miras-atolyesi-projesi-mahalle-sakinleri-ile-bulusuyor

web tasarla

miras-atolyesi-projesi-mahalle-sakinleri-ile-bulusuyor

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
miras-atolyesi-projesi-mahalle-sakinleri-ile-bulusuyor

Miras Atölyesi Projesi Mahalle Sakinleri İle Buluşuyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Tekirdağ'ın hızla büyümesinden dolayı geçmişle bağını kaybetmemesi ve kentin kimlik duygusunu koruma amacıyla Süleyman paşa ilçesi Ertuğrul Mahallesini kapsayan Miras Atölyesi I ve Şarköy ilçesini kapsayan Miras Atölyesi 2 projelerini hayata geçirdi.

Mahalli İdareler Araştırma ve Geliştirme Merkezi tarafından düzenlenen Etkin Belediye Proje Yarışmasında Tarihi ve Kültürel Mirasın Korunmasına Yönelik Projeler Kategorisinde birincilik ödülüne de layık görülen Miras Atölyesi- I projesi kapsamında, 3 Nisan tarihinde projenin önemli yapı taşlarından biri olan mahalle sakinleri bir araya gelinecek. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığının Namık Kemal İl Halk Kütüphanesi'nde düzenlediği buluşmada, Miras Atölyesi Projesi hakkında mahalle sakinleri bilgilendirilerek projede mahalle sakinleri ile çalışmanın yolları aranacak.

İTALYAN KONAĞI'NIN ESKİ SAHİPLERİ DE KATILIYOR

Tanıtım toplantısı ayrıca özel konuklara da ev sahipliği yapacak. Namık Kemal İl Halk Kütüphanesi eski adıyla İtalyan Konağı'nın eski sakinleri olan Dussi ailesinin temsilcileri Edda ve Aldo Dussi de toplantıya  İtalya'dan katılacaklar.  

GENOVA'DAN TEKİRDAĞ'A, TEKİRDAĞ'DAN İSTANBUL'A UZANAN BİR KUŞAK

1841 yılında Toscana Grandükalığı'nı diplomatik görevlisi olarak Genavo'dan Tekirdağ'a gelen Dussi ailesi, günümüzde Rakoczi Caddesi olarak adlandırılan caddede inşa ettikleri ve biri şimdiki Namık Kemal İl Kütüphanesi binası olan ikiz evlerde yaşamaya başladı. İtalyanların, 1911 Trablusgarb Savaşı sırasında Çanakkale, Rodos ve Limni adalarına asker çıkarmasının ardından Tekirdağ'ı terk eden Dussi ailesi, 1912'de ateşkesle birlikte şehre ve evlerine geri döndüler ve 3 kuşak boyunca İtalyan Konağı'nda yaşamaya devam ettiler. 1959 yılında İtalya'nın Fahri Konsolosu ünvanını alan ailenin 3. Kuşak üyesi Matteo Dussi'nin 1977 yılında vefat etmesinin ardından aile İtalya ve İstanbul'a göç etti.

Dussi Ailesinin üç kuşağını barındıran, aynı zamanda İtalyan Konsolosluğu olarak kullanılan konak ise daha sonra açık arttırma ile satıldı. Konağı, Tekirdağ Belediyesi satın alarak Kültür Bakanlığı'na devretti.

Okunma :307
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
2019 Yerel Seçimleri ve TEKİRDAĞ
2019 martın ’da Yapılacak yerel seçimlere 4.5 aydan az bir süre kaldı
Recep ÇALI
YÖNETECEKSEN, TALEP EDECEKSİN
Biraz geçmişe bakmak, yaşanmışlıklardan sonuç çıkarabilmek için olduğu kadar geleceği planlamak içinde gereklidir. Bu defaki yazımda bu günkü yoğun gündemin içinde biraz olsun gençlerimize, kadınlarımıza ve yönetim olgusuna dair fikirlerimi paylaşmak istedim.
Anket
SÜLEYMAN PAŞA İLÇESİNDE CHP’DE BELEDİYE BAŞKAN ADAY OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?
    Ekrem Eşkinat
    İlker Yağcıoğlu
    Mennan Yıldırım
    Recep Ökten
    Şeref Çetin
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2486
Dün : 5383
Toplam : 4890523
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet