nedir--nasil-ortadan-kalkar--dentofobi

web tasarla

nedir--nasil-ortadan-kalkar--dentofobi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
nedir--nasil-ortadan-kalkar--dentofobi

 Nedir; Nasıl Ortadan Kalkar?

DENTOFOBİ

Dt. Ceren ÇİFTÇİ \ Diş Hekimi

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Diş Hekimi Ceren Çiftçi, ‘dentofobi’nin halk arasında ‘dişçi koltuğu korkusu’ olduğunu ifade ederek, bir çok insanın dişlerinin sağlıklı ve estetik olmasını istemesine karşın bu korkuyu yaşadığını söyledi. Günümüzde ağız ve diş sağlığının öneminin giderek daha iyi anlaşıldığını; ancak diş hekimi korkusunun yenilmesi konusunda aşama kaydedilemediğini aktaran Dt. Ceren Çiftçi, kliniğe giren birçok hastanın, diş şikayetinden önce, korkusunu dile getirdiğini bildirdi. Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Diş Hekimi Ceren Çiftçi, dişçi koltuğu korkusunun nedenleri ve bu korkuyu aşmanın yolları hakkında bilgi verdi.

DENTOFOBİ OLUŞMA NEDENLERİ NELERDİR?

    Dentofobinin oluşması birçok nedene bağlıdır. En büyük faktör hastanın önceki diş tedavilerinde yaşadığı kötü deneyimlerdir. Korkunun oluştuğu tedavide hasta ağrı duymuş olabilir, tam bir uyuşma sağlanmamış olabilir. Hekimiyle iyi bir iletişime geçememiş olabilir, ya da varolan korkusu yatışmadan tedaviye başlanmış ve en ufak bir müdahale bile onlarda çok büyük bir tepki oluşturmuş olabilir.

   Başka bir faktör hastanın yakın çevresinden duyduğu abartılı diş tedavileridir. Bu duyumlar hastanın var olan tedirginliğini arttırmaktadır. 1950-60’lı yıllarda teknik donanım ve çalışma yöntemlerinin bilinmemesi; bu sebeple şimdiki teknolojiye inanç olmaması, rutin yıllık ağız kontrollerinin yapılamaması nedeniyle hastaların takip edilememesi, internetten tedavi videolarının izlenmesi ve hastanın son ağrılı safhada hekime başvurması; zaten var olan acının üzerine yapılan her işlem korkuyu perçinlemektedir.

DENTOFOBİ NASIL AŞILIR?

    Öncelikle hasta korkusunu yenmek istemelidir. Tedavinin gerekliliğine inanmalıdır. Hekimini güvenerek seçmeli, öncesinde hekim hastasını konuşarak ve gerekirse rahatlatıcı ilaçlarla rahatlatmalı, tedavi aşamalarını anlatmalıdır.

 

   Hasta kendisine ne gibi işlemler yapılacak bilmelidir. Tedavi öncesi ilgili çene ve dişlerde yeterli uyuşma sağlanmalıdır. Sonrasında hasta kesinlikle acı çekmeyeceğini bilmelidir.    Tedavi kesinlikle ağrısız, hijyenik ve doğru olmalı, yorucu olmamalıdır. Hasta sonsuz bir güven içerisinde hekimine teslim olmalıdır.

ÇOCUKLARDA DENTOFOBİ

    Çocuklarda dentofobinin daha anlaşılabilir nedenleri var. Yapılacak tüm tıbbi işlemler beden bütünlüğüne zarar verecek endişesiyle çocuklarda büyük korku  yaratır. Diş tedavisi ağız içinde, yani

çocuğun göremeyeceği bir yere yapıldığı için korku daha fazla olur. Bunun dışında toplumumuzda ebeveynlerin, zor durumlarla başa çıkabilmek için ‘iğne yaptırırım’, ‘şeker yersen dişini çektiririm’ gibi söylemleri, çocukta koşullayarak bu korkuyu oluşturur. Çocuk anne-baba,arkadaş grubu ve yakın çevresinden duyduğu tepkileri kaydeder ve sosyal öğrenme ile korku oluşturur. Günümüzde büyük zamanımızı alan ve çocukların elinden düşmeyen tablet, akıllı telefon ve bilgisayarlardaki diş doktoru oyunları, tedavi videoları, tedavi esnasında refakatçi ebeveynin tedirgin tepkileri, hekimin çocukla iletişimindeki yetersizlik, çocuktaki korkunun diğer sebepleridir.   Çocuk tedavi öncesi tedavinin gerekliliği ve zorunluluğu konusunda ikna edilmeli, tedavi sonrası için çocuğa ödül vaati verilmemelidir. Çocuk,ödül için değil, gerektiği için diş tedavisi yaptırması

***

gerektiğine ikna olmalıdır. Ebeveyn, çocuğun yanında, ‘ya korkarsa?’, ‘dayanabilir mi?’, ‘kesin

durmaz, birşey yaptırmaz’ gibi cümleler kurmamalı, gereksiz koruyucu tavırlardan kaçınmalıdır.    Tedavi öncesi ilk seans hekimi ziyaret, tanışma seansı olmalıdır. Ne yazık ki bir çok hekim çocuk hasta tedavisini zaman ve enerji israfı olarak görmektedir. Çocuğun ilk tedavisi bu düşünce tarzındaki hekimlerle olmamalıdır. Bu hususta ebeveynlerin bilmesi gereken bir diğer şey diş hekiminin çocuk hasta tedavi etmesi için o konuda uzmanlaşmış olması gerekmez; ancak çocukla iletişimi üst düzeyde olmalıdır.

BAŞKA HANGİ SEÇENEK DEĞERLENDİRİLMELİ?

    Yetişkin hastada da çocuk hastada da, hekimin hastanın veya ebeveynin elinden bir şey gelmiyor, tedavi diş hekimi koltuğunda mümkün olmuyorsa, hasta genel anestezi ve sedasyon yöntemleriyle ameliyathanede tedavi edilebilir; ancak bu işlem ekstra masraf ve küçük de olsa riski artıran bir seçenektir. Bunun için donanımlı bir hastane ortamı ve güvenilir bir ekip seçmek gerekir.   Anlaşıldığı üzere diş hekiminden ve diş tedavisinden kaçmak mümkün değil :)    Bu yüzden korkularınızı birlikte yenmeyi ve sağlıklı mutlu gülüşler oluşturmamızı dilerim.

Okunma :1357
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
GÜL GÜZEL BİR ÇİÇEKTİR!
Bu kez, konuşmak gerek, her şeyi ve her olayı konuşmak gerek. Özgürce fikirlerini söyleyebilmeli herkes. Demokrasi, konuşan bir toplumla gelişir. Bunların hepsine, birçoğunuz gibi ben de katılıyorum. Ancak, gergin günlerden geçerken kâh sebze kuyruğu kâh terörist tanımı tartışmaları varken siyasal gerginlikten biraz uzak duralım dedim. Evet, siyasal gerginliklerden uzak çiçek, böcek ve insanı konuşalım istedim.
Anket
YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?
    KADİR ALBAYRAK CHP
    MESTAN ÖZCAN AK PARTİ
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 36
Dün : 3196
Toplam : 5301549
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet