CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: KARAR HUKUKİ DEĞİL SİYASİ-tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber

web tasarla

CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: KARAR HUKUKİ DEĞİL SİYASİ-tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
CHP SÖZCÜSÜ ÖZTRAK: KARAR HUKUKİ DEĞİL SİYASİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün Genel Merkez’de MYK toplantısı sürerken gerçekleştirdiği basın toplantısında şunları söyledi:

19 Ağustos 2019’da, yani bugün, millet iradesine ve sandığın namusuna yeni bir Saray darbesi yapıldı. Bundan beş ay önce gerekli hukuki şartları yerine getirerek seçime giren ve millet iradesiyle iş başına gelen Mardin, Diyarbakır ve Van Belediye başkanları, bu sabah görevden alındı. Yerlerine de o illerin valileri kayyum olarak atandı. 

KARAR HUKUKİ DEĞİL SİYASİ        

Ülkemizde belediye başkanı olmanın koşulları bellidir. Önce Adalet Bakanlığı’ndan “adli sicil kaydı temiz belgesi” alınır. Sonra Yüksek Seçim Kurulu, adayların dosyalarını inceler, aday olmalarında hukuken sakınca görülmeyenler de seçime girerler. Bundan daha beş ay önce adli sicili temiz olan, Saray’ın vesayeti altındaki YSK tarafından da adaylıkları uygun görülen ve millet tarafından seçilen bu belediye başkanlarının görevden alınması kararı hukuki değil siyasidir. 

DARBE DÖNEMLERİNDE NE YAPILDIYSA BUGÜN DE O YAPILDI

Görevden alınan belediye başkanları hakkında kesinleşmiş bir mahkeme kararı ortada yoktur. Görevden alma kararı idari bir karar gibi gözükse de doğrudan Saray tarafından verilmiştir. Bu, ülkede “seçime girmek serbest ama seçilmek yasak” anlamına gelen bir karardır. Demokrasinin temelini oluşturan “hukukun üstünlüğü” ve “seçme, seçilme hakkı” bu kararla bir kez daha açıkça yok sayılmıştır. Darbe dönemlerinde ne yapıldıysa bugün de o yapılmıştır. Tek adam parti devleti rejiminin, iktidar partisi ile devlet arasındaki sınırları nasıl yok ettiği bugün bir kere daha açıkça görülmüştür. 

BU, TERÖRÜN DEĞİRMENİNE SU TAŞIMAKTIR

Terörle mücadele kuşkusuz Türkiye’nin ortak milli meselesidir. Emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşı meydanlarında kurulan Cumhuriyet Halk Partisi terörün her türlüsünü lanetler ve terörü bir insanlık suçu olarak görür. Ancak terörle mücadele gibi milli bir mesele, milli iradeye baskı ve vesayet uygulamanın siyasi aracı haline de dönüştürülmemelidir. Bu, terörün değirmenine su taşımak olur.  

ADALET TEMELLİ VİCDAN SİYASETİ

Anayasamızın 68. Maddesine göre “siyasi partiler, demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarıdır.” Cumhuriyet Halk Partisi, kurumsal kimlikleri, siyasi anlayışı, dünya görüşü kendisinden farklı olan partilerin ve onlara oy veren milletin hukukuna sahip çıkmayı, demokrasiye sahip çıkmak olarak görür. Cumhuriyet Halk Partisi adalet temelli vicdan siyaseti yapar. 

ERDOĞAN’IN MERHAMETSİZ SİYASETİNİN ZULMÜNE HER ZAMAN KARŞI ÇIKTIK

Buradan Adalet ve Kalkınma Partisi’ne destek veren kardeşlerimize seslenmek istiyoruz: Bu ülkenin seçilmiş Başbakanı Ahmet Davutoğlu zorla istifa ettirildiğinde de; sandıktan çıkmış AK Partili Belediye Başkanları istifaya zorlandığında da CHP olarak o gün de bugünkü tavrımızı aynen gösterdik. Erdoğan’ın merhametsiz siyasetinin zulmüne her zaman karşı çıktık.  

SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER

Anayasa’nın 15. Maddesine göre “suçluluğu mahkeme kararıyla saptanıncaya kadar kimse suçlu sayılamaz.” Demokratik meşruiyetin elde kalan son kalesi ve namusu sandıktır. Sandık hukukuna vurulan her darbe, Türkiye’ye vurulmuş bir darbedir. Demokrasilerde kural son derece açıktır: Seçimle gelen seçimle gider. Seçimle gelen kayyumla gidecekse, sandık anlamını kaybeder. 

DEMOKRASİDEN, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNDEN YANA TARAFIZ

Bugün sandığa ve seçmen iradesine sahip çıkmak, demokrasimize ve Türkiye’ye sahip çıkmaktır. Millet iradesiyle inatlaşılmaz. 31 Mart’tan sonra yaşadıklarımız bunu açıkça ortaya koymuştur. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, adalet temelli vicdan siyasetinden vazgeçmeyeceğimizi, demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, seçme ve seçilme hakkının tam güvence altında olmasından yana taraf olduğumuzu milletimizin huzurunda bir kere daha ilan ediyoruz.

 

 

Okunma :192
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜROKRATLAR SEÇİLMİİŞLERİ YOK SAYAMAZSINIZ
Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Bağlı Marmara Ereğlisi Dere ağzı Mahallesi Radar mevkiinde yapımı Biten , Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) açıldı. Açılışa T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Bakan Mehmet Cahit Turhan katıldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 851
Dün : 3565
Toplam : 6831228
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet