koroner-anjiyografi-hakkinda-hersey-----anjiyografi-nedir--nasil-yapilir

web tasarla

koroner-anjiyografi-hakkinda-hersey-----anjiyografi-nedir--nasil-yapilir

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
koroner-anjiyografi-hakkinda-hersey-----anjiyografi-nedir--nasil-yapilir

Koroner Anjiyografi Hakkında Herşey …
Anjiyografi Nedir? Nasıl Yapılır?


Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Timor Bigmurad Omar, çağımızın en önemli ölümcül hastalıklarından biri olan kalp ve damar hastalıklarının tedavisine ilişkin bilgiler verdi. Kalp ve damar hastalıklarının tedavi edilebilmesindeki öncelikli koşulun erken tanı olduğuna dikkat çeken Dr. Omar,
kalp damarlarını görüntülemek için kullanılan tanı yöntemi olan koroner anjiyografi hakkında bilgilendirdi.   

Koroner Anjiyografi Nedir?

Kalp damar hastalıkları çağımızın en önemli ölümcül hastalıklarından biridir. Dolayısı ile kalp damar hastalığının erken tanı ve tedavisi de o kadar önemlidir.

Koroner anjiyografi kalp damarlarını görüntülemek için kullanılan bir tanı yöntemidir. Kalp atar damarlarında daralma, tıkanıklık veya başka bir anomali olup olmadığını göstermek için kullanılır. Kalbin damarlarının görüntülenmesi ve nasıl tedavi edileceği hakkında karar vermek için seri filmler çekilerek görüntüler alınır ve sonucuna göre normal çıkarsa medikal takip,  darlık var ise koroner girişim (balon, stent) veya bypass kararı alınır.

 

Kimlere ve ne zaman koroner anjiyografi yapılmalıdır?

Kalp krizi geçiren kişilere hemen koroner anjiyografi yapılmalıdır. Bunun dışında göğüs ağrısı olan kişilere tıbbı öyküye göre hekim gerekli görürse veya EKG (elektrokardiyogram), eforlu EKG (koşu bandı) gibi kardiyolojik tetkikler neticesinde koroner arter hastalığı şüphesi görülürse tanının kesinleşmesi için koroner anjiyografi yapılması gereklidir.

 

Koroner Anjiyografi Nasıl Yapılır?

Koroner anjiyografi bir ameliyat değildir. Hasta işlem öncesi en az 8 saat aç olmalı ve anjiyo yapılacak bölge kılları tıraş edilmiş olmalıdır. Hasta işlem masasına sırt üstü uzanır. Kasık bölgesinden, bilek veya koldan deri altı önce uyuşturucu iğne ile uyuşturulur sonra atar damara kılıf yerleştirilir. Oradan kalp damarlarına kateter ile ulaşıp damarlar görüntülenir. Koroner anjiyografi kişiden kişiye değişmek kaydıyla 15-30 dakika sürebilir.

 

Koroner Anjiyografi sonrası ne kadar süre hastanede kalınır?

Koroner anjiyografi eğer koldan veya bilekten yapıldı ise kanama kontrol altına alınır alınmaz kişi taburcu edilir. Eğer kasıktan yapıldı ise kasıktaki kılıf çekildikten sonra bölgeye 15 dakika bası uygulanır sonrasında bölgeye 4-6 saat ağırlık ( kum torbası ) konur. Sonrasında eğer kasık bölgesinde kanama, şişlik veya kan sızıntısı yok ise taburcu edilir. Bunlarında dışında eğer kalp damarına işlem yapıldı ise (perkütan girişim–balon, stent gibi) hastanın durumuna bağlı olarak bir gece hastanede tutulur. Eğer hasta kalp krizi ile gelip anjiyo yapıldı ise hasta birkaç gün boyunca hastanede takip edilebilir.

 

Taburculuk sonrasında nelere dikkat edilmeli?

Koroner anjiyografi yapıldıktan sonra 2 gün boyunca sıcak duş alınmamalı veya banyo yapılmamalıdır. En az iki gün ağrılık kaldırmak gibi zorlayıcı hareketler yapılmamalı ve araba kullanmamalıdır. 3 – 4 gün boyunca günde en az 2,5-3 litre su içilmelidir.

 

Koroner Anjiyografi sonrasında Hangi durumda Hastaneye gelinir?

Anjiyo bölgesinde kızarıklık veya morluk, fındık büyüklüğünde şişlikler olabilir. Bunlar günler içinde geçecektir. Eğer anjiyo bölgesinde yumurta büyüklüğünde şişlik olursa hemen hastaneye başvurulmalıdır.

Okunma :878
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
2019 Yerel Seçimleri ve TEKİRDAĞ
2019 martın ’da Yapılacak yerel seçimlere 4.5 aydan az bir süre kaldı
Recep ÇALI
YÖNETECEKSEN, TALEP EDECEKSİN
Biraz geçmişe bakmak, yaşanmışlıklardan sonuç çıkarabilmek için olduğu kadar geleceği planlamak içinde gereklidir. Bu defaki yazımda bu günkü yoğun gündemin içinde biraz olsun gençlerimize, kadınlarımıza ve yönetim olgusuna dair fikirlerimi paylaşmak istedim.
Anket
SÜLEYMAN PAŞA İLÇESİNDE CHP’DE BELEDİYE BAŞKAN ADAY OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?
    Ekrem Eşkinat
    İlker Yağcıoğlu
    Mennan Yıldırım
    Recep Ökten
    Şeref Çetin
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3125
Dün : 4189
Toplam : 4878735
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet