teski-den-kapakli-ya-25-milyonluk-altyapi-yatirimi

web tasarla

teski-den-kapakli-ya-25-milyonluk-altyapi-yatirimi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
teski-den-kapakli-ya-25-milyonluk-altyapi-yatirimi

TESKİ'DEN KAPAKLI'YA 25 MİLYONLUK ALTYAPI YATIRIMI

Kapaklı İlçesi İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatının Temeli Atıldı

Kapaklı ilçesi için oldukça önem arz eden, Kapaklı tarihinin en önemli yatırımlarından biri olan “Kapaklı İlçesi İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatının temeli ilçe merkezinden düzenlenen görkemli törenle atıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oral Karakaya, TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, TESKİ Yönetim Kurulu Üyeleri Rıza Tekin ve A.Soner Ergin, Genel Müdür Yardımcıları Nilgün Marmara, Dr.İbrahim İçöz ve İ.Feyzi Ünal, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, daire başkanları, birim müdürleri ve bu altyapı yatırımını sabırsızlıkla bekleyen çok sayıda Kapaklı’lı vatandaş katıldı.

Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa; “Kapaklı ilçemizde mevcut altyapı sistemlerinin büyük bir kesiminin ekonomik ömrünü neredeyse tamamlamış olmasından, hızla artan nüfus sebebi ile mevcut boru çaplarının yetersiz kalmasından ve yeni imara açılan bölgelerdeki altyapı eksikliğinden dolayı “Kapaklı İlçesi İçme Suyu, Kanalizasyon ve Yağmur Suyu İnşaatı” işi projesi hazırlanmış ve 07.09.2017 tarihinde ihaleye çıkılmıştır. İhale edilen işin sözleşmesi 23.02.2018 tarihinde imzalanmış olup, işin sözleşme bedeli KDV dâhil 25.785.723,44 TL’dir. 02.03.2018 tarihinde yer teslimi yapılmış ve iş bitim tarihi 25.05.2019 olarak 450 gün planlanmıştır.

Toplam 44.064 Metre Kanalizasyon, 36.511 Mt İçme Suyu ve 5.730 Metre Yağmur Suyu Hattı

İş kapsamında;  Atatürk, Cumhuriyet, Bahçe ağıl, Pınarca ve Bahçelievler Mahallelerinde toplam 44.064 mt kanalizasyon, 36.511 mt içme suyu ve 5.730 mt yağmur suyu olmak üzere toplam 86.305 mt altyapı imalatı yapılacaktır. Nüfus artışına bağlı olarak 2050 yılı su ihtiyacını karşılamak amacıyla Atatürk Mahallesi ve Cumhuriyet Mahallesine hizmet edecek olan 2.500 metreküp, Pınarca Mahallesine 2.000 metreküp, Bahçelievler Mahallesine 1.500 metreküp ve Bahçeağıl Mahallesine 200 metreküp kapasiteli Betonarme Gömme İçme Suyu Deposu yapılacaktır.

Mevcut depolar arasında isale hatları yapılarak depoların kullanım ömrü artırılacaktır. Bu çerçevede, Cumhuriyet Mahallesinde bulunan mevcut depo ile İsmetpaşa Mahallesindeki depo arasında 2.586 mt içme suyu isale hattı yapılacaktır. Cumhuriyet Mahallesinde bulunan mevcut içme suyu deposu ile Pınarca Mahallesine yapılacak olan 2.000 metreküplük içme suyu deposu arasında 2.863 metre isale hattı yapılacaktır.

İhale kapsamında ilaveten, TM1-TM2-TM3 olmak üzere 3 adet içme suyu terfi merkezi yapılması planlanmaktadır. Ayrıca; ilçe genelinde 8 adet su kuyusu açılması planlanmış olup 2 adet su kuyusu çalışmaları şimdiden başlamıştır. 8 adet motopomp ve 2 adet içme suyu sondaj kuyu binası yapılması planlanmıştır.

Atatürk ve Cumhuriyet Mahallesi İmalatları

Mahalle bazında özetlemek gerekirse, Atatürk ve Cumhuriyet Mahallelerinde; 11.500 metre kanalizasyon, 16.000 metre içme suyu hattı, 2.500 m3’lük içme suyu deposu ve içme suyu terfi merkezi (TM-1) yapılması planlanmaktadır. Atatürk ve Cumhuriyet Mahallelerinin atıksuları 1.000 mm ve 800 mm çapında kolektör hatları ile Karaağaç Atıksu Kolektör hattına bağlanacaktır.

Bahçelievler Mahallesi İmalatları

Bahçelievler Mahallesi için 20.000 metre kanalizasyon hattı, 7.000 metre içme suyu hattı, 1.500 m³’lük içme suyu deposu ve içme suyu terfi merkezi (TM-3) yapılması planlanmaktadır. Bahçelievler Mahallesinin atıksuyu 2.700 metre uzunluğunda yapılacak olan 600 mm ve 500 mm’lik atıksu kolektör hatları ile Kavakdere Atıksu Kolektör hattına bağlanacaktır.

Bahçe ağıl Mahallesi İmalatları

Bahçe ağıl Mahallesinin tamamı için 8.500 metre kanalizasyon hattı, 13.300 metre içme suyu hattı, 200 m³’lük içme suyu deposu yapılması planlanmaktadır. Bahçeağıl Mahallesinde atık Sular mevcut fosseptiğe aktarılacaktır.

Pınarca Mahallesi İmalatları

Pınarca Mahallesi için 4.000 mt kanalizasyon hattı, 700 mt içme suyu hattı, 2.000 m³’lük içme suyu deposu ve içme suyu terfi merkezi (TM-2) yapılması planlanmaktadır. Mahallenin büyük bir kısmının atıksuyu Bahçelievler Mahallesinde yapılacak olan kanala bağlanıp cazibeli bir şekilde deşarj olacaktır.

Pınar Bulvarı, Saray Caddesi ve Erbay Caddesi üzerinde muhtelif çaplarda 5.700 metre yağmur suyu şebeke ve kolektör hatları yapılarak, Cumhuriyet ve İnönü Mahallelerinin yağmur suyu sorunu çözülecektir.

Teskinin Kapaklı İlçesindeki Diğer Yatırımları

Teskinin Kapaklı İlçesindeki diğer yatırımları; tamamlanan işler; 13 adet olmak üzere yatırım bedeli 17.011.972 TL, devam eden işler; 4 adet olmak üzere yatırım bedeli 30.577.098 TL’dir. Temelini attığımız yatırım ile birlikte Teskinin Kapaklı ilçesindeki yatırım hacmi 47.589.070 TL olmuştur. Yatırımlar Kapaklı halkımıza hayırlı olsun. Dedi.

Törende konuşan Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı; “Pınar Bulvarında yağmur suyu hattımız yoktu. Kanalizasyon 90'lı yıllarda yapılmıştı. O da ömrünü yitirmişti. Biz Kapaklı olarak 2014 yılından bu yana Hayrabolu ilçesinin nüfusu kadar göç aldık. Pınarca ve Bahçelievler Mahallelerimizde de önemli yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bunlar vatandaşımızın hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için gerekli olan yatırımlar. Vatandaşlarımıza hayırlı olsun. Yatırımların yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim.”dedi.

Törende son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ BüyükşehirBelediye Başkanı Kadir Albayrak; “2018 yılının Kapaklının yılı olacağını söylemiştim. Bunun dışında yine Kapaklı ile ilgili altyapı işine girerken vatandaşlarımızdan biraz sabır istiyorum. Çünkü ben ve ekibim bugüne kadar 2.045 km altyapı yaptık. Biz vatandaşımızın geleceğine hitap ediyoruz. Önemli olan temiz, yaşanabilir bir Kapaklı. Önümüzdeki süre içerisinde vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz.

“2018 KAPAKLI’NIN YILI OLACAK”

Törende son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ise temeli atılan projenin Kapaklı’nın tüm nüfusuna hitap eden bir proje olduğunu belirterek “2018 yılının Kapaklı’nın yılı olacağını söylemiştim. Sayın İrfan Başkan da taleplerini bize iletti. Ben 1 hafta önce Kıbrıs’taydım. Rahmetli şehidimiz Vahit İnce’yi mezarında ziyaret ettim. O gün orada kendisine manevi olarak bir söz verdim. Bugün burada o sözü açıklamak istiyorum. Vahit İnce Köprüsü’nün yeni yapılmış şeklinin projeleri karayolları onayından geldi, çok kısa bir sürede ihaleye çıkacağız ve o köprüyü yapacağız. Bunun dışında yine Kapaklı ile ilgili altyapı işine girerken vatandaşlarımızdan biraz sabır istiyorum. Çünkü ben ve ekibim bugüne kadar 2 bin 45 km alt yapı yaptık. Bu hiçbir Büyükşehir Belediye Başkanının döneminde ve 9 ilçede aynı anda olmaz.  Biz vatandaşımızın geleceğine hitap ediyoruz. Önemli olan temiz, yaşanabilir bir Kapaklı. Önümüzdeki süre içerisinde vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Ben projemizin tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Tüm kadınlarımızın 8 Mart Kadınlar Günü’nü kutluyorum. İyi ki varlar.” dedi.

Konuşmaların ardından Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, ilçelerine yapılan yatırımlardan dolayı Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak Başa’ya teşekkür plaketi takdim etti. Akabinde dualar edilerek temel atma işlemi gerçekleşti.

 

Okunma :210
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
2019 Yerel Seçimleri ve TEKİRDAĞ
2019 martın ’da Yapılacak yerel seçimlere 4.5 aydan az bir süre kaldı
Recep ÇALI
YÖNETECEKSEN, TALEP EDECEKSİN
Biraz geçmişe bakmak, yaşanmışlıklardan sonuç çıkarabilmek için olduğu kadar geleceği planlamak içinde gereklidir. Bu defaki yazımda bu günkü yoğun gündemin içinde biraz olsun gençlerimize, kadınlarımıza ve yönetim olgusuna dair fikirlerimi paylaşmak istedim.
Anket
SÜLEYMAN PAŞA İLÇESİNDE CHP’DE BELEDİYE BAŞKAN ADAY OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?
    Ekrem Eşkinat
    İlker Yağcıoğlu
    Mennan Yıldırım
    Recep Ökten
    Şeref Çetin
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2485
Dün : 5383
Toplam : 4890522
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet