İSKİ’YE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI OLDU -tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber.com

web tasarla

İSKİ’YE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI OLDU -tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber.com

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
İSKİ’YE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI OLDU

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Teski Eski Genel Müdürü Şafak Başa, İSKİ’ye genel müdür yardımcısı oldu. 

                     

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSKİ Genel Müdür yardımcılığı görevine Şafak Başa’yı atadı. 

Şafak Başa 1969 yılında Lüleburgaz’da Balkan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Aile büyükleri uzun yıllar Tekirdağ’da yaşadı. 

 

1990 yılında İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF), Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 1992 yılında ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce hazırlık programını tamamladı. 1993-1994 yılları arasında İngiltere’de yabancı dil eğitimi ve kamu yönetimine yönelik kurslar aldı.

 Yurda döndükten sonra çeşitli ilçelerde kaymakam vekillikleri ile Karabük-Yenice (1995-1998) ve Ordu-Mesudiye (1998-2002) İlçelerinde kaymakamlık görevlerinde bulundu. Yenice ve Mesudiye Belediyelerinin aldığı kararlarla her iki ilçenin “fahri hemşerisi” ilan edildi. Mesudiye Kaymakamlığı görevini yürütürken dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından örnek bir “Köykent Projesi’nin” hazırlanması ve uygulanmasıyla görevlendirildi.

 

2002 yılında İçişleri Bakanlığınca açılan sınavı birincilikle kazanarak Mülkiye Müfettişliği görevine atandı. 2003’de Mülkiye Başmüfettişliğine terfi etti. Müfettişlik görevini yürütürken Bakanlığın çeşitli projeleriyle TODAİE’nin araştırma projelerinde (yerel kamu hizmeti standartlarının araştırılması ile yerellik düzeyinin araştırılması projeleri) görev aldı. Mesleki çalışmalar kapsamında, Kamu Yönetimi Uzmanları Derneği yönetim kurulu üyesi (2007-2008) ile Devlet Denetim Elemanları Derneği denetim kurulu üyesi (2011-2013) görevlerinde bulundu.

 2007 yılında “1980 Sonrası Dönemde Mülki İdarede Dönüşüm” başlıklı çalışmasıyla TODAİE Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programını birincilikle bitirdi. 2008 yılında gittiği Çin Halk Cumhuriyeti’nde insan kaynakları yönetimi alanında incelemelerde bulundu. 2010 yılında ABD Northern Illinois University, College of Business’de altı ay süre ile “Professional Communication and Public Management Leadership” adlı eğitim ve inceleme programına katıldı.

 

2012 yılında “Kurumsallaşma Bağlamında Dâhiliye Nezaretinden Dâhiliye Vekâletine Geçiş (1920-1923)” başlıklı teziyle Hacettepe Üniversitesi, SBE’de Doktora Programını tamamladı. Doktora tezi TODAİE tarafından kitap olarak basıldı. 2016 yılında “Atatürk Dönemi Dâhiliye Vekâleti ile Mülki ve Mahalli İdareler (1923-1938)” adlı ikinci kitabı Beykoz Üniversitesi Yayınları arasında yerini aldı. “Su ve Atıksu Yönetimi Uygulamaları Tekirdağ Örneği” başlıklı kitabın da editörlüğünü yapmıştır. DENETDE tarafından yayımlanan Denetim Dergisi yayın kurulu üyeliğini sürdürmekte olan Başa, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

 

 

 

13 Mart 2015 tarihinde İçişleri Bakanı onayı ile Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi (TESKİ) Genel Müdürlüğüne atanmıştır. Genel Müdür olarak görev yaptığı 4,5 yıllık süre zarfında, Tekirdağ ilinin altyapı sorunlarının çözümü için büyük gayret göstermiştir. Bu dönemde 2.650 km içme suyu, atıksu ve yağmur suyu yatırımı gerçekleştirildi; Tekirdağ sağlıklı içme suyuna kavuştu, atıksu arıtma kapasitesi rekor düzeyde arttırıldı. Yapılan çalışmalar sonucu TESKİ her yönden kurumsal bir yapıya kavuştu, örnek bir su ve kanalizasyon idaresi haline geldi. 

2016 yılında Beykoz Üniversitesinin kurucu Mütevelli Heyeti üyesi olarak görevlendirilmiş olup halen bu görevine devam etmektedir. Yerel yönetim alanındaki akademik ve uygulamaya yönelik başarılı çalışmalarından dolayı 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Yerel Yönetimler Uygulama ve Araştırma Merkezi Danışma Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Dr. Şafak BAŞA Av. Meltem BAŞA ile evli ve iki kız çocuğu babasıdır.

Okunma :340
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜROKRATLAR SEÇİLMİİŞLERİ YOK SAYAMAZSINIZ
Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Bağlı Marmara Ereğlisi Dere ağzı Mahallesi Radar mevkiinde yapımı Biten , Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) açıldı. Açılışa T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Bakan Mehmet Cahit Turhan katıldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1211
Dün : 3946
Toplam : 6467215
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet