bugun-kac-tel-saciniz-dokuldu--uzm--dr--serap-sariye-ari---cilt-hastaliklari-uzmani

web tasarla

bugun-kac-tel-saciniz-dokuldu--uzm--dr--serap-sariye-ari---cilt-hastaliklari-uzmani

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
bugun-kac-tel-saciniz-dokuldu--uzm--dr--serap-sariye-ari---cilt-hastaliklari-uzmani

Bugün Kaç Tel Saçınız Döküldü?

Uzm. Dr. Serap Sariye Arı \ Cilt Hastalıkları Uzmanı

 

 

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Sariye Arı, saç dökülmesinin çok sık karşılaşılan önemli bir sorun olduğunu ifade ederek, zamanında yapılan analizlerle ve uygun tedaviyle bu sorunun düzeltilebileceğini bildirdi.

  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Sariye Arı, saç dökülmesiyle ilgili şu bilgileri verdi:
   Sağlıklı bir erişkinin saçlı derisinde ortalama 150.000 saç bulunmaktadır.
   Yazın daha hızlı kışın daha yavaş uzar Saç büyümesi günde yaklaşık olarak 1/3 milimetre, ayda ortalama 1- 1.5 cm uzar. Normal bir kişide saçların %85‘ i büyüme evresindeyken %15’ i dinlenme evresindedir. Dinlenme evresindeki saçlar doğal yolla bir süre sonra dökülür ve yerini yeni büyüyen saçlar alır.

   Normalde, erişkinde günde 50-100 adet dinlenme dönemindeki saç tarama, yıkanma veya çekmeye bağlı olarak dökülür. Bu dökülmeler 2 aya kadar sürebilir ve yılda 3 kezlik olarak tekrarlar. Saç dökülme süresinin 2 ayı geçmesi patolojik bir süreç olup, bazı incelemelerin yapılmasını gerektirir. Saç fırçasında, yastıkta, kıyafetlerde her zamankinden daha fazla saç olması, yıkarken ya da saçların arasında parmakların dolaştırılmasıyla çok sayıda saçın ele gelmesiyle fark edilir.

Saç Büyümesinde Etkili Olan Faktörlerden Başlıcaları Aşağıdaki Gibidir:

- Genetik Program (Saçlar uzun kirpikler kısa olduğu gibi )

- Hormonal Faktörler (Tiroid, cinsel hormonları, ...)

- Çevresel Etkenler ( Hava ısısı, iklim, güneş ışığı, beslenme vb. )

Saç Dökülmesi Genel Olarak:

   Deride iz bırakan (skatrisyel alopesi) Enfeksiyonlar (mantar, bakteri veya viral enfeksiyonlar), tümörler, benler, kistler saçlarda kalıcı dökülmeye neden olabilir. Ayrıca saçlı deriyi tutan bazı dermatolojik hastalıkların (liken planus, psödopelad, lupus eritematozus, morfea, skatrisyel pemfigoid gibi) seyri sırasında kıl yapıları tamamen tahrip olur ve kalıcı dökülme görülür. Bazı genetik hastalıklarda da saçlı deride kalıcı dökülmeler gözlenir.

Deride iz bırakmayan (nonskatrisyel alopesi) olarak ayrılabilir.

Saçta skar bırakmadan saç dökülmesi yapan hastalıklar belli alanda veya yaygın olabilir. Belli alanlarda skarsız saç dökülmesi yapan başlıca hastalıklar saç kıran (alopesi areata), saç çekme alışkanlığı (trikotilomani), saçların sıkı bağlanması (traksiyonel alopesi) ve erkek tipi saç dökülmesidir (androgenetik alopesi).

Yaygın Saç Dökülmesi Yapan Durumlar:

- Hormonal bozukluklar

- Guatr (hipo ve hipertiroidi)

- Doğum sonrası saç dökülmesi Doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve 4-6 ay devam edebilir.

- Beslenme yetersizliği(protein, esansiyel yağ asidi ve enerji alımında azalma)

- Kansızlık ve demir eksikliği(demir eksikliği kansızlık yapmadan da saç dökülmesi yapabilir)

- Çinko eksikliği

- Vitamin eksikliği (B12, folat ve biotin)

- İlaç kullanımı (hormon ilaçları, tansiyon, kolesterol düşürücü ilaçlar, retinoidler, parazit İlaçları, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlar ve kanser ilaçları gibi) özellikle kadınlarda ani kilo kayıpları, ameliyatlar, ateşli hastalıklar

Psikojenik Stres:

Saç dökülmesi tanısı genellikle klinik bulgulara dayanarak konur.

Saç dökülmesi şikâyetiyle başvuran hastalarda yaygın saç dökülmesi yapan ve yukarıda belirtilen birçok nedenin araştırılması ve bazı kan tahlilleri yapılması gerekir.

Saçlı deri muayenesi sonrasında gerekli durumlarda saçlı derinin ve saç şaftının dermoskopik incelemesi, saç çekme testi, fototrikogram, saçlı deri biopsisi tanı amaçlı yapılabilmektedir.

Tedavide Neler Yapılır?

   En iyi tedavi altta yatan sebebi bulmak ve mümkünse tedavi etmektir. Eğer neden ilaç ise ilacı kesmek, neden kansızlık ise kansızlığı tedavi etmek gerekir.  Genelde bu tür saç dökülmesinin durması ve tekrar normale dönmesi aylar almaktadır.

   Belli alanlarda skarsız saç dökülmesi yapan hastalıklarda (saç kıran (alopesi areata), saç çekme alışkanlığı (trikotilomani), saçların sıkı bağlanması (traksiyonel alopesi) ve erkek tipi saç dökülmesinde (androgenetik alopesi) tedaviye yardımcı yerel ve sistemik ilaçlar vardır. Ancak bu tedavilerle saçların hangi ölçüde çıkacağını tahmin etmek zordur. Uzun süreli sabır gereken tedavi süreçleri gerekebilmektedir.

 

Okunma :800
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
GÜL GÜZEL BİR ÇİÇEKTİR!
Bu kez, konuşmak gerek, her şeyi ve her olayı konuşmak gerek. Özgürce fikirlerini söyleyebilmeli herkes. Demokrasi, konuşan bir toplumla gelişir. Bunların hepsine, birçoğunuz gibi ben de katılıyorum. Ancak, gergin günlerden geçerken kâh sebze kuyruğu kâh terörist tanımı tartışmaları varken siyasal gerginlikten biraz uzak duralım dedim. Evet, siyasal gerginliklerden uzak çiçek, böcek ve insanı konuşalım istedim.
Anket
YEREL SEÇİMLERDE TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI KİM OLMALI?
    KADİR ALBAYRAK CHP
    MESTAN ÖZCAN AK PARTİ
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 124
Dün : 3196
Toplam : 5301637
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet