AYGUN’DAN SÜT PRİM DESTEĞİ TEPKİSİ -tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber

web tasarla

AYGUN’DAN SÜT PRİM DESTEĞİ TEPKİSİ -tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
AYGUN’DAN SÜT PRİM DESTEĞİ TEPKİSİ

Cumhuriyet Halk Partisi Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, çiğ süt destekleme priminin çıkarılıp sene sonuna doğru indirilmesi uygulaması ile ilk kez karşılaşıldığını belirterek, “Demek ki yerel seçim öncesinde çiftçiyi aldatmışlar!” diye tepki gösterdi. Bu konuda kapsamlı bir önerge hazırlayan Aygun, “İktidar, Ocak 2019’da çiğ sütte litre başına 25 kuruştan ödeme yapılacağını açıklamıştır. Ekim 2019’da ise çiğ süt destekleme primini Mayıs 2019'dan geçerli olmak üzere litre başına 10 kuruşa indirdiğini açıklayarak, adeta kendini tekzip etmiştir. Bu esasında çiftçiye yapılmış büyük oyundur. Demek ki seçim yatırımı olan prim desteği, seçim bitince aşağı çekilmiş” dedi.

Aygun, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlamasını istediği soru önergesinde, hayvancılığın ana girdisi olan yem ve diğer girdi fiyatlarının yüzde 60 civarında artmasına karşın, süt destekleme priminin düşürülmesinin açıklanamaz bir durum olduğunu belirtti.

SÜT ÜRETİMİ DÜŞÜYOR

2018 yılının ilk 8 ayında 6,9 milyon ton üretilen süt miktarının 2019 yılının ilk 8 ayında 6,5 milyon tona düştüğüne işaret eden Aygun, “Başka bir deyişle Türkiye’de süt üretimi düşme trendine girmiştir. Demek ki ithalat yapacaklar” dedi.

RUSYA’DAN İTHALAT ENDİŞESİ

Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı’nın “Türk pazarına süt ürünleri sevkiyatı için veteriner sağlık sertifikası konusunda Türkiye ile anlaşma yaptıkları” yönündeki açıklamasına işaret eden Aygun, “Bu durum üreticilerde büyük endişe yaratmıştır. Yerli süt üreticisini bir kenar atarak, Rusya’dan süt ürünleri ithalatına gidecek adımlar mı atacaksınız?” diye sordu.

Aygun, Merkez Bankası’nın “Politika Faizi” olarak adlandırılan faiz oranını 12 Eylül 2019 tarihinde yüzde 19,75’den yüzde 16,50’ye, 24 Ekim 2019 tarihinde ise, yüzde

16,50’den, yüzde 14’e düşürdüğünü anımsatarak, “Bu faiz düşüşleri ile birlikte ev kredisinden araç kredilerine kadar bütün kredi faizlerinde düşüşler yaşanmıştır. Ne var ki Ziraat Bankası’nın sübvansiyonlu kredilerinde aynı yönde kararlar alınmamıştır. Ziraat Bankası kredilerini de düşürecek misiniz” diye sordu.

Aygun; Bakan Pakdemirli’den şu sorulara yanıt istedi:

1. Süt üreticisi üretimde yaptığı masrafı karşılamakta zorlanıp üretimden çıkarken, destekleme priminin düşürülmesinin nedeni nedir?

2. Siz Tarım ve Orman Bakanı olarak süt destek priminde geriye dönük bu düşüşün doğru olduğuna inanıyor musunuz?

3. Süt üretimi sürekli düşerken, birbirinden farklı kararlarla süt üretiminde verimi ve kaliteyi yükseltmek mümkün olacak mıdır?

4. Araç kredisinden, konut kredilerine kadar bütün kredilerde faiz oranları düşerken, Ziraat Bankasının sübvansiyonlu kredilerinde de bir düşüş yapılması için çalışmalarınız var mıdır?

5. Hayvancılığın ana girdisi olan yem ve değer girdi fiyatlarında yüzde 60 civarında artış olurken, süt destekleme primleri geriye dönük olarak ilk kez düşürülmektedir. Bütçede para olmadığı gerekçesiyle alınan bu kararın, çiftçinin üretimden çekilmesine neden olarak bütçe dengelerini daha çok bozacağını düşünmüyor musunuz?

6. Çiğ süt priminin 25 kuruşa çıkarılması, 31 Mart 2019’da yapılan yerel seçimlere dönük bir seçim yatırımı mıydı? Bu kararın sonrasında litre başına süt destekleme priminin yeniden 10 kuruşa düşürülmesi, çiftçiler tarafından “oyuna getirildikleri” yorumlarına neden olmaktadır. Bu eleştirilere yanıtınız nedir?

7. Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı’nın “Türk pazarına süt ürünleri sevkiyatı için veteriner sağlık sertifikası konusunda Türkiye ile mutabakat sağlandığını” açıklaması, üreticilerde büyük endişe yaratmıştır. Yerli süt üreticisini bir kenar atarak, Rusya’dan süt ürünleri ithalatına gidecek adımlar mı atacaksınız?

 

Okunma :59
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜROKRATLAR SEÇİLMİİŞLERİ YOK SAYAMAZSINIZ
Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Bağlı Marmara Ereğlisi Dere ağzı Mahallesi Radar mevkiinde yapımı Biten , Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) açıldı. Açılışa T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Bakan Mehmet Cahit Turhan katıldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3948
Dün : 4595
Toplam : 6401185
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet