CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ?Büyüme düşüyor, enflasyon % 9?lara dayanıyor; Başbakan şu anda 4,5 yıl geciken Marmaray Projesinde son üç yılda yaptığı üçüncü tören ile şov yapıyor ? dedi.

web tasarla

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, ?Büyüme düşüyor, enflasyon % 9?lara dayanıyor; Başbakan şu anda 4,5 yıl geciken Marmaray Projesinde son üç yılda yaptığı üçüncü tören ile şov yapıyor ? dedi.

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI FAİK ÖZTRAK'IN ENFLASYON VERİLERİ VE MARMARAY PROJESİYLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, “Büyüme düşüyor, enflasyon % 9’lara dayanıyor; Başbakan şu anda 4,5 yıl geciken Marmaray Projesinde son üç yılda yaptığı üçüncü tören ile şov yapıyor ” dedi.

Öztrak’ın açıklaması şöyle:“% 5 hedefle yola çıkılan 2013’de enflasyon, Temmuz ayında % 9’a dayandı. Aylık tüketici enflasyonu % 0,31 olurken, üretici enflasyonu % 0,99 oldu. Vatandaşın mutfağında her gün kullandığı, günlük yaşamında en çok yararlandığı ürünlerin fiyatında çok daha fazla artış var. Temmuz’da kuru soğanın fiyatı % 17,7; Domatesin fiyatı % 7,4; Sarımsağın fiyatı % 3,8; Kuru Fasulyenin % 2,9, Tavuk ve Dana etinin fiyatı % 1,6 ve % 1,5 artmıştır. Temmuz’da benzinin fiyatı % 2,6, Mazot ve tüp gazının fiyatı % 2,5 artış göstermiştir.

12 aylık enflasyon ise bir önceki aya göre 0,6 puan artarak Temmuz ayında % 8,9 ulaştı. Çekirdek enflasyon rakamları da yükselişe geçti. Bu, kurdan enflasyona geçişin başladığını gösteriyor. Hükümet artan döviz kuru ve benzin fiyatlarının enflasyona katkısını sınırlamak için geçici çözümler ve idari müdahalelerle durumu kontrol altına almaya çalışıyor. Benzin fiyatlarında kalıcı bir düşüş isteniyorsa bunun yolu vergi sistemini değiştirmek ve benzin pompalarını vergi dairesi olmaktan çıkarmaktır.2013’te % 4 büyüme hedefleyen AKP, artık % 3,5’uğun altında bir büyümeye razı olmuştur. Yine % 5 enflasyon hedefi ile yola çıkan iktidar, enflasyonu % 9’lara getirmiştir. Büyümenin giderek zayıfladığı, iç talebin bir türlü canlanmadığı bir dönemde enflasyonun % 9’lara dayanması AKP’nin ekonomide kontrolü sağlayamadığını göstermektedir.

Ekonomik büyümeyi de, enflasyondaki düşüşü de bu güne kadar sıcak paranın risk iştahına emanet eden AKP yeni sularda gemiyi yüzdürememektedir.  Güneşli günlerde kaptanlığa alışan iktidar, fırtına bulutları toplanırken şaşkınlık içinde gündemi değiştirmekten başka bir şey düşünmemektedir. Bunun için Başbakan boş çuvalların yüklendiği katarlarda Marmaray’da test sürüşü yapmaktadır. Test sürüşü hayırlı olsun. Şimdilik 4,5 yıl geciken bu projede Başbakan son üç yılda ‘tünel kavuştu’, ‘ray birleşti’, ’ test sürüşü’ diye üç kez şov yaptı. Marmaray’ın en son ilan edilen bitiş tarihi 2015. Anlaşılan Başbakan ne Başkan, ne de başbakan olarak 2015’de kurdeleyi kesemeyeceğini artık gördü. O nedenle de ne anlama geldiği belli olmayan törenlerle projeyi sahiplenmeye çalışıyor. İngiltere’yi Fransa’ya deniz altından bağlayan 50,5 kilometrelik dünyanın en uzun tünellerinden Manş Kanal Tüneli 6 yılda biterken; bunun beşte biri uzunluğundaki Marmaray 9 yılda bitirilememiştir. Projede şimdilik 4,5 yıl gecikme vardır ve projenin yine şimdilik 2015’de tamamlanacağı anlaşılmaktadır Projedeki gecikme Başbakan'ın çanak, çömlek dediği tarihi eserlerden değil,  AKP’nin hesapsız kitapsız, kervan yolda düzülür anlayışı ve beceriksizliğinden kaynaklanmıştır. Nitekim çanak çömlek denilen tarihi eserlerin bulunmadığı banliyö yenileme projesinde ana yükleniciler 2007’de aldıkları işi 2010’da bırakıp kaçmıştır. AKP’nin beceriksizliği nedeniyle projedeki 4,5 yıllık gecikmenin vergi mükellefine maliyeti nedir? Hükümet bunu kamuoyuna açıklamalıdır. Başbakan ve Hükümet enerjilerini gündem değiştirmek için değil, düşen büyümeye karşın artan enflasyonu nasıl engellerim, vatandaşımı borç yükü altında ezilmekten nasıl kurtarırım diye harcamalıdır. Hızlı tren devirme tecrübesine sahip AKP, bu defa da küresel konjonktürün değişmesi nedeniyle otomatikten manuel’e geçmek zorunda kalan ekonomi trenini devirirse bunun altında sadece kendi değil, en başta borca batırdığı dar gelirli vatandaşlarımız olmak üzere, 76 milyonun tamamı kalacaktır. ”

Okunma :2729
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜROKRATLAR SEÇİLMİİŞLERİ YOK SAYAMAZSINIZ
Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Bağlı Marmara Ereğlisi Dere ağzı Mahallesi Radar mevkiinde yapımı Biten , Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) açıldı. Açılışa T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Bakan Mehmet Cahit Turhan katıldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1776
Dün : 4468
Toplam : 6810333
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet