Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) Projesi 29 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası?nda uygulanmaya başladı.

web tasarla

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) Projesi 29 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası?nda uygulanmaya başladı.

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
ÇORLU TSO MERSİS SİSTEMİNE GEÇTİ

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) Projesi  29 Temmuz 2013 tarihinden itibaren Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nda uygulanmaya başladı.

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) Projesi, T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı  tarafından yürütülen ve E-Devlet uygulamasının bir parçası olan bir projedir. Proje ile Ticaret Sicilinde işlem gören ticari işletmeler, şahıs işletmesi, yabancı şirket Türkiye temsilcilikleri, sermaye şirketleri, kooperatifler ile dernek ve vakıflar ve bunlara ait işletmelere ilişkin bilgilerin yer aldığı ve bunlara ilişkin ticaret sicilindeki bütün işlemlerinin on-line yapılabilmesine imkan sağlayan bir yapı oluşturulmaktadır. Hali hazırda Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’ da MERSİS sistemine geçmiş olup, Ticaret Sicili Müdürlüğümüzün işlemleri bu on-line sistem üzerinden yapılmaya başlanmıştır.  Yukarıda belirtilen söz konusu işlemler, mersis.gumrukticaret.gov.tr üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır.

 

BÜROKRASİ AZALACAK

 

MERSİS kapsamında zaman içinde elektronik bir altyapı oluşturulacağını vurgulayan Çorlu TSO  Başkanı Enis Sülün  şunları söyledi:"Yeni sistem sayesinde yakın gelecekte elektronik ortamda kısa sürede yeni şirket kurulumu, bilgi güncelleme, şirket birleştirme, unvan değişikliği, iflas başvuruları ve genel kurul bildirimi çevrimiçi yapılabilecek, onaylanabilecek ve arşivlenebilecektir. Projeyle birlikte tüm tüzel ve gerçek kişilikler, ortak bir yapıyı kullanarak tüm kamu kurumlarından online hizmet almaya başlayabilecektir. Böylece hem kamu kuruluşları hem de üçüncü

kişiler, ticaret sicilinde bilgilere doğru, güvenilir ve hızlı bir şekilde, elektronik ortamdan

ulaşabilecektir. Bu uygulama ile kurumlar arası entegrasyon çalışmaları hız kazanacak ve böylece bürokrasinin azaltılması sağlanacaktır.  Türk Ticaret Kanunu hükümlerine   uygun olarak ticari işletme ve şirket kurmak isteyen kişiler MERSİS Uygulamasına  http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresinden erişebileceklerdir. Her türlü kuruluş işlemlerine ilişkin başvurular sistem üzerinden alınacak kullanıcı adı ve şifreleri ile gerçekleştirilecektir. Saygılarımla

 

                                                                                     Enis SÜLÜN

                                                                                     Başkan

Okunma :2669
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜROKRATLAR SEÇİLMİİŞLERİ YOK SAYAMAZSINIZ
Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Bağlı Marmara Ereğlisi Dere ağzı Mahallesi Radar mevkiinde yapımı Biten , Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) açıldı. Açılışa T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Bakan Mehmet Cahit Turhan katıldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1815
Dün : 4468
Toplam : 6810372
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet