindedir.

 

   Obezite ameliyatları çok pahalı…
   Obezite bir görsel problem değildir, tıbbi bir hastalıktır ve beraberinde bir çok yandaş hastalığın birincil sebebidir. Hipertansiyon, diabet, kanser, adet bozuklukları, kısırlık, diz eklem bozuklukları, psikolojik bozukluklar...vs. Bunların tedavisi ve birde görsel güzellik için yapılan harcamalarla kıyaslandığında, obezite ameliyatlarına pahalı demek son derece acımasızlık olacaktır.

 

   Ameliyattan bir kaç yıl sonra mide eski halini alıyor
   ve tekrar aynı kilolara çıkılıyor…
   Bir grup hastalarda gözlenen tekrar kilo alımı sebebi olarak bazı hastalar hatta hekimlerce tek neden olarak, mide büyümesinin gösterilmesi son derece yanlış bir bilgidir. İlgilenenler için son litaratürler"Disse E, et al. Dilatation of Sleeve Gastrectomy: Myth or Reality. Obes surg 2016 june 22" konuya açıklık getirmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası yetersiz kilo kaybının, geri kilo alımının nedenini, mide genişlemesi ile izah etmek, bilimsellikten uzak bir yorumdur.

 

   Obezite ameliyatlarından sonra ciddi vitamin ve mineral eksikleri oluşur
   Bu tip ameliyatlar biz cerrahlar tarafından kabaca kısıtlayıcı, emilimi engelleyici veya kombine prosedürler olarak ayrılmaktadır. Hangi hastaya hangi yöntemi tercih edeceğimizi de hastanın sağlık durumuna göre karar verilmektedir. Bu bağlamda kısıtlayıcı tip ameliyatlarda vitamin ve mineral eksikleri çok ender görülmektedir ve görülenlerde de genellikle geçici olmaktadır. Ancak emilimi etkileyici ameliyatlarda ise görülme sıklığı daha fazladır. Bu nedenle ameliyat sonrası belli aralıklarla kontroller yapılır. Yani hasta bu ve benzeri durumlarda kendisi ile başbaşa bırakılmamakta ve gerekli tüm önlemler ve tedaviler obezite cerrahı tarafından uygulanmaktadır.                                                                                                                    

   Toplumda obezite cerrahisi ile ilgili bahsedemediğimiz daha nice yanlışlar söylenmektedir ve her gün yenileri eklenmektedir. Bu gibi durumlarda kulaktan dolma bilgiler yerine, profesyonel bir obezite cerrahına danışmanız çok daha doğru olacağı kanaatindeyim.

   Mutlu ve sağlıklı günler geçirmeniz dileğimle.

 

 

 

 

 

 

 

Okunma :1172
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
GÜL GÜZEL BİR ÇİÇEKTİR!
Bu kez, konuşmak gerek, her şeyi ve her olayı konuşmak gerek. Özgürce fikirlerini söyleyebilmeli herkes. Demokrasi, konuşan bir toplumla gelişir. Bunların hepsine, birçoğunuz gibi ben de katılıyorum. Ancak, gergin günlerden geçerken kâh sebze kuyruğu kâh terörist tanımı tartışmaları varken siyasal gerginlikten biraz uzak duralım dedim. Evet, siyasal gerginliklerden uzak çiçek, böcek ve insanı konuşalım istedim.
Anket
YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?
    KADİR ALBAYRAK CHP
    MESTAN ÖZCAN AK PARTİ
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 113
Dün : 3196
Toplam : 5301626
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet