ozel-tekirdag-yasam-hastanesi---nde-ilk-kez---laparoskopi-yontemiyle-rahim-ameliyati-yapildi

web tasarla

ozel-tekirdag-yasam-hastanesi---nde-ilk-kez---laparoskopi-yontemiyle-rahim-ameliyati-yapildi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
ozel-tekirdag-yasam-hastanesi---nde-ilk-kez---laparoskopi-yontemiyle-rahim-ameliyati-yapildi

 Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi’nde ilk kez”Laparoskopi yöntemiyle rahim ameliyatı yapıldı

Sağlık alanında sunduğu kaliteli hizmetle adından söz ettiren Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi’nde ilk kez, Laparoskopi yöntemiyle rahim ameliyatı yapıldı. Operasyon, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Levent Duman tarafından başarıyla gerçekleştirildi.

   Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi’nde, ‘Laparoskopik Histerektomi’ dönemi başladı. Rahmin vücut dışına alınması operasyonunun kapalı yöntemle gerçekleştiği ilk ameliyat, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Levent Duman tarafından yapıldı.    Ameliyat sonrasında, tedavi edilen hastasıyla birlikte kameralar karşısına geçen Op. Dr. Levent Duman, Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi’nde ilk kez uygulanan ‘Laparoskopik Histerektomi’ yöntemi hakkında bilgiler verdi.

‘Histerektomi’nin, rahmin vücut dışına alınması operasyonu olduğunu ve sezaryenden sonra en sık yapılan jinekolojik operasyon olduğunu ifade eden Dr. Duman, operasyonun açık yöntem, vajinal yöntem ve laparoskopik (kapalı) yöntemle yapılabildiğini söyledi. İlk tercihin vajinal histerektomi olmakla beraber bunun, her vakada uygun olmayabileceğine dikkat çeken Dr. Duman, şöyle devam etti: “Bu durumda laparoskopik yöntem olmalıdır. Abdominaloperasyon (açık yöntem) diğer yöntemlerin yapılamadığı durumlarda yapılabilir. Kapalı yöntemin diğerlerine göre avantajları: 3 veya 4 adet yarım santimlik kesiden yapılabilmesi, ciltte büyük bir yara veya kesi izi bırakmaması, daha az kan kaybı olması, ağrı kesici diğer ilaçların daha az kullanılması, ameliyat  sırasında ve sonrasında daha az komplikasyon görülmesi, daha hızlı iyileşme ve daha çabuk taburcu edilme, günlük hayata daha hızlı dönebilme olarak sayılabilir.”

   Hastalarda anormal kanamalar, miyom ve rahim sarkmalarının histerektomi sebebi olarak sayılabileceğini bildiren Op. Dr. Levent Duman, laparoskopik histerektomi yönteminin hem hasta, hem de cerrah açısından daha güvenli, konforlu ve avantajlı bir operasyon olduğunu belirtti.

Okunma :823
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
MEHMET ŞEN
ALBAYRAKTA METAL YORGUNUMU ACABA?
Tekirdağ Osmanlı dönemine kadar Rodosto olarak adlandırılmıştır. Osmanlı döneminde, Rodoscuk’a dönüştürülen ilin adı, Cumhuriyet döneminde, 13 Ekim 1927 tarihinde il olarak Tekirdağ adını almıştır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2191
Dün : 4173
Toplam : 3922907
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    |   info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Trakya Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım