tredas-ve-ge--turkiye---nin--ilk--butunlesik-akilli-sebeke-operasyon-sistemini-hayata-gecirdi

web tasarla

tredas-ve-ge--turkiye---nin--ilk--butunlesik-akilli-sebeke-operasyon-sistemini-hayata-gecirdi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
tredas-ve-ge--turkiye---nin--ilk--butunlesik-akilli-sebeke-operasyon-sistemini-hayata-gecirdi

TREDAŞ ve GE, Türkiye’nin  ilk  bütünleşik Akıllı Şebeke Operasyon Sistemini hayata geçirdi

·         Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), elektrik kesintilerini minimize ederek müşteri memnuniyetini en üst noktaya çıkarma hedefiyle, dünyanın öncü dijital endüstriyel şirketi General Electric (GE) ile işbirliği yaptı.

·         TREDAŞ’ın verimliliğini artıracak anlaşma kapsamında GE, bütünleşik bir otomasyon sistemi sunan ‘Operasyon Merkezi’ni hayata geçirdi.

·          Operasyon Merkezi; Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS), Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi (SCADA), Dağıtım Yönetim Sistemleri (DMS) ve Kesinti Yönetim Sistemleri’nin (OMS) tamamını entegre biçimde sunan Türkiye’deki ilk referans proje oldu.

28 Kasım 2016, İstanbul, Türkiye- Trakya bölgesinin elektrik dağıtım şebekesi operatörü TREDAŞ, elektrik kesintilerini minimize ederek müşteri memnuniyetini en üst noktaya çıkarma hedefiyle, dünyanın öncü dijital endüstriyel şirketi GE ile işbirliği yaptı. Bu kapsamda GE Enerji Bağlantıları Şebeke Çözümleri işkolu, TREDAŞ’ta teknolojik alt yapıyı güçlendirerek ve operasyon yönetimini tamamen merkezileştirerek enerji kesintilerini minimize eden operasyon merkezini hayata geçirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın  katıldığı bir törenle hizmete açılan Operasyon Merkezi, Türkiye’de Coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS), Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi (SCADA), Dağıtım Yönetim Sistemleri (DMS) ve Kesinti Yönetim Sistemleri’nin (OMS) tamamını entegre biçimde sunan ilk referans proje oldu. 

GE ile TREDAŞ arasındaki sözleşme Operasyon Merkezine ek olarak, altı yıl boyunca bakım ve destek sağlanmasını ve 32 dağıtım merkezinin yenilenmesini de kapsıyor.

GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy,Dünyanın öncü dijital endüstriyel şirketi olarak ülkemizde akıllı şehirlerin temelini oluşturacak akıllı şebekeler alanında örnek projelerin artması en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Bu kapsamda ülkemizin yaklaşık 20 bin kilometre kare genişlikteki bir alana elektrik dağıtımını gerçekleştiren TREDAŞ ile işbirliği yaparak merkezi otomasyon sistemine geçişi sağlamaktan gurur duyuyoruz” dedi. 

TREDAŞ İcra Kurulu Başkanı Hikmet Sezer,TREDAŞ’ın Türkiye’de bu kapsamda bir Operasyon Merkezi kuran tek elektrik dağıtım şebekesi operatörü olduğuna dikkat çekti. Sezer, “GE sistemleri ile kurulan Operasyon Merkezimiz, tüm dağıtım sisteminin otomasyonla yönetilmesi, elektrik kesintilerinin azalması ve müşteri memnuniyetinin artmasını sağlayacak. Bu merkez sayesinde enerji kesinti sürelerinin minimalize edilerek, 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet, kaliteli enerji sunulacak ve bir çok sanayi kuruluşu kesintisiz elektrik hizmeti ile daha verimli üretim gerçekleştirebilecek ” dedi.

732 merkez uzaktan kontrol edilebiliyor

Uzaktan Kontrol ve İzleme Sistemi olarak isimlendirilen GE’nin TREDAŞ’ta kurduğu SCADA ile Dağıtım ve Arıza Yönetimi Sistemi; Çağrı Merkezi, Coğrafi Bilgi Sistemi ve sahadaki mobil uygulamaları Operasyon Merkezinde bir araya getirerek 732 adet merkezi uzaktan kontrol ederek  enerjilendirebiliyor.

 

Beş dakika içinde arıza tespit ediliyor

Dağıtım trafoları uzaktan izlenip arıza oluştuğu anda tespit edilerek, iş gücü yönetim sisteminden otomatik iş emri oluşturuluyor. Bu işlem en fazla 5 dakika içerisinde tamamlanıyor. İzleme sistemi sayesinde birkaç aboneyi etkileyen küçük arızalar haricinde tüm arızalardan oluştuğu anda haberdar olunuyor ve hızla müdahale ediliyor.

 

GE Türkiye’nin TREDAŞ Operasyon Merkezi ile sunduğu stratejik hedefler :

 

GE Hakkında

175 ülkede 300.000’den fazla çalışanıyla GE, dünyanın dijital endüstriyel şirketi olarak; birbiriyle bağlı, iletişim kurabilen ve öngörülebilir yazılımlara sahip makine ve çözümleri ile endüstriyi dönüştürüyor. GE’deki her iş kolu aynı teknolojiye, pazara, yapıya ve bilgiye erişim sağlayan GE Store ile küresel olarak bilgi alışverişi gerçekleştiriyor. Her icadımız, bulunduğumuz endüstrilerdeki inovasyon ve uygulamaları daha ileri taşıyor. Çalışanlarımız, hizmetlerimiz, teknolojimiz ve ölçeğimiz ile endüstrinin dilini konuşuyor ve müşterilerimiz için daha iyi sonuçlar üretiyoruz. Daha fazla bilgi için bizi takip edin: http://geturkiyeblog.com

GE Enerji Bağlantıları Hakkında

 

GE Enerji Bağlantıları, dünyayı dönüştüren endüstri lideri teknolojileri tasarlar ve uygular. Güvenli, verimli ve güvenilir elektrik enerjisi sağlamak için enerjiyi taşır, dönüştürür, otomasyonunu sağlar ve optimize ederiz.

Dünyanın ilk dijital endüstriyel şirketinin tüm kaynaklarını ve ürün yelpazesini bir araya getirerek akıllı makineleri, şebekeleri ve sistemleri; elektrik iletim ve dağıtım şirketleri, petrol ve gaz, denizcilik, madencilik ve yenilenebilir enerji gibi dünyayı dönüştüren enerji müşterilerine bağlarız. www.GEEnergyConnections.com

 

TREDAŞ Hakkında:

TREDAŞ, 20 bin km2 alanda Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinin genelini kapsayan Trakya Bölgesi’nde Elektrik Dağıtım hizmeti sağlayan kuruluştur. TREDAŞ, 30.12.2011 tarihinde IC Holding tarafından özelleştirme kapsamında devralınmıştır. Genel Müdürlüğü Tekirdağ’da olan şirketimiz, Trakya’daki yaklaşık 2 milyon kullanıcıya elektrik enerjisini kesintisiz, kaliteli ve sürekli vermek için 7 gün 24 saat esaslı çalışmaktadır. www.tredas.com.tr

Okunma :2899
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
YEREL MEDYA DURMA NOKTASINDA
1993 Yılından Buyana Medya sektöründe yer alıp. Son 12 yıldır. Kendi imkânlarımla Gazetemi çıkarmaya çalışıyorum
Recep ÇALI
NEDİR BELEDİYE;
Belediye insanın nefes alışı gibi, işleyen bir organizmadır. En baştan şunu bilelim Belediye=Aile; Belediyecilik ise aile yönetimi, yaşamıdır. Yerel halkıyla, yöneteniyle, çalışanıyla ve günübirlik ya da turistik ziyaret edenleri ile büyük ve dinamik bir ailedir.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2267
Dün : 2374
Toplam : 4652861
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet