TEKİRDAĞ AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ ŞİDDETE HAYIR- tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber

web tasarla

TEKİRDAĞ AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ ŞİDDETE HAYIR- tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
TEKİRDAĞ AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ ŞİDDETE HAYIR

TEKİRDAĞ AİLE HEKİMLERİ DERNEĞİ TARAFINDAN YAPILAN YAZILI AÇIKLAMADA;

03.04.2019 tarihli basın açıklamamızdır. Bugün burada SAĞLIKTA ŞİDDETE DUR demek için toplanmış olmaktan büyük üzüntü duyuyoruz. Gün geçmiyor ki görevi başındaki sağlık çalışanına sağlık hizmetinin sunumu esnasında bir şiddet uygulanmasın.

Daha çok yakın bir zamanda İstanbul’da bir meslektaşımız hasta olmayan birine yalan beyanla rapor vermek istemediği için yani evrakta sahtecilik yapmadığı için silahla tehdit edildi ve darp edildi.

En son İzmirin Bornova İlçesinde 29 No’lu Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezinde çalışan aile hekimine şiddet uygulanmış ve aile hekimi yaralanmıştır. Sonrasında gerçekleşen olaylar ise akla hayale gelmeyecek türdendir. Şiddet uygulayan kişi yaklaşık 10 kadar arkadaşını alıp sopalarla Aile Sağlığı Merkezine gelip birçok sağlık çalışanını darp etmiştir.

Gerekçesi ne olursa olsun hukuk devletinde hak arama yönteminin şiddet ile olmaması gerekir. Sağlık çalışanlarına karşı uygulanan bu şiddetin caydırıcı cezalar önlenmesi gerekir.

Merak edenler için yinede olayı anlatayım. ASM ‘ye gelmeyen bir hastanın eşi doktordan eşine bazı ilaçlar yazmasını istemiştir. Doktorda doğal olarak hastayı görmeden ilaç yazamayacağını belirtmiştir. Sonrasında bu kişi 10 kadar arkadaşını da alarak sopalarla İzmirin göbeğinde ASMyi basmış ve tabiri caizse terör estirmiştir. Orada birçok çalışanı darb etmiştir. Aile Sağlığı Merkezine zarar vermiştir.

Evet bu ve bunun gibi durumlarla hemen her gün sözel veya fiziksel şiddete maruz kalıyoruz. Maalesef öldürülüyoruz. Şifa vermek için evimizden çıkıp işimize giderken acaba bugün başıma kötü bir şey gelir mi endişesi olmadan yapamıyoruz.

Bu saydığım olayların hepsinde bir tarafta işini özveri ile kanunlara ve kaidelere uygun yapan görevi başında sağlık çalışanları ve meslektaşlarımız , diğer tarafta bunu hiçe sayan kanun tanımaz ve kanunlara aykırı talepte bulunan sözde hastalar var.

Bu saydığım olayların hepsinde bir tarafta devleti temsil eden sağlık çalışanları diğer tarafta usulsüz talepleri olan kişiler var.

Bu saydığımız olayların hepsi önünde bayrağımızın dalgalandığı ve devletin onayı ile çalıştığımız aile hekimliği birimlerimizde oluyor. Görev yerlerimizde oluyor.

Evet biz sağlık çalışanları olarak bir yemin ettik. Bu yeminimizde deontoloji var, bu yeminimizde etik var, bu yeminimizde şifa vermek var. Bu yeminimizde “ hasta-hekim arası kutsal ve güvene dayalı muayene var. Önce zarar verme ilkesi var. Ancak bu yeminde hastanın her istediğini yapmak yok! Bu yeminde kişinin kendisi gelmeden işlem yapmak yok! Bu yeminde kanunlara aykırı işlemler yok! Bu yeminde yalan beyanla çeşitli raporlar hazırlamak yok!

Savaşta bile dokunulmazlığı olan sağlık çalışanları görevi başında şiddete maruz kalıyor, sözel şiddete maruz kalıyor, tehdit ediliyor, darp ediliyor ve maalesef öldürülüyor!

Biz özveri ile çalışan sağlık çalışanları ve onların temsilcileri olarak diyoruz ki:

Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir bir sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılmalıdır. Yeni yasada sözel şiddet, sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren, asılsız ithamlarada cezai yaptırımlar olmalıdır.

Bu yasa düzenlenene kadar mevcut yasalarda var olan cezalar en üst düzeyde uygulanmalıdır.

Kanunlara uygun görev yapan meslektaşlarımız korunmalıdır. 184 SABİM (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) hattı asıl amacına uygun olmalı şikayet hattı olmaktan çıkıp sağlıkla ilgili bilgilendirme hattı olmalıdır.

Bizler yöneticilerimize sesleniyor ve diyoruz ki;

Çalışanını memnun edemeyen ve koruyamayan hiç bir sistem başarılı olamaz! Güvenli iş ortamında olmayan hiçbir sağlık çalışanı gerektiği ölçüde etkin bir sağlık hizmeti sunamaz. Yapılacak olan her değişiklikte sahada uygulayıcısı olan bizler diyaloğa hazırız. Uygulama esnası her konuda yaşadığımız sorunları ve çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız.

Biz Halkımızın sağlığını korumak için çalışmaya devam etmek istiyoruz.

Ancak bugün tüm Türkiyede olduğu gibi ; Sağlıkla Şiddetin bir arada olamayacağını, olmaması gerektiğini göstermek için, aile sağlığı merkezlerinden hastalarından ayrılmak zorunda kalan sağlık çalışanları olarak şiddetin karşında dimdik duruyoruz!! Hep birlikte burada ve illerimizde basın açıklamaları yapıyor ve sessiz kalmayacağımızı haykırıyoruz.

Sağlıkta şiddet önlenene kadar yapılması gereken neyse yapacağımızı taahhüt ediyoruz. Her şey sağlığınız ve sağlığımız için.

Tekirdağ Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu

Okunma :112
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2283
Dün : 3696
Toplam : 5793779
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet