canakkale-sehitlerine-buyuk-ayip----baslikli-haberin-basin-aciklamasi

web tasarla

canakkale-sehitlerine-buyuk-ayip----baslikli-haberin-basin-aciklamasi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
canakkale-sehitlerine-buyuk-ayip----baslikli-haberin-basin-aciklamasi

TESKİDEN ÖNEMLİ BASIN AÇIKLAMASI

Habertrak Gazetesinin 7 Mart 2018 tarihli “Çanakkale Şehitlerine Büyük Ayıp” başlıklı haberinde; Süleyman Paşa’da şehitlik yanında yapılan çalışmalar sırasında Çanakkale Şehitlerinin kemiklerinin ve kafataslarının çıktığından bahsedilmiştir. Haberde bahsi geçen konuya açıklık getirmek ve kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

TESKİ Genel Müdürlüğünce yürütülen Süleyman paşa İlçesi Muhtelif Mahalleler İçme Suyu İnşaatı kapsamında, Zafer Mahallesi Muratlı Caddesi üzerindeki 2.500 metreküplük içme suyu deposu alanı içinde bir süre önce yapılan vana odası inşaat kazı çalışmalarına kış şartları ve yağışlar nedeniyle ara verilerek geri dolgusu yapılmamıştır.

Yağışların etkisi ile kazı alanı şevinde meydana gelen toprak kaymaları sonucu kazı alanında kemik parçalarının ortaya çıktığı, vatandaşlar tarafından emniyet birimlerine ve TESKİ yetkililerine bildirilmiştir. Bunun üzerine TESKİ Süleymanpaşa Şube Müdürü ve iki özel güvenlik görevlisi derhal bahsedilen alana intikal etmiştir. Aynı saatlerde emniyet birimleri de bahse konu alana gelerek, TESKİ yetkilileri ile beraber kazı alanını kontrol altına almıştır. Konu emniyet birimleri tarafından Müracaat Cumhuriyet Savcısına bildirilmiş ve Savcının talimatı ile olay yeri incelemesi yapılmıştır.

İncelemenin ardından Savcılık talimatı ile emniyet yetkilileri nezaretinde vana odasının etrafı ve açığa çıkan kemiklerin üzeri herhangi bir müdahalede bulunulmadan toprakla kapatılmıştır. Ayrıca açığa çıkan bu kemiklerin Çanakkale Şehitlerine ait olduğuna ilişkin bir tespit söz konusu değildir.

Söz konusu vana odası etrafı tel örgü ile çevrili ve mülkiyeti tamamen TESKİ’ye ait olan, su deposu alanı içerisinde yer almaktadır.

Haberlerde ve sosyal medya hesaplarında iddia edildiği gibi, TESKİ asla Şehitlik alanında bir kazı çalışması yapmamış ve şehitlerimizin kabirlerine asla fiili bir müdahalede bulunmamıştır. Ayrıca TESKİ mülkiyetindeki bu alan tapu kayıtlarında Tarihi Eser Şerhli bir alan değildir.

Kemikler TESKİ’nin yaptığı kazılar sırasında ortaya çıkmamış, zaman içinde yağışların etkisi ile toprağın kayması sonucu görülür hale gelmiştir.TESKİ Genel Müdürlüğü yaptığı çalışmaların tamamında yasal mevzuata uygun hareket etmektedir. Sosyal medya vb. bazı basın yayın organlarında yer aldığı gibi aziz şehitlerimize saygısızlık yapıldığı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Ülkemizin içinde bulunduğu bu hassas süreçte, gerçeği yansıtmayan bu gibi haberlerle aziz şehitlerimizin istismar edilmesi kabul edilemez. Sonuç olarak; yetkili makamlarca mevcut çalışmalarımızın durdurulması yönünde alınmış bir karar bulunmayıp, çalışmalarımız iş programına uygun olarak devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

TESKİ Genel Müdürlüğü.

Okunma :385
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
GÜL GÜZEL BİR ÇİÇEKTİR!
Bu kez, konuşmak gerek, her şeyi ve her olayı konuşmak gerek. Özgürce fikirlerini söyleyebilmeli herkes. Demokrasi, konuşan bir toplumla gelişir. Bunların hepsine, birçoğunuz gibi ben de katılıyorum. Ancak, gergin günlerden geçerken kâh sebze kuyruğu kâh terörist tanımı tartışmaları varken siyasal gerginlikten biraz uzak duralım dedim. Evet, siyasal gerginliklerden uzak çiçek, böcek ve insanı konuşalım istedim.
Anket
YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?
    KADİR ALBAYRAK CHP
    MESTAN ÖZCAN AK PARTİ
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1134
Dün : 7162
Toplam : 5299451
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet