Yapılan araştırmalar, bel ağrısının insanlık tarihi kadar eski bir şikayet olduğunu ortaya koyuyor. Ağrının da eşlik ettiği bel fıtığı ise kadın erkek ayrımı yapmadan toplumun her kesiminde, her yaşta ortaya çıkabiliyor

web tasarla

bel-agrisi-fitik-habercisi-mi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
bel-agrisi-fitik-habercisi-mi

Yapılan araştırmalar, bel ağrısının insanlık tarihi kadar eski bir şikayet olduğunu ortaya koyuyor. Ağrının da eşlik ettiği bel fıtığı ise kadın erkek ayrımı yapmadan toplumun her kesiminde, her yaşta ortaya çıkabiliyor. Peki her bel ağrısı fıtık habercisi mi? Kimler ameliyat adayı? Ameliyat olmadan şikayetlerden kurtulmak mümkün mü? Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi'nden Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Emin Kasım, sorularımızı yanıtladı.

 Bel fıtığı nedir

 Vücudumuzu dik tutmamızı sağlayan omurganın sırtttan kuyruk sokumuna kadar olan bölümünü bel olarak isimlendiririz. Bu arada 5 kemik ve bunların arasında 5 yumuşak yastıkçık bulunur. Bu yastıkçıkların zamanla ağır iş yapma, kilo alma, sigara kullanımı ve genetik faktörler gibi birçok faktörle yıpranıp oldukları yerden dışarı taşmaları sonucu bel fıtığı gelişir. Bel fıtıkları belden bacağa doğru uzanan sinirlere baskı yaparak hem belde hem bacakta ağrı, uyuşukluk, kuvvetsizlik oluşturabilir. Yine toplumda çok sık atlanan idrar ve cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir.

 Ne zaman doktora başvurmalıyım

 Bel ağrısı çok sık izlenen bir durum olarak karşımıza çıkar ve önemli bir kısmı birkaç günlük yatak istirahati ile geçer. Bu tip ağrılar genellikle bel fıtığından ziyade bel kaslarından dolayı meydana gelen ağrılardır. Eğer ağrılar çok şiddetliyse, birkaç günlük istirahate rağmen geçmiyorsa, bacaklarda ağrı, uyuşma, kuvvetsizlik hissediliyorsa, bel ağrısı ile beraber idrar ve büyük abdest tutulamayıp altına kaçırma durumu varsa, yine bel ağrıları ile beraber cinsel işlev bozuklukları mevcutsa; bunlardan herhangi birinin varlığında vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekir.

 

 Bel Fıtığı Tanısı Nasıl Konur

 Bel fıtığı tanısı iyi bir muayene ile bu konunun uzman hekimi tarafından konulabilir. Fıtığın büyüklüğü, cerrahinin gerekliliği, ek hastalık varlığı MR ile belirlenir. Unutulmaması gereken husus her bel ağrısı bel fıtığı değildir. Belde kayma, kanserler, kanal daralmaları, kemik ve eklem bozuklukları da belde ağrı yapar.

 Tedavi Şekline Nasıl Karar Veriliyor

 Hastamıza bel fıtığı teşhisi konduktan sonra nasıl tedavi edeceğiz. Tabii ki her bel fıtığı ameliyat edilmemektedir. Ameliyat kararı hastanın ağrısının şiddeti, fıtık nedeniyle hasara uğramış sinirde harabiyet derecesi, MR da görülen fıtığın büyüklüğü ve tabii ki hekimin deneyimine göre verilir. Bilinmesi gereken her 100 beli ağrıyan hastadan ancak 1-2 tanesinin ameliyat ihtiyacının olmasıdır.

 Ne zaman ameliyat olmalı

 Ameliyat olup olmayacağınıza genellikle beyin cerrahisi uzmanınız karar vermelidir. Eğer idrar kaçırma, bacakta kuvvetsizlik, dayanılmaz ağrı ve/veya MR’da saptanmış fıtığınız varsa ameliyat geciktirilmeden yapılır. Ameliyat gelişmiş teknolojik imkanlarla mikro cerrahi yöntemlerle hastanede bir gece kalmayı gerektirecek kadar rahat yapılabilmektedir. Hatta spinal anestezi dediğimiz hastayı uyutmadan sadece belden aşağı verilen anesteziyle anestezik riskler ortadan kaldırılarak yapılabilir. Ancak fıtığınız küçük ve siniriniz çok yıpranmamışsa hastalığın şiddetine göre istirahat tedavisi, ilaç tedavisi, belden iğne uygulamaları, fizik tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bel Fıtığı Ameliyat Edilmezse Ne olur Tedavi edilmemiş bel fıtıklarında zarar görmeye başlamış olan sinirde harabiyet kalıcı olmaya başlar. Hastanın ayağında şiddetli kuvvetsizlik, uyuşma ve ağrı kalıcı olur. İdrar ve büyük abdest kaçırma şikayeti oluşmuşsa maalesef bu şikayetler devamlı olur. Daha sonra uygulanacak tedavilerden de sonuç alınamayabilir.

Okunma :2362
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIM KAMU OYUNA AÇIKLA AK PARTİNİN BÜYÜKŞEHRİN YATIRIMINDA ENGELLEDİKLERİ KONULARI
Recep ÇALI
YEREL YÖNETİCİ/YEREL BASIN DAYANIŞMASI ŞARTTIR
Uzun süredir üretmeyen bir ekonomi ve kontrolsüz borçlanma ile yaşıyoruz. Sonucu da bugünkü ekonomik sıkıntılar elbette. İktidar sahipleri ise hala dış güçler, ekonomik saldırı, beka sorunu tarzında söylemlerle halk nezdinde popülaritesini kaybetmeme mücadelesi sürdürüyor
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1385
Dün : 3709
Toplam : 4581813
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet