gozluk-camlari-gunes-gozlukleri-ve-renkli-camlar

web tasarla

Gözlük camları göz kusurlarının tedavisinde kullanıldığı gibi güneş gözlüğü diye adlandırılan koruma amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Gözlük camları genel olarak mineral ve plastik (organik) olmak üzere iki türlüdür. Mineral camlar: %60-70 silisyum

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
gozluk-camlari-gunes-gozlukleri-ve-renkli-camlar

 Gözlük camları göz kusurlarının tedavisinde kullanıldığı gibi güneş gözlüğü diye adlandırılan koruma amaçlı olarak da kullanılmaktadır. Gözlük camları genel olarak mineral ve plastik (organik) olmak üzere iki türlüdür. Mineral camlar: %60-70 silisyum oksit içerir. Geri kalan oranları kalsiyum, sodyum, bor oksit gibi maddelerden ibarettir. Işık geçirgenliği yüksek olup kısa dalga ultraviyole ışınlarını (UV-C) absorbe eder. Çizilmeye dayanıklıdır.

Ancak kolay kırılır ve ağırdır.

 Plastik veya organik camlar: Kolombiya reçinesi (CR -39) adı verilen maddeden yapılmıştır (Allyl digliycol carbonat – ADC ). Beyaz organik camların ışık geçirgenliği %92.1’dir. Ultraviyole C (UV-C) ve UV-B nin tamamını, UV-A nın ise bir kısmını absorbe eder, geçirmez.

 Organik camlar mineral camlara göre daha hafif olup kırılmaya karşı 20 kat daha dayanıklıdır. Ancak yüzeyi daha yumuşak oluğundan çizilebilir; alkol, aseton ve benzin gibi temizleyici maddelere karşı dayanıklıdır. Yüksek kırıcılık indeksli organik camlar da üretilmiştir. Bunlar brom, klor ve kükürt gibi maddeler içeren vinil monomerinden üretilmektedir.

 Polikarbonat camlar da üretilmiştir.Bunlar herhangi bir ilave maddeye ihtiyaç duymadan, kendiliğinden %100 ultraviyole (UV) koruması sağlar. Yeni triveks (trivex) camlar üretilmiştir ki bunlar organik ve polikarbonat camların özelliklerini taşır. UV-A, UV- B ışınlarının tamamını absorbe eder. Sporcular, çocuklar ve koruyucu gözlük üretimi için en uygun ve hafif cam türüdür. Mineral ya da organik maddeden yapılıp ''polaroid'' ve ''fotokromik'' denen camlar da üerilmiştir.

 Bu genel bilgilerden sonra renkli camlar hakkında kısaca bilgiler verelim:

Camın renklendirilmesindeki amaç güneş ışınlarından korumadır. Camın renklendirilmesi ile ışık geçirgenliği azaltılır, % 80’lere kadar ışığın geçişine engel olabilir. Böylece kamaşma, yanma ve ağrı gibi şikayetler giderilmiş olur.

Camların renklendirilmesi cam hamuruna renklendirici maddeler katılmasıyla ya da yüzeyine kaplama yapılmasıyla gerçekleştirilir. Görünen ışığın %20’sinden fazlasını absorbe eden camlara ''güneş camı'' denir.

 Güneş gözlüklerinin camı nasıl olmalıdır?

 Gözümüz güneşten yayılan elektromanyetik dalgaların 400nm ile 700nm dalga boyu arasındaki ışığını algılayabilmektedir. 400nm(nanometre) dalga boyundan daha küçük ışınlara morötesi (ultraviyole), 700nm’den

büyük dalga boyundaki ışınlara kızılötesi (infrared) ışınları denir. 780nm'den daha büyük dalga boyundaki kızılötesi ışınlar gözdeki makulaya (sarı noktaya) zarar verir. Güneş tutulmasında çıplak gözle güneşe bakılmaması gerekir.

İnsan gözünün algılayabildiği 400 ile 700 nm dalga boyundaki ışınlara beyaz ışık (görünen ışık) denir. Bu ışığın içinde 7 renk vardır. Her rengin dalga boyu farklıdır. Mavi ışık 480nm, yeşil ışık 540nm ve kırmızı ışığın dalga boyu ise 650nm’dir. 400nm'den 320nm dalga boyuna kadar olan ışığa ultraviyole A (UV-A), 320-280nm arasındaki dalga boyundaki ışınlara ultraviyole B(UV-B) ve 280nm'den küçük dalga boyundaki ışınlara ultraviyole C (UV-C) denir.

İnfrared ve ultraviyole ışınları insan gözü için zararlıdır. Sanayide kaynak yapılırken açığa çıkan ışık ultraviyole C'dir,

gözün korneasında (en dış saydam tabakaya) yanığa sebep olur (''kaynak alması'').

 Gözümüzün ortasında siyah olarak görünen gözbebeği ışığın retinaya ulaşması için delik şeklindedir. Ortamın ışık ve aydınlık durumuna göre büyür veya küçülür. Güneşe çıktığımızda göz bebeği küçülerek gözümüzü güneş ışınlarından korur. Güneş gözlükleri yalancı karanlık oluşturduğundan göz bebeği büyür. Eğer güneş gözlük camı iyi kalitede değilse gözümüz fazladan güneş ışınlarına maruz kalır. Bu durumda göz merceği ve retina zamanla güneş ışınlarından zarar görür.

Bu nedenle ultraviyole koruması olmayan cam takmaktansa hiç gözlük takmamak daha iyidir. Çünkü göz bebeği küçülerek gözümüzü koruyacaktır.

-Beyaz mineral cam ultraviyole C (UV-C ) ışınlarını geçirmez, diğer UV-A ve UV- B ışınlarını geçirir.

-Yüksek kırıcılık indeksli camlar beyaz da olsa UV-A, UV-B ışınlarını tama yakın emer, geçirmez.

-Organik camlardan CR -39 beyaz da olsa UV-C ve UV-B’nin tamamını, UV-A'nın bir kısmını absorbe eder, geçirmez.

-Eğer mineral ve organik camlar özel filtrelerle kaplanırsa 400 nm’ye kadar tüm kısa dalga boylu ışınların emilmesini sağlar, böylece UV korumalı özellik kazanırlar.

-Gözlük camları çeşitli filtre kaplamalarla daha etkin hale getirilmektedir.

-Polikarbonat ve triveks camlar filtre olmaksızın da UV koruma özelliğine sahiptir.

-Güneş ve UV ışınlarının etkisiyle renk değiştiren fotokromik (colormatik) camlar da çok iyi bir UV koruması sağlar.

-Güneş gözlükleri çeşitli renklerde üretilmektedir (füme, kahverengi, yeşil gibi). Renk seçimi gerekli görülen

absorbsiyon özelliklerine bağlı olmakla birlikte gözlük takan kişinin gözünde kırılma kusuru oluşuna göre değişebilir.

Örneğin miyoplar kahverengi camı , hipermetroplar ise yeşil camı tercih edebildiği gibi tamamen keyfi seçim de yapılabilir.

-Çocukluk çağında, hatta ergenlik çağına kadar "güneş allerjisi" (Vernal konjonktivit ) denen özel bir hastalıkta güneşten koruma önemlidir. Bu hastalıkta kaşınma, kanlanma hatta gözün renkli kısmı (kornea) çevresinde hilal şeklinde kırmızı lekelenme gelişebilmektedir. Bu çocuklar iyi kalitede güneş gözlüğü kullanmalı ayrıca şapka takmalıdırlar.

Güneş gözlüklerinin cam kalitesi yanında camın şekli de önem arzeder. Fazla bombelikte olması görüntüde sapmalara yol açar (küresel aberasyon); eğri görme, gölgeli görme, ışıklarda uzama, çatallanma ve hatta baş ağrısı gibi sorunlar oluşabilmektedir.

Gözlük seçiminde:

-Yüz ve göz yapısı dikkate alınmalı.

-Gözlük sapının uzunluğu, kısalığı uygun olmalı.-Renk ve şeklinden ziyade camın mutlaka filtre özelliği olmasına dikkat edilmeli.-Çocuklarda organik UV korumalı camlar olması dikkate alınmalı.Sonuç olarak iyi kalitede bir güneş gözlüğü alınmalıdır. Görünen ışığın %75-85 ini absorbe etmeli, %15-25ini geçirmelidir. Böylece kamaşmayı önleyecek ve kontrastı artırarak görmeyi daha iyi kalitede sağlayacaktır.Kızılötesi (IR) ışığı absorbe ederek camla göz arasında ısı oluşmasını önlemelidir.Ultraviyole(morötesi )ışığı %100 filtre etmelidir.

Op. Dr. İlhami Aydın / Göz Hastalıkları Uzmanı

Okunma :2469
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
GÜL GÜZEL BİR ÇİÇEKTİR!
Bu kez, konuşmak gerek, her şeyi ve her olayı konuşmak gerek. Özgürce fikirlerini söyleyebilmeli herkes. Demokrasi, konuşan bir toplumla gelişir. Bunların hepsine, birçoğunuz gibi ben de katılıyorum. Ancak, gergin günlerden geçerken kâh sebze kuyruğu kâh terörist tanımı tartışmaları varken siyasal gerginlikten biraz uzak duralım dedim. Evet, siyasal gerginliklerden uzak çiçek, böcek ve insanı konuşalım istedim.
Anket
YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?
    KADİR ALBAYRAK CHP
    MESTAN ÖZCAN AK PARTİ
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 205
Dün : 3196
Toplam : 5301718
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet