canakkale-sehitlerine-buyuk-ayip----baslikli-haberin-basin-aciklamasi

web tasarla

canakkale-sehitlerine-buyuk-ayip----baslikli-haberin-basin-aciklamasi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
canakkale-sehitlerine-buyuk-ayip----baslikli-haberin-basin-aciklamasi

TESKİDEN ÖNEMLİ BASIN AÇIKLAMASI

Habertrak Gazetesinin 7 Mart 2018 tarihli “Çanakkale Şehitlerine Büyük Ayıp” başlıklı haberinde; Süleyman Paşa’da şehitlik yanında yapılan çalışmalar sırasında Çanakkale Şehitlerinin kemiklerinin ve kafataslarının çıktığından bahsedilmiştir. Haberde bahsi geçen konuya açıklık getirmek ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

TESKİ Genel Müdürlüğünce yürütülen Süleyman paşa İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu İnşaatı kapsamında, Zafer Mahallesi Muratlı Caddesi üzerindeki 2.500 metreküplük içme suyu deposu alanı içinde bir süre önce yapılan vana odası inşaat kazı çalışmalarına kış şartları ve yağışlar nedeniyle ara verilerek geri dolgusu yapılmamıştır.

Yağışların etkisi ile kazı alanı şevinde meydana gelen toprak kaymaları sonucu kazı alanında kemik parçalarının ortaya çıktığı, vatandaşlar tarafından emniyet birimlerine ve TESKİ yetkililerine bildirilmiştir. Bunun üzerine TESKİ Süleymanpaşa Şube Müdürü ve iki özel güvenlik görevlisi derhal bahsedilen alana intikal etmiştir. Aynı saatlerde emniyet birimleri de bahse konu alana gelerek, TESKİ yetkilileri ile beraber kazı alanını kontrol altına almıştır. Konu emniyet birimleri tarafından Müracaat Cumhuriyet Savcısına bildirilmiş ve Savcının talimatı ile olay yeri incelemesi yapılmıştır.

İncelemenin ardından Savcılık talimatı ile emniyet yetkilileri nezaretinde vana odasının etrafı ve açığa çıkan kemiklerin üzeri herhangi bir müdahalede bulunulmadan toprakla kapatılmıştır. Ayrıca açığa çıkan bu kemiklerin Çanakkale Şehitlerine ait olduğuna ilişkin bir tespit söz konusu değildir.

Söz konusu vana odası etrafı tel örgü ile çevrili ve mülkiyeti tamamen TESKİ’ye ait olan, su deposu alanı içerisinde yer almaktadır.

Haberlerde ve sosyal medya hesaplarında iddia edildiği gibi, TESKİ asla Şehitlik alanında bir kazı çalışması yapmamış ve şehitlerimizin kabirlerine asla fiili bir müdahalede bulunmamıştır. Ayrıca TESKİ mülkiyetindeki bu alan tapu kayıtlarında Tarihi Eser Şerhli bir alan değildir.

Kemikler TESKİ’nin yaptığı kazılar sırasında ortaya çıkmamış, zaman içinde yağışların etkisi ile toprağın kayması sonucu görülür hale gelmiştir.TESKİ Genel Müdürlüğü yaptığı çalışmaların tamamında yasal mevzuata uygun hareket etmektedir. Sosyal medya vb. bazı basın yayın organlarında yer aldığı gibi aziz şehitlerimize saygısızlık yapıldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu bu hassas süreçte, gerçeği yansıtmayan bu gibi haberlerle aziz şehitlerimizin istismar edilmesi kabul edilemez. Sonuç olarak; yetkili makamlarca mevcut çalışmalarımızın durdurulması yönünde alınmış bir karar bulunmayıp, çalışmalarımız iş programına uygun olarak devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TESKİ Genel Müdürlüğü.

Okunma :327
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
2019 Yerel Seçimleri ve TEKİRDAĞ
2019 martın ’da Yapılacak yerel seçimlere 4.5 aydan az bir süre kaldı
Recep ÇALI
YÖNETECEKSEN, TALEP EDECEKSİN
Biraz geçmişe bakmak, yaşanmışlıklardan sonuç çıkarabilmek için olduğu kadar geleceği planlamak içinde gereklidir. Bu defaki yazımda bu günkü yoğun gündemin içinde biraz olsun gençlerimize, kadınlarımıza ve yönetim olgusuna dair fikirlerimi paylaşmak istedim.
Anket
SÜLEYMAN PAŞA İLÇESİNDE CHP’DE BELEDİYE BAŞKAN ADAY OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?
    Ekrem Eşkinat
    İlker Yağcıoğlu
    Mennan Yıldırım
    Recep Ökten
    Şeref Çetin
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2561
Dün : 5383
Toplam : 4890598
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet