Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzen Eşsiz, çok sinsi ve diğer bir çok hastalığın belirtilerini taşıdığı için teşhiste zorlanılan hastalık; 'Aile Akdeniz Ateşi' hakkında bilgi verdi. Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastılığına

web tasarla

fmf--ailevi-akdeniz-atesi--buzdaginin-altini-gormek

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
fmf--ailevi-akdeniz-atesi--buzdaginin-altini-gormek

 Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Güzen Eşsiz, çok sinsi ve diğer bir çok hastalığın belirtilerini taşıdığı için teşhiste zorlanılan hastalık; 'Aile Akdeniz Ateşi' hakkında bilgi verdi. Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) hastılığına Tekirdağ'da sıkça rastlandığına dikkat çeken Uzm. Dr. Eşsiz, şunları söyledi: Bu konuyu daha önce yazdığımız halde, önemli bulduğumuz ve Tekirdağ'da sıklıkla rastladığımız için tekrarlama gereğini duyduk.

 Ailevi Akdeniz Ateşi çok sinsi ve diğer birçok hastalığın belirtilerini taşıdığı için teşhiste zorlanılan bir hastalıktır ve hastalar senelerce gereksiz tedavilerle oyalanmaktadır. Hemen hemen tıbbın bütün kollarını ilgilendirir. Adından da anlaşıldığı gibi kalıtsaldır, aileden birisine teşhis konulmuşsa diğer fertlerin de kontrolü gerekir.  Genellikle Akdeniz yöresinde yaşayan ırklarda (Ermeni, Yahudi, Türk) görülmekte, yüksek ateşle seyretmekte olduğu için Ailevi Akdeniz Ateşi denmektedir. FMF geni 16. kromozomun kısa dalındadır ve bu gende mutasyona rastlanmıştır. Hasta ve taşıyıcıların yüzde 85'inde en çok 5 mutasyona rastlanmıştır. Gen testlerinde olumlu sonuç çıkarsa hastalık kesinleşir. Ancak olumsuz çıkan vakalarda henüz saptanamamış mutasyonlar düşünülerek, 'hastalık yoktur' denilemez. Hastalığın en sık görülen M694V mutasyonunda iltihaplı ve ateşli ataklar sırasında üretilen Amiloid denen protein maddesinin damarlarda ve bazı organlarda birikimi sonucu Amiloidoz riski yüksektir. Amiloidoz tüm damarları bozduğundan başta böbrekler olmak üzere tüm organların bozulmasına yol açmaktadır.

FMF HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

ñ En önemlisi hastalığın periyodik olarak tekrarlamasıdır. Ayda, haftada, bazen de ñ Karın ağrıları şiddetlidir. Yüzde 97 vakada rastlanır. Hastalık karın zarları ñ Akciğeri çevreleyen zarlar arasındaki sıvı nedeniyle yan ağrısı ve öksürük şikayetiyle Eklem zarları (sinovya) arasındaki serozit nedeniyle eklem ağrıları ve şişlikler gelişir.  Kalbin etrafını saran perikard zarlarının arasındaki serozit nedeni ile ise göğüste basınçlı,  Üreme organlarını (testis iltihabı ve ovariumları) tutar. Orşit ve yumurtalık iltihabı  Yine vücutta, özellikle bacaklarda ve diz altlarında kırmızı deri döküntüleri belirir.  Beyin zarlarının arasında serozit nedeni ile başağrısı ve menenjit hastalığının belirtileri  Mide barsak sistemini tutarak durdurulamayan ishallere ve emilim bozukluğuna birkaç ay ara vererek tekrarlar. 24-48 saat süren ve şiddeti ilk gün en fazla olan ataklar halindedir.

arasındaki 'seröz' sıvıyı tuttuğundan, serozit nedeni ile Peritonite (karın zarı iltihabına) benzer bulgular verir. Hastalar çok defa akut batın (karın içi acil durum) ve apandisit tanısı ile ameliyat edilebilirler.gelebilirler.Şiddetli eklem ağrısı bulguları ile romatizma ve eklem iltihabı gibi tanılar düşünülür. Senelerce gereksiz yere akut romatizma tedavisi gören hastalara rastlanmaktadır.sıkıntılı ağrı ve nefes almada güçlük şikayetleri yaşanır. Hastaların çoğu kalp şikayetleri ile doktora gelirler.görülür. Kısırlıkla sonuçlanabilir.görülebilir.

Teşhisin konulduğu ve tedaviye başlanıldığı an şikayetler kaybolacağından hastalar rahat yol açar. Bu bulguların bir tanesi veya birkaçı beraber görülebilir. Sık aralarla tekrarladığından hastalara dünyayı zindan edebilir. Gitmediği doktor ve hastane, yapılmadık tedavi kalmaz. Teşhis doğru konulmadıkça sonuç alınmaz. bir nefes alır ve yaşamları kolaylaşır. Çoğu bunu, 'dünyaya yeniden geldim' şeklinde ifade eder.

FMF TANISI NASIL KONULUR?

 Hastalardan alınan etraflıca bir hastalık öyküsü hastalığı düşündürür. Ataklar sırasında yapılan laboratuvar bulguları: CRP, Sedimentasyon, Fibrinoden ve  Serumda Amiloidoz A proteinin yüksekliği teşhis ve hastalığın gidişatı hakkında bilgi  Kolşisin ile tedaviye başladıktan 15 gün sonra şikayetlerin azalması veya olmaması en ñ Genetik olarak bakılması her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bulunursa kesindir.

HASTALIĞIN GİDİŞATI NASILDIR?

ñ Böbreğin tutulması (Amiloidozu) sonucu nefrotik sendrom ve bunu takiben böbrek Lökosit yüksekliği; Tam idrar tahlilinde protein görülmesi tahlilde yardımcıdır. Ancak kesin sonuç ermez.verir. önemli teşhis kriteridir.

yetmezliği gelişir. Hastalar diyalize girmek zorunda kalır. Çoğu hasta böbrek yetmezliğinden kaybedilir. Otopside böbreklerinin adeta bir plastik madde ile kaplandığı görülür.amiloidoz olmayabilir. Ama şikayetleri vardır. ñ Bir çok hasta teşhis edilemediği için senelerce sıkıntılı bir yaşam geçirir. Her vakada

HASTALIĞIN TEDAVİSİ NASILDIR?

Kolşisin (Kg başına 1,5 mg) ömür boyu devam edecektir. Gebelik, diyaliz ve transplantasyonlarda bile kesilmez. Kolsişin sadece atakları değil, amiloidoz gelişimini de önleyerek başta böbrekler olmak üzere bütün organ tutulmalarını önler. Kullananlarda prognoz iyidir ve amiloidoz gerçekleşmez. ñ Gen tedavisi ileri yıllarda düşünülmektedir.

Uzm. Dr. Güzen Eşsiz – Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Okunma :2396
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜROKRATLAR SEÇİLMİİŞLERİ YOK SAYAMAZSINIZ
Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Bağlı Marmara Ereğlisi Dere ağzı Mahallesi Radar mevkiinde yapımı Biten , Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) açıldı. Açılışa T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Bakan Mehmet Cahit Turhan katıldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2911
Dün : 3516
Toplam : 6818834
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet