el-agrilari----tetik-parmak-hastaligi---habercisi-olabilir-op--dr--mehmet-albayrak---ortapedi-ve-travmatoloji-uzmani

web tasarla

el-agrilari----tetik-parmak-hastaligi---habercisi-olabilir-op--dr--mehmet-albayrak---ortapedi-ve-travmatoloji-uzmani

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
el-agrilari----tetik-parmak-hastaligi---habercisi-olabilir-op--dr--mehmet-albayrak---ortapedi-ve-travmatoloji-uzmani

EL AĞRILARI ‘TETİK PARMAK HASTALIĞI‘HABERCİSİ OLABİLİR

Op. Dr. Mehmet Albayrak \ Ortapedi ve Travmatoloji Uzmanı

 

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Ortapedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mehmet Albayrak,parmağın rahat açılamaması takılma ve ağrı hissi yaratan rahatsızlığın tetik parmak hastalığı olduğunu ifaede ederek, tetik parmak hastalığı ve tedavisi hakkında bilgiler verdi. Tetik parmak parmak hareketleri sırasında parmağın rahat açılamaması takılma ve ağrı hissiyaratan bir durumdur.

Tetik Parmakta Kilitlenme Yada Takılma Neden Olur?

El parmaklarının oynatmaya yarayan kas uzantılarına tendon denir. Avuç içi kısmında yer alantendonlar parmak uçlarına uzandıkları yere kadar belli aralıklarla küçük tünellerden geçerler.Ten donda oluşan herhangi zorlanmada (sıkma, ovma, kapak açma, el işi yapma vb.) tendondakalınlaşma olur. Tendon bu kalınlaşma nedeni ile tünel ağzında sıkışır ve bir atlama hissi ve ses ile kayarak parmak açılır. Bu kalınlaşmalar avuç içinde küçük şişkinlikler şeklînde hissedilir ve çoğunlukla da hassastır.

Tetik Parmak Hastalığının Bulguları Nelerdir?

Sabah sertliği dediğimiz günün ilk saatlerinde ellerde tutukluk rahat hareket ettirememe enönemli bulgulardandır. En önemli bulgu, parmak hareketleri sırasında takılma ve aniden ses ileatlama şeklinde harekettir. Parmakta ağrı hareket esnasında görülebilir. Tetik parmak hastalığındabazı kişilerde parmakta kilitlenme olup bu açılmayabilir.

Tetik Parmak Hastalığı Tanısında Hangi Testler Yapılır?

Tetik parmak hastalığında tanısı hikaye ve fizik muayene ile koyulur. Herhangi bir radyolojik inceleme ya da test gerektirmez.

Tetik Parmak Hastalığının Tedavisi Nedir?

Birçok olguda istirahat, lokal ilaçlar tedavide yeterlidir. Bu tedaviye rağmen düzelmeyen ya dakilitli parmakla gelen olgularda cerrahi önerilir.

Tetik Parmak Hastalığı Tedavisinde Enjeksiyon Ile Tedavi Mümkün Müdür?

Tetik parmak hastalığında bölgeye lokal steroid ilaçlar uygulayarak geçici rahatlama sağlanabilinir. Enjeksiyon tedavisi ile düşük oranda da olsa bazı hastalarda kalıcı tedavide sağlanabilmektedir.

Tetik Parmak Hastalığında Cerrrahi Tedavide Ne Yapılır?

Tetik parmak hastalığında cerrahi tedavi lokal anestezi ile yapılmakta olup yaklaşık 1-2 cmlik kesi

ile tendonun takıldığı tünel genişletilir. Hastalar küçük işlem sonrası hemen parmaklarını oynatırlar.

Poliklinik şartlarında tetik parmak müdahalesi gerçekleştirilebilmektedir.

Okunma :1509
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
GÜL GÜZEL BİR ÇİÇEKTİR!
Bu kez, konuşmak gerek, her şeyi ve her olayı konuşmak gerek. Özgürce fikirlerini söyleyebilmeli herkes. Demokrasi, konuşan bir toplumla gelişir. Bunların hepsine, birçoğunuz gibi ben de katılıyorum. Ancak, gergin günlerden geçerken kâh sebze kuyruğu kâh terörist tanımı tartışmaları varken siyasal gerginlikten biraz uzak duralım dedim. Evet, siyasal gerginliklerden uzak çiçek, böcek ve insanı konuşalım istedim.
Anket
YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?
    KADİR ALBAYRAK CHP
    MESTAN ÖZCAN AK PARTİ
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 95
Dün : 3196
Toplam : 5301608
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet