dr-safak-basa----ustalara-saygi-oktay-eksi----programina-konusmaci-olarak-katildi

web tasarla

dr-safak-basa----ustalara-saygi-oktay-eksi----programina-konusmaci-olarak-katildi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
dr-safak-basa----ustalara-saygi-oktay-eksi----programina-konusmaci-olarak-katildi

DR.ŞAFAK BAŞA “USTALARA SAYGI-OKTAY EKŞİ” PROGRAMINA KONUŞMACI OLARAK KATILDI

TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak BAŞA, İstanbul Sarıyer Belediyesi ve İstanbul Mesudiyeliler Derneğinin işbirliği içinde düzenlenen “Ustalara Saygı-Oktay EKŞİ” programına konuşmacı olarak katıldı. Program Sarıyer Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezinde düzenlendi.

Basın dünyasının deneyimli ismi, gazeteci ve yazar Oktay EKŞİ’nin yaşamını konu alan programa Oktay EKŞİ ve sevenleri katıldı. Program boyunca 1932 Ordu Mesudiye doğumlu olan Oktay EKŞİ’nin ailesi içinden görünümü, ilkokul dönemi, gazetecilik yılları, siyaset-milletvekilliği yılları ve Mesudiye dünyası hakkında konular konuşuldu.

Programın açılış konuşmasını yapan Ordu Mesudiyeliler Derneği Başkanı Salih EROL, tüm misafirlere katılımlarından dolayı ve böylesine anlamlı bir gecede Oktay EKŞİ’yi yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti. Ardından konuşmacılar konuşmalarını yaptılar.

Programa katılan Genel Müdür BAŞA da Mesudiye Eski Kaymakamı olarak konuşma yaptı. Duygu ve düşüncelerini dile getiren BAŞA; “Sayın Oktay EKŞİ’yi 1998 yılında tayin olduğum ve 4 yıl süreyle görev yaptığım Ordu Mesudiye ilçesi kaymakamlığım döneminde tanıdım. Bir kaymakam olarak meslek hayatımın en güzel, en verimli yıllarını geçirdiğim bu ilçede her zaman ve hemen her konuda Oktay EKŞİ’nin desteğini yanımda hissettim. Onun sayesinde Mesudiye birçok kazanım elde etti.

Bu kazanımların belki de en önemlisi 2000-2002 yılları arasında ilçe merkezi ile 11 köyde uygulanan “Köykent Projesi” oldu. Rahmetli Bülent ECEVİT’in “40 yıllık rüyam” dediği bu önemli proje Sayın Oktay EKŞİ’nin Merhum Bülent ECEVİT ile özel görüşmelerinin sonucu olarak Mesudiye’ye kazandırıldı. Proje sonuçlarının olumlu olması nedeniyle Dünya Bankası Köykent Projelerini destekleme kararı aldı. Ancak koalisyon hükümetinin dağılması bu çok önemli kırsal kalkınma projesinin yaygınlaşmasını engelledi.

Tabi bu projenin pilot uygulama alanı Mesudiye’nin seçilmesinde yine bir başka Oktay EKŞİ eseri olan “İlçe Kurultayları” önemli rol oynadı. Bu kurultaylar sayesinde hem köykent hem de diğer birçok özel ve kamusal yatırım Mesudiye’ye kazandırıldı. Hepsinden de önemlisi Mesudiye halkı birbirine kenetlendi, dayanışma duygusu gelişme gösterdi.

Kaymakamlık dönemimde 4 yıl kurultay yönetim kurulu başkanlığı yaptım. Sayın Oktay EKŞİ’nin kurultayın kurumsallaşması ve yaşatılması için verdiği mücadeleye yakından tanık oldum. Tamamen sivil bir insiyatif olan kurultayın ilkelerini birlikte kaleme aldık. Mesudiye ilçe kurultayı gelişti, Türkiye Demokrasi Forumlarına ev sahipliği yaptı.

Sayın Oktay EKŞİ’nin Mesudiye, Türk basını ve ülkemiz için ne kadar önemli bir şahsiyet olduğunu anlatmaya benim kalemim ve sözcüklerim yetersiz kalır. Kendisini tanımaktan ve birlikte Mesudiye için çalışmaktan büyük onur duydum. Kendisinin son derece nazik, yapıcı, yardımcı yaklaşımları ve önerileri hepimiz için yol gösterici olmuştur.

Son olarak şunu ifade edeyim ki Sayın Oktay EKŞİ demek Mesudiye demektir. Mesudiye’yi Oktay EKŞİ’siz, Oktay EKŞİ’yi Mesudiye’den ayrı düşünmek imkânsızdır. Kendisine sevdikleri ile birlikte geçireceği uzun bir ömür diliyor, ben de kendisinin fahri bir hemşerisi olarak çok sevdiğim Mesudiye’nin her zaman hizmetinde olduğumu bir kez daha hatırlatır, sevgi ve saygılarımı sunarım.”dedi.

Programın kapanış konuşmasını yapan Oktay EKŞİ, tüm konuşmacılar tarafından söylenen sözlerin üstüne söyleyecek sözüm yok. Hepinize teşekkür ederim.”dedi.

 

 

Okunma :155
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
HAK, HAKLI ve DİREKSİYON!
Gündem her zaman ki gibi çok hızlı değişiyor. Son zamanlarda gün boyu tartışabildiğimiz bir konu hiç olmadı. Söyleşilerimizin orta yerine, neredeyse her saat başı yeni bir tartışma konusu düştü. Bütün bu gündem yoğunluğuna rağmen birçok olayın konuşma/tartışma ortamında bir sonuca ulaşmasa da konuşulur olma, gündemde kalma süresi her geçen dakika kısaldı. Hızla gündemimizden düştü.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3818
Dün : 3411
Toplam : 5027095
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet