oztrak---in-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-mesaji

web tasarla

oztrak---in-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-mesaji

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
oztrak---in-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-mesaji

ÖZTRAK’IN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI;

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle milletini kurtuluş ve zafere götürmekte dünyanın tüm ülkelerindeki kadınlarından fazla çalışan Türk kadını, bugün hak ettiği konumdan oldukça uzaktır.

Cumhuriyetimiz, sosyal ve ekonomik hayat başta olmak üzere, kadını her alanda erkekle aynı seviyede görmüş, erkek ile kadını toplumun eşit önemde iki uzvu olarak kabul etmiştir.

Oysa 21. Yüzyıl Türkiye’sinde;

-Kadına yönelik şiddet giderek artmaktadır. Sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan araştırmalara göre sadece bu yılın Ocak ayında 28 kadın, Şubat ayında ise 47 kadın öldürülmüştür. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve istismar, Türkiye’nin kanayan yarası olmaya devam etmektedir.

-Kadınlar iş hayatında dezavantajlı durumdadır. Türkiye’de kadın işgücüne katılım ve istihdam oranı üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içinde en düşük seviyededir. Kadınları diğer OECD ülkeleri kadar işle buluşturamamanın Türkiye’ye faturası sadece 2017 yılı için 282 milyar dolardır.

Kadınlar sadece iş hayatında değil, hayatın pek çok alanında engellerle karşılaşmaktadır.

-Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl dünyada kadınların iş hayatına ve siyasete katılımını; eğitim ve sağlık alanlarındaki durumunu değerlendirdiği “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’na” göre Türkiye 2017 yılında kadın-erkek eşitliği konusunda en kötü durumdaki ülkelerden biridir. Küresel Cinsiyet Uçurumu Endeksi’nde Türkiye, dünyadaki 144 ülke arasında 131. sıradadır; Suudi Arabistan ve Türkiye G20 ülkeleri grubunda cinsiyet uçurumunun en derin olduğu iki ülkedir.   

Kadını yok sayan, hayatın dışına iten bir ülke ilerleyemez, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkamaz. Bu çerçevede, kadınların hayatın her alanına katılımının önündeki siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik engellerin kaldırılması, Türkiye’nin önünde çözüm bulunması gereken en öncelikli sorun alanlarından birdir. Türkiye’yi aydınlık yarınlara ulaştırmak için omuz omuza mücadele etmekten başka çaremiz yoktur. Toplumun yarısını oluşturan kadınlar, şüphesiz ki bu mücadelenin öncüsü olacaktır.Bu düşüncelerle ve daha güzel bir Türkiye için mücadele azmiyle, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

 

                     

                                                                                                 Faik ÖZTRAK

                                                                                      Tekirdağ Milletvekili

                                                                                  CHP Genel Başkan Yardımcısı

Okunma :248
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
HAK, HAKLI ve DİREKSİYON!
Gündem her zaman ki gibi çok hızlı değişiyor. Son zamanlarda gün boyu tartışabildiğimiz bir konu hiç olmadı. Söyleşilerimizin orta yerine, neredeyse her saat başı yeni bir tartışma konusu düştü. Bütün bu gündem yoğunluğuna rağmen birçok olayın konuşma/tartışma ortamında bir sonuca ulaşmasa da konuşulur olma, gündemde kalma süresi her geçen dakika kısaldı. Hızla gündemimizden düştü.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3555
Dün : 3411
Toplam : 5026832
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet