GALERİCİLER DERNEĞİMİZİ ZİYARET EDİP DERTLERİNİ DİLE GETİRDİ!... tekirdaghaberleri-www.tekirdagkenthaber.com

web tasarla

GALERİCİLER DERNEĞİMİZİ ZİYARET EDİP DERTLERİNİ DİLE GETİRDİ!... tekirdaghaberleri-www.tekirdagkenthaber.com

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
GALERİCİLER DERNEĞİMİZİ ZİYARET EDİP DERTLERİNİ DİLE GETİRDİ!...

 Tekirdağ Oto Galeri Kooperatifi Başkanı Aydın Dağ, yönetim kurulu ve kooperatif üyeleri ile birlikte Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği’ni ziyaret ederek gündeme dair basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Toplantı Salonu’nda gerçekleşen buluşmada konuşan Tekirdağ Oto Galeri Kooperatifi Başkanı Aydın Dağ, 2004 yılında çıkan yasa sonrası uzun yıllardır mücadelelerini verdikleri oto galerileri toplu iş yerlerinin yapılması ve yaşanan süreçler hakkında önemli açıklamalarda bulunurken şunları söyledi:
DAĞ: “2010 YILINDA BİZ MEVCUT YERE GEÇİŞ YAPTIK”
“2004 yılında çıkan oto galerilerinin şehir dışına alınmasına dair kanun sonrası 2010 yılında Adem Dalgıç başkan zamanında bize şehir dışına çıkmamız ile alakalı bildiri geldi. Biz de galericiler olarak yer aramaya başladık. Bu arada belediye de yer arıyordu. Fakat sürekli bize yerlerimizin mühürleneceği ve acele etmemiz gerektiği söylüyordu. En son bize 2 ay süre verdiler. Fakat yer bulunamadı. Şu an ki yerimizi gidip Adem Dalgıç’a önerdik. O da inşaat yapmamamız karşılığında konteyner koyarak bu işi yapabileceğimizi söyledi. Zemin düzleştirmesini yaptık. Belediyede kendi kanalizasyon işlerini yaptı ve 2010 yılında biz mevcut yere geçiş yaptık.

YANLIŞ KESİLEN TUTANAKTAN 220 BİN TL CEZA VERİLDİ
Burada yerler çok küçüktü. Müşteri geldiğinde öne araçları da çektiğimiz için oturacak yer bile kalmıyordu. Tekrar Adem Dalgıç ile görüştük. Çatı yapabileceğimizi söyledi ve yaptık. Adem Başkan ve rahmetli valimiz birlikte 2012 yılında buranın açılışını yaptılar. 2013 yılında ise buraya kaçak inşaattan dolayı tutanak tutuldu. Tutanak sonrası ceza da kesilmiş encümende. Adem Dalgıç ile görüşmeye gittik. ‘O tutanak yanlışlıkla tutulmuş düzelteceğiz onu’ dedi. Ancak düzeltemediler ve o zaman 220 bin tl ceza kestiler. Biz de itiraz ettik ve bu yüzden mahkemelik olduk. Mahkeme hala devam ediyor.

“BİZ SİZLERİ DİNLEYEREK ŞEHİR DIŞINA ÇIKTIK”
Adem başkanın dönemi bitti ve burası Büyükşehir oldu. Biz de Kadir Başkan’a gittik. Burası ile ilgili bize yardımcı olmasını istedik. ‘Biz sizleri dinleyerek şehir dışına çıktık’ dedik. Çıkmayanların daha rahat olduğunu beyan ettik. Sağ olsun bizleri dinledi. Ardından Ekrem başkan ile görüştük. O da bizleri dinleyip yardımcısı Berkay Çakır’a yönlendirdi. İmar Müdürünü Şeniz Hanımı da çağırdı. Ne yapabiliriz diye görüş alışverişinde bulunduktan sonra 2-3 gün süre istediler. 2-3 gün sonra bizleri davet etti Süleymanpaşa Belediyesi. Orada bize 2 tane yer gösterdiler. Bir sizin şu an bulunduğunuz alan bir de uçak restoranın yanında bir yer var. Buralarda plan değişikliği yapabiliyoruz. İster bulunduğunuz yerde, ister orada biz size yardımcı olacağız. Bunu söyleyen o zamanın belediye başkan yardımcısı Berkay Çakır. Bugün bize en çok muhalefeti yapan kişi o gün bize tavsiyelerde bulunuyordu. Biz dedik ki burası 3-4 parselden oluşuyor. Biz diğer parsel sahipleri ile de görüşelim. Galericiler ile görüşelim dedik. O süreci de atlattık. Her şey olumluydu.

TÜM KURUMLARDAN OLUR BELGESİ ALINDI
Belediyeye tekrar gittik. Biz bu işi burada yapmak istiyoruz dedik. Büyükşehire dilekçe yazmamızı istediler. Biz büyükşehire dilekçemizi yazdık. Büyükşehir üçüncü ayın 28’inde 2016 yılında bize bu yazıyı gönderdi. Yazıda diyor ki buranın planın değişikliği olabilmesi için DSİ 11. Bölge, Ulaştırma Bakanlığı karayolları ve bir çok kurum görüşü istendi. Biz de zor gelse de birer birer başlayıp kurum görüşlerini aldık ve tamamladık. Eksiksiz olarak Tarım İl Müdürlüğüne getirdik. Dediler ki toprak kuruluna sokmamız gerekiyor. Kurul da 3 aydan 3 aya toplanıyormuş. İlk toplantıda buraya toprak projesi yaptırmamızı istediler. Toprak koruma projesini yaptırdık, götürdük. Bu sefer de biden kamu yararı kararı istediler. Tekrardan dosya hazırlayıp ticaret bakanlığına başvurumuzu yaptık. Bir çok belge ile birlikte kamu yararı kararını aldık. Bu sefer de Tarım İl Müdürlüğü biz kendi bakanlığımıza sormamız gerek dediler. Tarım Bakanlığı için yeni dosyalar hazırlandı ve gönderildi. Oradan da olumlu karar geldi. Tüm dosyaları birleştirip büyükşehire götürdüm. Hatta evrak kayıta sokmadan önce büyükşehir plancılarından Levent Bey ile görüşüp dosyanın eksiğinin olmadığını onaylattım. 2018 yılının ortalarında oldu bu olay. Kapıdan çıkarken de Kadir Başkanla karşılaştık. Dosyamızı teslim ettiğimizi ifade ettim. Ben ilgileneceğim dedi ve sağ olsun ilgilendi de.

“55 MECLİS ÜYESİNİN 53 TANESİ BİZE OLUR VERDİ”
İlk mecliste komisyona atıldı dosya. Komisyon bizi çağırdı. Siz burada plan değişikliği yapacaksınız. Buna dair galericileri le anlaşma yapın denildi. Böyle sözlü geçemeyeceğini ifade ettiler. Tamam dedik ve noter huzurunda kendi aramızda tüm galericiler sözleşme imzaladık. Böylece komisyondan geçtik. Büyükşehir Meclis Toplantısında 55 meclis üyesinin 53 tanesi bize olur verdi. 2 meclis üyesi red verdi.
1/25 bin ve 1/5 bin oylandı. Meclisten geçti bizim dosya. 1 ay askıda kaldı ve sonrasında kanun gereği çevre müdürlüğüne soruldu. Oradan da olumlu yazı geldi. Dosyayı Süleymanpaşa Belediyesi’ne gönderdiler. Seçime 2-3 ay vardı. İlk mecliste dosya komisyona gönderildi. Daha sonra Ekrem Başkan’a dosyayı götürdüm. Dosyayı inceledi. Dediği şey ‘Eksik yok fazlanız var. Ben size bu yeri vermesem bile siz mahkemeye gidip alırsınız’ dedi. Tamam dedik teşekkür ettik ayrıldık. Mart ayı meclisinde bize söz verenler komisyon kararına uymayarak dosyayı geçirmediler. 14 kabule 16 red ile dosya geçmedi.
Seçim sonrası tekrar gittik Süleymanpaşa belediyesine. 68 dükkan yapacağız diye başvuru yapmıştık. Yeni yönetim tekrar inceledi. Yandaki parsellerle arasında 10 mt olması gerek dediler ve bizim dükkan sayımız 59’a düştü. İmar kanununa göre kesilen az dediler. Öndeki 14 parselin tamamını Süleymanpaşa belediyesi hizmet alanı olarak bırakmamızı istediler. Görüştük ve sayı 57 dükkana düştü. Süleymanpaşa Belediyesinin taleplerini de karşıladıktan sonra meclisten geçti.
Tekirdağ’da 10 numara bir proje yapacağız. Biz kesinlikle 3’ün 5’in derdinde değiliz. Rant bizim işimiz değil. Yapacağımız iş 60 tane 70 tane olmasın 50 tane olsun ama Tekirdağ’a yakışır olsun.
Biz burayı aldığımızda dumansız sanayi alanı geçiyordu daha sonra ne olduysa planlar değiştirildi. Biz o alan canlansın diye projeler yapmak istiyoruz. Projemiz gerçekten 10 numara bir proje. İnşallah önümüzdeki 1 ay içinde büyükşehir meclisinde de projemiz onaylanırsa hemen başlayacağız.

 

Okunma :79
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜROKRATLAR SEÇİLMİİŞLERİ YOK SAYAMAZSINIZ
Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Bağlı Marmara Ereğlisi Dere ağzı Mahallesi Radar mevkiinde yapımı Biten , Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) açıldı. Açılışa T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Bakan Mehmet Cahit Turhan katıldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2813
Dün : 3516
Toplam : 6818736
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet