oztrak---in-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-mesaji

web tasarla

oztrak---in-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-mesaji

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
oztrak---in-8-mart-dunya-kadinlar-gunu-mesaji

ÖZTRAK’IN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ MESAJI;

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle milletini kurtuluş ve zafere götürmekte dünyanın tüm ülkelerindeki kadınlarından fazla çalışan Türk kadını, bugün hak ettiği konumdan oldukça uzaktır.

Cumhuriyetimiz, sosyal ve ekonomik hayat başta olmak üzere, kadını her alanda erkekle aynı seviyede görmüş, erkek ile kadını toplumun eşit önemde iki uzvu olarak kabul etmiştir.

Oysa 21. Yüzyıl Türkiye’sinde;

-Kadına yönelik şiddet giderek artmaktadır. Sivil toplum kuruluşları tarafından yapılan araştırmalara göre sadece bu yılın Ocak ayında 28 kadın, Şubat ayında ise 47 kadın öldürülmüştür. Kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve istismar, Türkiye’nin kanayan yarası olmaya devam etmektedir.

-Kadınlar iş hayatında dezavantajlı durumdadır. Türkiye’de kadın işgücüne katılım ve istihdam oranı üyesi olduğu Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içinde en düşük seviyededir. Kadınları diğer OECD ülkeleri kadar işle buluşturamamanın Türkiye’ye faturası sadece 2017 yılı için 282 milyar dolardır.

Kadınlar sadece iş hayatında değil, hayatın pek çok alanında engellerle karşılaşmaktadır.

-Dünya Ekonomik Forumu’nun her yıl dünyada kadınların iş hayatına ve siyasete katılımını; eğitim ve sağlık alanlarındaki durumunu değerlendirdiği “Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporu’na” göre Türkiye 2017 yılında kadın-erkek eşitliği konusunda en kötü durumdaki ülkelerden biridir. Küresel Cinsiyet Uçurumu Endeksi’nde Türkiye, dünyadaki 144 ülke arasında 131. sıradadır; Suudi Arabistan ve Türkiye G20 ülkeleri grubunda cinsiyet uçurumunun en derin olduğu iki ülkedir.   

Kadını yok sayan, hayatın dışına iten bir ülke ilerleyemez, çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkamaz. Bu çerçevede, kadınların hayatın her alanına katılımının önündeki siyasal, sosyal, kültürel ve ekonomik engellerin kaldırılması, Türkiye’nin önünde çözüm bulunması gereken en öncelikli sorun alanlarından birdir. Türkiye’yi aydınlık yarınlara ulaştırmak için omuz omuza mücadele etmekten başka çaremiz yoktur. Toplumun yarısını oluşturan kadınlar, şüphesiz ki bu mücadelenin öncüsü olacaktır.Bu düşüncelerle ve daha güzel bir Türkiye için mücadele azmiyle, tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

 

                     

                                                                                                 Faik ÖZTRAK

                                                                                      Tekirdağ Milletvekili

                                                                                  CHP Genel Başkan Yardımcısı

Okunma :204
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
YEREL MEDYA DURMA NOKTASINDA
1993 Yılından Buyana Medya sektöründe yer alıp. Son 12 yıldır. Kendi imkânlarımla Gazetemi çıkarmaya çalışıyorum
Recep ÇALI
NEDİR BELEDİYE;
Belediye insanın nefes alışı gibi, işleyen bir organizmadır. En baştan şunu bilelim Belediye=Aile; Belediyecilik ise aile yönetimi, yaşamıdır. Yerel halkıyla, yöneteniyle, çalışanıyla ve günübirlik ya da turistik ziyaret edenleri ile büyük ve dinamik bir ailedir.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2591
Dün : 2374
Toplam : 4653185
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet