dunyanin-salgin-hastaligi---obezite

web tasarla

dunyanin-salgin-hastaligi---obezite

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
dunyanin-salgin-hastaligi---obezite


Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mutlu Zeren, son yüzyılda salgın boyutunda bir sorun haline gelen Morbid obezite hakkında bilgiler verdi. Morbid obezitenin, ölüme neden olan önlenebilir hastalıklar arasında, sigaradan sonra ikinci sırada olduğunu ifade eden Dr. Zeren, obezitenin derecelerinin ‘Vücut Kitle İndeksi’ ile (VKİ) tanımlandığını, hastaların; zayıf, normal kilolu, fazla kilolu, obez, morbid obez ve süper obez olarak sınıflandırıldığını söyledi.

   Obezitenin vücuda etkileri hakkında bilgi veren Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mutlu Zeren, vücut kitle indeksinin artmasıyla beraber ‘Metabolik Sendrom’ olarak tanımlanan bazı bozuklukların daha sık görülmeye başlandığını ve bu durumda kalp ve damar hastalıkları riskinin 3 kat artığını bildirdi.
   Obezitenin metabolik etkilerine bağlı olarak dejeneratif eklem hastalıklarının, tip 2 diyabet, gastroözofagial reflü hastalığı, safra kesesi taşı oluşumu, solunum problemleri, hipertansiyon, kan kolestrol yüksekliği ve kanser gelişim riskinde de artış sayıldığını belirten Op. Dr. Mutlu Zeren; “Hastaların %90’nında alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması gözlenir. Kilo kaybı ile birlikte bu hastalıkların çoğu iyileşir yada ortadan kalkar. 21 yaşında morbid obez erkek bir hastanın ömrü normal kişiye göre 12 yıl daha az tahmin edilirken bu süre kadınlarda 9 yıl olarak bildirilmektedir.” şeklinde konuştu.

   Op. Dr. Mutlu Zeren, şu bilgileri verdi:

   Morbid obezitenin tedavi seçenekleri:

     Obezite, sebep olduğu psikolojik ve metabolik hastalıklarının tedavisi yüksek mali götürüsünden dolayı mücadele edilmesi gereken bir hastalıktır. Cerrahi dışı yöntemlerle kilo kaybı sağlansa da 24 ay gibi kısa bir sürede %66’sı tekrar şişmanlamaktadır. Ek hastalıklar nedeniyle erken ölümlere neden olması ve salgın boyutundaki görülme sıklığı morbid obezite tedavisinde cerrahi seçeneği öne çıkarmıştır.

     Morbid obezite cerrahi tedavisi “bariyatrik cerrahi” olarak adlandırılır. Sürdürülebilir kilo kaybı yalnızca bariyatrik cerrahi ile sağlanır. Cerrahi tedavi uzun süreli takip ve değerlendirmenin olacağı bariyatrik programın bir parçasını oluşturur. Cerrahi uygulanacak hastalar, beklenen yarar, cerrahinin riski ve uzun süreli sonuçları, ömür boyu beslenme danışmanlığı ve biyokimyasal takibin gerekebileceği konusunda açıkça bilgilendirilmelidir.

 

    Bariyatrik Cerrahi Yapılması Uygun Olan Hasta Grubu

VKİ >40 kg/m2 veya VKİ>35 kg/m2 birlikte ek hastalık (tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, hiperlipidemi… vs) olması

Cerrahi dışı tedavilerin başarısız olması

Kontrolsüz psikolojik ve depresif bozukluk olmaması

Aile ve sosyal çevre desteğinin tam olması

Ameliyat riskinin kabul edilir olması

Alkol ve ilaç bağımlılığı olmaması

18-60 yaşları arasında olması

 

  Bariyatrik cerrahi işlemlerinin etki mekanizmaları emilimin engellenmesi ve midenin küçültülmesinin karmaşık etkileşimleri yanında açlık ve tokluğu etkileyen hormonel ve sinirsel sinyaller sonucuna bağlı olarak çıkar. En sık uygulanan bariytrik cerrahi işlemleri

 

Kısıtlayıcı (Restrüktif)

         Laparoskopik Ayarlanabilir Gastrik Band (LAGB)

         Sleeve Gastrektomi (SG)

Emilim Bozucu

         Biliopankreatik Diversiyon (BPD)

         Jejunoileal Bypass (JIB)

Kombine Kısıtlayıcı ve Emilim Bozucu

         Roux-en Y Gastrik Bypass

         BPD ile beraber duadenal switch (DS)

 

     Bariyatrik cerrahi sonrası hastaların %70 inde lipid profili ve kan şeker seviyeleri düzelmektedir. Total kolestrol, LDL ve trigilserit oranlarında anlamlı düşmeler olmaktadır.

 

  Bariyatrik cerrahi işlemlerindeki ölüm oranı laparoskopik kolesistektomi gibi karın içi ameliyatlarındaki ile eşit orandadır.

 

 

Okunma :775
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
2019 Yerel Seçimleri ve TEKİRDAĞ
2019 martın ’da Yapılacak yerel seçimlere 4.5 aydan az bir süre kaldı
Recep ÇALI
YÖNETECEKSEN, TALEP EDECEKSİN
Biraz geçmişe bakmak, yaşanmışlıklardan sonuç çıkarabilmek için olduğu kadar geleceği planlamak içinde gereklidir. Bu defaki yazımda bu günkü yoğun gündemin içinde biraz olsun gençlerimize, kadınlarımıza ve yönetim olgusuna dair fikirlerimi paylaşmak istedim.
Anket
SÜLEYMAN PAŞA İLÇESİNDE CHP’DE BELEDİYE BAŞKAN ADAY OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?
    Ekrem Eşkinat
    İlker Yağcıoğlu
    Mennan Yıldırım
    Recep Ökten
    Şeref Çetin
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3180
Dün : 4189
Toplam : 4878790
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet