'Damar yolu eşittir Hayat yolu!' Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi Dr. Alper Gürdal, diyaliz hastalarının damar yolunun korunmasının hayati önem taşıdığını bildirdi

web tasarla

'Damar yolu eşittir Hayat yolu!' Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi Dr. Alper Gürdal, diyaliz hastalarının damar yolunun korunmasının hayati önem taşıdığını bildirdi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
diyaliz-hastalarinda-damar-yolunun-yasam-kalitesine-etkileri

 'Damar yolu eşittir Hayat yolu!'

 Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi Dr. Alper Gürdal, diyaliz

hastalarının damar yolunun korunmasının hayati önem taşıdığını bildirdi.  Hemodiyaliz hastalarının yaşam kalitesini arttırmaya yönelik açıklamalarda bulunan Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Hemodiyaliz Sorumlu Hekimi Dr. Alper Gürdal, şu bilgileri verdi:

 “Kronik böbrek yetmezliği (KBY) böbreklerin kalıcı hasarı ile sonuçlanan ve hayat kalitesini

önemli ölçüde azaltan bir hastalıktır. KBY tedavisinde hemodiyaliz ülkemizde en sık başvurulan tedavi yöntemidir. Hemodiyaliz hastalarının yaşam kalitesi ve yaşam süresinin anlamlı şekilde iyileştirilmesinde, etkin bir diyaliz işlemi yapılmasında diyaliz damar yolu ve bu yolun korunmasının hayati önemi vardır.

Uygun Damar Giriş Yolu Nasıl Olmalıdır?

• Erişilmesi kolay olmalıdır.

• Yeterli kan akımı sağlayabilmelidir.

• Kanama kontrolü kolay sağlanmalıdır.

• Uzun ömürlü olmalıdır.

• Komplikasyon oluşturmamalıdır.

• Kozmetik olarak kabul edilebilir olmalıdır.

 

 AVF (Arteiovenöz Fistül); bir hemodiyaliz hastasının uzun süreli, rahat ve sağlıklı diyaliz işlemi

yapılabilmesi için en sık kullanılan diyaliz damar yoludur.Diyaliz hastalarında damar erişim yolu planlaması ve oluşturulması diyaliz öncesi dönemde başlar. Arteriovenöz fistül (AVF) planlaması planlanan diyaliz tarihinden 6 ay önce yapılmalıdır. Mümkün olan her durumda hastaya AVF açılmalıdır. Eğer Damar yolu fistül için uygun değilse mutlaka fistüle zorlanmamalıdır. Mümkün olduğu sürece AVF distalden proksimale doğru açılmalıdır. Hastaya greft düşünülüyorsa, diyaliz tarihinden 3-6 hafta önce planlanmalıdır.  Fistül her diyaliz seansında mutlaka dinlenmelidir, dinlemekle üfürümdeki değişiklikler ayırt edilebilir. İyi çalışan bir fistülde üfürüm sürekli ve düzenli bir karakterde olmalıdır. Stenotik bir fistül üfürümü ise sürekli olmaz ve düzensiz karakterdedir (normalden daha sesli veya daha alçak olabilir).

 Fistül operasyonundan sonra düzenli egzersiz fistül gelişimine katkıda bulunabilir. Bununla

birlikte egzersiz tek başına çalışmayan bir fistülü çalışır hale getirmez.AVF'ün ilk kullanımında; girişimden önce, sonra ve başka hastaya geçilirken mutlaka el yıkanmalıdır.İşlem sırasında mutlaka eldiven kullanılmalıdır. Yüzeysel ve düz ven segmenti seçilmelidir. Ven çapı yeterli olmalıdır. İlk kanülasyon için iğnenin çapı önemlidir. AVF anastomoz bölgesinden en az 4-5 cm uzaktan kanüle edilmelidir. Her hemodiyaliz hastası fistülünü korumak için en fazla özeni göstermelidir. Fistülün iyi çalışması hastanın en efektif şekilde hemodiyaliz işleminden faydalanması demektir. Bu nedenle her hasta; diyaliz günü kolunu sabun ile iyice yıkamalı, fistüllü koldan tansiyon ölçümü yaptırmamalı, fistüllü koldaki damarlardan serum takılmasına, damar içi ilaç verilmesine ve kan alınmasına izin verilmemelidir. Kolu sıkan kıyafetlerden uzak durulmalıdır. Fistüllü kol ile ağır işler yapılmamalı, o kol üzerine yatırılmamalıdır. Kesici ve delici aletler kullanırken son derece dikkatli olunmalı ve her türlü travmadan korunmalıdır. Her hemodiyaliz seansında fistül iğne girişleri mutlaka değiştirilmelidir. İğne girişinin zamanla rahat olması nedeniyle hastalar tarafından yapılan en büyük hatalardan biri olan her seansta aynı fistül iğne girişlerinin yaptırılması zamanla hastaların fistüllerinde kanama, stenoz (darlık), anevrizma tik genişlemelere dolayısıyla yetersiz ve sorunlu diyalize, hayat kalitesinde düşme ve komplikasyonlara sebep olacaktır. AVF masajını her hasta bilmeli, düzenli olarak kendinde uygulamalı ve fistülünde oluşan değişiklikleri sürekli takip ederek en kısa sürede hekimine ulaşmalıdır. Bu sayede fistül kaybının önüne geçmek mümkün olabilir.

Unutulmamalıdır ki DAMARYOLU= HAYATYOLU dur.  Sizin sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlayacak olan damar yolunuza gerekli önemi vermek, hayat yolunuza gerekli önemi vermektir.”

Dr. Alper Gürd / Hemodiyaliz Hekimial

Okunma :2013
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
GÜL GÜZEL BİR ÇİÇEKTİR!
Bu kez, konuşmak gerek, her şeyi ve her olayı konuşmak gerek. Özgürce fikirlerini söyleyebilmeli herkes. Demokrasi, konuşan bir toplumla gelişir. Bunların hepsine, birçoğunuz gibi ben de katılıyorum. Ancak, gergin günlerden geçerken kâh sebze kuyruğu kâh terörist tanımı tartışmaları varken siyasal gerginlikten biraz uzak duralım dedim. Evet, siyasal gerginliklerden uzak çiçek, böcek ve insanı konuşalım istedim.
Anket
YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?
    KADİR ALBAYRAK CHP
    MESTAN ÖZCAN AK PARTİ
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 214
Dün : 3196
Toplam : 5301727
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet