obezite-cerrahisi

web tasarla

obezite-cerrahisi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
obezite-cerrahisi

 Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ünal Sabancı, obezite cerrahisinin günümüzde laparoskopik olarak uygulanabildiğini ifade ederek, aşırı kilolu hastada açık yöntemle ameliyat yapılmasının, ameliyat sonrası hastanın iyileşmesini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekti. Ameliyat tekniğine bağlı olarak 1 yıl içinde hastaların fazla kilolarının %50'sinden kurtulduğunu bildiren Sabancı, tedavinin ardından yandaş hastalıkların önemli ölçüde düzeldiğini, hastaların ortalama %70-80'inde diyabet, %90 'ında dislipidemi hastalıklarının kendiliğinden iyileştiğini kaydetti.

zel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ünal Sabancı Obezite Cerrahisi ile  ilgili şu bilgileri verdi:
   Obezite tüm dünyada giderek artış göstermektedir. ABD’ de halkın %34'ünün obez olduğu bildirilmektedir. Obezite nedeni olarak pek çok faktöre bağlı olmasına rağmen, en önemli faktör yeme alışkanlığıdır.
   Günümüzde karbonhidrat ve yağdan zengin gıdaların çok fazla tüketilmesi sonucu vücudumuza ihtiyaçtan fazla kalori girmektedir. Fazla kalori de yağa dönüşerek vücutta depolanır. Bu tür beslenme insan genetiği için de uygun değildir. Vücutta yağ birikimi arttıkça bu kişiler daha çabuk acıkmakta ve daha fazla yemek yemektedirler.
   Küçük porsiyonlar da doymak için yeterli olmamaktadır. Bu kısır döngüye giren kişiler morbid obezite denilen ve hastalık olarak kabul edilen bir klinik durum ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

   Obezitenin Neden Olduğu Başlıca Hastalıklar
    * Tip2 Diyabet
    * Hipertansiyon
    * Dislipidemi
    * Karaciğer Taplanması
    * Eklem Hastalıkları
    * Psikolojik Hastalıklar
    * Nörolojik Hastalıklar

***

Hangi Hastalar; Ne Zaman Ameliyat Olmalı?
   Bugün tüm dünyada kabul edilen obezite kriteri vücut kitle indeksi ile ölçülmektedir.
   BMI < 18.5 Zayıf
   BMI 18.5-25 Normal
   BMI 25-30 fazla kilolu
   BMI 30-35 Class l obez
   BMI 35-40 Class ll obez
   BMI > 40 Class lll obez
   Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki tüm hastalar öncelikle ameliyat dışı yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılmalı (Diyet, egzersiz vb.) Bu yöntemlerde başarısız olan hastalar ameliyat için adaydırlar.
   BMI > 40 olan hastalar ileri obez olarak kabul edilmekte ve ameliyat için aday olan kişilerdir.
   BMI 35-40 arasında olanlar şayet obeziteye ek olarak yandaş bir hastalıkları varsa (Tip2 DM, disilipidemi vb.) ameliyat adayıdırlar.

   Obezite İçin Hangi Ameliyatlar Yapılmaktadır?
   Ameliyatlar 3 grupta toplanır:
   1 - Restriktif (kısıtlayıcı) ameliyatlar
   2 - Malabsoptif (emilimi bozan) ameliyatlar
   3 - Kombine ameliyatlar (Bu iki grup ameliyatın aynı anda yapılması).
   Her hastaya göre seçilecek ameliyat yöntemi farklıdır. Özellikle hastanın yaşı, kilo fazlalığı, yandaş hastalıklarının olup olmaması vb.

Kısıtlayıcı Ameliyatlar:
   * Gastrik band (Mide Kelepçesi)
   * Sleeve gastrektomi (Tüp mide)
   * Gastrik Plikasyon (Mide katlama)

Emilimi Bozan Ameliyatlar:
   * Bileo-pankreatik diversiyon
   * İleal interpozisyon

 Kombine Ameliyatlar:
   * RYGB (Gastrik bypass)
   * Mini gastrik bypass
   * SADI-S

   Yukarıda da bahsettiğimiz gibi herkese uygun tek bir ameliyat yoktur. Hastanın kilo durumu, yaşı ve yandaş hastalıkları bu tercihte önemlidir.
   Hangi tekniğin seçileceğine hasta ile karşılıklı konuşarak karar vermek gerekir. (tabii hastaya bu tekniklerin olumlu ve olumsuz yönleri anlatılarak bilgilendirmek esastır.)
   Bu ameliyatların hepsi bugün laparoskopik olarak yapılabilmektedir. Aşırı kilolu hastada açık yöntemle ameliyat yapılması, ameliyat sonrası hastanın iyileşmesini olumsuz yönde etkilemektedir. Ameliyat sonrası hastalara özel diyet uygulanmaktadır. Ameliyat tekniğine bağlı olarak 1 yıl içinde hastalar fazla kilolarının %50'sinden kurtulmaktadır.
   Yandaş hastalıklar (Tip2 DM, dislipidemi vb.) önemli ölçüde düzelmekte hastaların ortalama %70-80'inde Diyabet hastalığı %90 'ında dislipidemi (trigliserit) kendiliğinden düzelmektedir.

Okunma :1554
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
GÜL GÜZEL BİR ÇİÇEKTİR!
Bu kez, konuşmak gerek, her şeyi ve her olayı konuşmak gerek. Özgürce fikirlerini söyleyebilmeli herkes. Demokrasi, konuşan bir toplumla gelişir. Bunların hepsine, birçoğunuz gibi ben de katılıyorum. Ancak, gergin günlerden geçerken kâh sebze kuyruğu kâh terörist tanımı tartışmaları varken siyasal gerginlikten biraz uzak duralım dedim. Evet, siyasal gerginliklerden uzak çiçek, böcek ve insanı konuşalım istedim.
Anket
YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?
    KADİR ALBAYRAK CHP
    MESTAN ÖZCAN AK PARTİ
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 212
Dün : 3196
Toplam : 5301725
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet