kiraz-bahcesi-projesi-icin-imzalar-atildi

web tasarla

kiraz-bahcesi-projesi-icin-imzalar-atildi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
kiraz-bahcesi-projesi-icin-imzalar-atildi

Kiraz Bahçesi projesi için imzalar atıldı

Tekirdağ Süleyman paşa Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı tarafından üç kez desteklenen Serada Çiçekçilik Projesi’nin ardından yeni bir tarımsal projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Tarımda çeşitliliği arttırmayı amaçlayan projelerden olan ve Naip Mahallesi’nde uygulanacak olan Kiraz Bahçesi projesi Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünün üreteceği aşılı fidanlarla gerçekleştirilecek.

Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesinin tarımsal kalkınmaya yönelik yatırımlarından olan Kiraz Bahçesi projesi hayata geçiriliyor. Proje Naip Mahallesi’nde toplamda 15 dekarlık alanda uygulanacak. Tarımda çeşitliliği arttırmak, çiftçileri yeni ve kârlılık oranı yüksek tarım ürünleri ile tanıştırmak ve unutulmaya yüz tutmuş kiraz yetiştiriciliğini yeniden canlandırmak amacıyla başlatılan projede, hazırlıkların tamamlanmasının ardından 2018 yılının Şubat ayında uygulamaya geçilecek.

15 DEKARLIK ALANDA KİRAZ ÜRETİLECEK

Kiraz Bahçesi projesi ile ilgili çalışmalar kapsamında 15 dekarlık alana ekilecek olan kiraz fidanlarının temini ile ilgili olarak Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü ile Süleymanpaşa Belediyesi arasında sözleşme imzalandı. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Cengiz Özer arasında imzalanan sözleşme, yeni kiraz türlerini içeren 440 adet aşılı kiraz fidanının teminini içeriyor.

EŞKİNAT: “ALTERNATİF TARIM ÜRÜNLERİNE ÖNAYAK OLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

İmza töreninde konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, “Trakya Kalkınma Ajansı tarafından üç kez desteklenen Serada Çiçekçilik Projesi’nin ardından önemli bir tarımsal kalkınma modelinin daha geliştirilmesi açısından Kiraz Bahçesi projemizi önemli bir yeni adım olarak görüyoruz. Bölgemiz bereketli topraklara ve tarım için bulunmaz bir iklime sahip. Akla gelecek birçok tarım ürününün yetiştirilmesi mümkün. Ancak yıllar içinde bölgede tarım belli başlı ürünlerle kısıtlı kalmış. Bu da zamanla çiftçilerimizi tarımdan uzaklaştırarak farklı iş kollarına yöneltmiş. Biz belediye olarak modern yöntemlerle alternatif tarım ürünlerinin bölgemizde yetiştirilmesi için önayak olmaya çalışıyoruz,” diye konuştu.

“ADINA FESTİVAL YAPTIĞIMIZ KİRAZ ŞEHRİMİZE DIŞARIDAN GELİYOR”

Eşkinat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kiraz Bahçesi projemizin bir diğer önemi de şu: Adına festival yaptığımız meyve, şehrimize dışarıdan geliyor. Kiraz için böylesine özel bir iklime sahip olma şansını değerlendiremiyoruz. Bu proje ile bölgemizde kirazcılığı yeniden canlandırmak, yerli kirazımızı geliştirmek ve gelecek nesillere taşımak niyetindeyiz. Serada Çiçekçilik projemizde olduğu gibi, örnek bir uygulamayı hayata geçireceğiz. Kiraz yetiştirmek isteyen vatandaşlarımıza teknik anlamda ve eğitim desteği sağlayarak kirazcılığın yeniden yaygınlaşmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz. 2018 yılı ile birlikte iki tarımsal projemiz de hayata geçecek ve kiraz ve mevsimlik çiçek gibi iki önemli alternatif tarım ürününü bölgemize kazandırmış olacağız.”

DR. ÖZER: “İŞBİRLİĞİ İÇİN MUTLUYUZ”

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Cengiz Özer de Süleymanpaşa Belediyesinin tarımsal kalkınma ile ilgili programlarını yakından takip ettiklerini dile getirerek, “Belediyemiz, Süleymanpaşa’da tarımsal çeşitliliğe katkı yapacak projeleri hayata geçirme konusunda çok başarılı adımlar atıyor. Naip Mahallesi Kiraz Bahçesi projesinde kiraz fidanlarının teminini gerçekleştirecek olmaktan, böyle bir işbirliği içinde yer almaktan kurum olarak mutluyuz,” açıklamasında bulundu.

Okunma :393
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
HAK, HAKLI ve DİREKSİYON!
Gündem her zaman ki gibi çok hızlı değişiyor. Son zamanlarda gün boyu tartışabildiğimiz bir konu hiç olmadı. Söyleşilerimizin orta yerine, neredeyse her saat başı yeni bir tartışma konusu düştü. Bütün bu gündem yoğunluğuna rağmen birçok olayın konuşma/tartışma ortamında bir sonuca ulaşmasa da konuşulur olma, gündemde kalma süresi her geçen dakika kısaldı. Hızla gündemimizden düştü.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3561
Dün : 3411
Toplam : 5026838
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet