ASYAPORT DRONE YARIŞLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI”DRONELER 200 KİLOMETRE HIZA ULAŞTI–tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber.com

web tasarla

ASYAPORT DRONE YARIŞLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI”DRONELER 200 KİLOMETRE HIZA ULAŞTI–tekirdaghaberleri-tekirdagkenthaber.com

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
ASYAPORT DRONE YARIŞLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPTI”DRONELER 200 KİLOMETRE HIZA ULAŞTI

Türkiye'nin çeşitli yerlerinde ve Teknofeste gösteriler yapan dorene yarışçıları spor kulübü üyeleri, Avrupa’nın en büyük ikinci konteynır limanında 10 kişilik bir ekipleri gösteri uçuşları yaptılar. Drone pilotları 200 kilometreye ulaşan hızla dronelerle konteynırlar arasından geçti.

ASYAPORT EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Türkiye Drone Yarışçıları Derneği üyesi 10 pilot Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesi Barbaros Mahallesi’nde bulunan Avrupa’nın en büyük 2. konteynır limanı Asyaport'da gösteri uçuşları yaptılar. Pilotlar, dev vinç ve konteynırların aralarından geçişler yaparak, droneleriyle akrobatik uçuşlar sergilediler. Liman'da bulunan 366 metrelik "MSC BARI" isimli dev bir şilebin üzerinde ve içerisinden geçişler yapması heyecan yarattı.

11 YAŞINDA MİLLİ DRONE PİLOTU OLDU                                 

Piyasada bilinen dronelerden farklı bir donanıma sahip yarış droneleri saniyede 200 kilometre hıza ulaşabiliyorlar. Limanda gösteri yapan drone pilotlarından 11 yaşındaki Batu Erilkun, 15 eylülde Atatürk havalimanında yapılan Türkiye drone şampiyonasında üçün ü olarak ilk ve en genç milli drone sporcusu olmaya hak kazandı. Erilkun'un limanda yaptığı gösteri uçuşu ve becerisi ise takdirler karşılandı. Erilkun, dronelere merakının küçüklüğünde oynadığı elektronik oyuncaklarla başladığını, daha sonra amatör olarak küçük bir drone aldığını ve şuanda profesyonel olarak drone yarışlarına katıldığını ifade etti.

Türkiye Drone Yarışçıları Spor Kulubü Başkanı Göksel Kervacı, “Bugün burada bizim için değişik bir önemi olan ve değişik engelleri bulunan Asyaport Limanı’nda uçuşlar yapacağız. Binlerce konteynırın arasında ve dev bir şilebin üzerinde uçuşlar yapacağız. Daha önce farklı mekan ve yerlerde uçuşlar yaptık. Ancak burada daha önce hiç denenmemiş ve uçuş yapılmamış bir ortamda uçuş yapacağız. Bizim kullandığımız droneler çok yüksek manevra ve hız kabiliyetine sahipler. Saniyede 150-200 kilometre hıza kadar yükselebiliyorlar. Burada da bizler için çok farklı engeller, vinçler ve gemiler var. Hepimiz çok heyecanlıyız. Bu sporun Türkiye'de yaygınlaşması adına ve tanıtılması adına bir şov uçuşu gerçekleştireceğiz " dedi.

Drone Yarışçıları Spor Kulübü Derneği üyesi Bahadır Sabaş, “Dernek olarak 3 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Türkiye ve dünya drone şampiyonası yarışlarını gerçekleştirdik bu yıl. Bu sporun yaygınlaştırılması için çalışıyoruz. Daha önce limanlarda bir drone yarışı yapılmadı. Dernek olarak ilkleli başarmaya çalışıyoruz. Bugün de bu ilklerden birini Asyaport Limanında gerçekleştireceğiz. Yarış droneleri normal dronelerden çok farklı. Yarış dronelerini kontrol etmek çok zor çünkü çok süratlile” diye konuştu.

Hüseyin Karaca Asyaport Limanı Operasyon Müdürü Hüseyin Karaca, “Bugün çok güzel bir etkinliğe ev sahipliği yapacağımız için mutluyuz.  Türkiye'nin en büyük limanında drone pilotlarını ağırlıyoruz bugün. Türkiye ve Tekirdağ ekonomisine çok büyük katkılarımız var. Çevreye duyarlı ve çevreyi koruyan, çevreci bir liman olarak hizmet veriyoruz. MSC'nin en büyük gemileriyle konteynır taşımacılığında hizmet vermekteyiz” dedi.

SOYUER UÇUŞLARI İZLEDİ

Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer de drone pilotlarının yanına gelerek başarılar diledi. Soyuer, “Bizler Asyaport olarak farklı spor dallarındaki bu gençlere her zaman destek olmaya hazırız.  Bu gençleri ilk izlediğimde çok ilgimi çekmişti. Bizde kendilerine bir davette bulunarak limanda uçmaları için imkan sağladık” diye konuştu.

Okunma :130
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜROKRATLAR SEÇİLMİİŞLERİ YOK SAYAMAZSINIZ
Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Bağlı Marmara Ereğlisi Dere ağzı Mahallesi Radar mevkiinde yapımı Biten , Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) açıldı. Açılışa T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Bakan Mehmet Cahit Turhan katıldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 847
Dün : 3565
Toplam : 6831224
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet