adinin-ozgurlesmesi-cumhuriyet-devrimlerine-sahip-cikmaktan-gecer

web tasarla

adinin-ozgurlesmesi-cumhuriyet-devrimlerine-sahip-cikmaktan-gecer

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
adinin-ozgurlesmesi-cumhuriyet-devrimlerine-sahip-cikmaktan-gecer

ADININ ÖZGÜRLEŞMESİ CUMHURİYET DEVRİMLERİNE SAHİP ÇIKMAKTAN GEÇER

 

Emperyalizme karşı dünya kadınlarının bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinde birleşme günü olarak kabul edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, onurlu bir savaşın adı olmuştur. 

Türkiye’de kadınlar tüm haklarına, Cumhuriyet ile birlikte, Atatürk Devrimleriyle kavuşmuş ve bu kazanımlar ile çağdaş ülke kadınlarının önüne geçmiştir. Kadınlarımızın bunu asla unutmaması gerekir. Kadınlarımızın unutmamaları gereken bir diğer konu da; mücadele edilmeden hak ve özgürlüklerin kazanılmayacağıdır.

Ülkemiz her alanda öyle süreçlerden geçmektedir ki bu zor ve sıkıntılı dönemin içinde, yaşanan tüm olumsuzlukların bedelini de maalesef kadınlarımız ödemektedir. Yoksulluğun, şiddetin, acının ve gözyaşının ilk adresi kadınlarımız olmuştur. Kadınlarımız devrimlerle elde ettiği ekonomik, sosyal ve siyasal hakları bir bir kaybetme noktasına itilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 yılındaki sözleri, bugün toplumumuzun kadına bakış açısını ve yaşanan tüm sorunların kaynağının da özeti niteliğindedir;

“Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organ işlemezse o sosyal toplum felçlidir.

Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur”.

Dolayısıyla ülkelerin kalkınması, gelişmesi ve güçlü bir toplum olabilmesi için, kamuda ve toplumsal yaşamın tüm alanlarında kadına yer verilmesi gerekmektedir.

Ülkemizin birliği, bütünlüğü, huzur ve refahı için Atatürk’ün dediği gibi, kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamak milletçe güçlü olmanın da ön koşuludur.

Demokrasinin, adaletin, eşitliğin, hak ve hukukun egemen olduğu bir toplum umuduyla tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

 

Av. Emre KÖPRÜLÜ

Tekirdağ Milletvekili

Okunma :251
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
TEKİRDAG ASLINDA SİYASETTE GÜÇLÜ
Evet Tekirdag ilimiz olarak ülkemizde hep Avrupa şehri olarak Aydın kesim olarak bilinir. Siyaset alanında Geçmişten geleceğe bir çok Bakanlıklar da sahip olurken siyset alanında birçok görev alanında Tekirdağlı hemşehrilerimiz de yer aldı.
Recep ÇALI
HAK, HAKLI ve DİREKSİYON!
Gündem her zaman ki gibi çok hızlı değişiyor. Son zamanlarda gün boyu tartışabildiğimiz bir konu hiç olmadı. Söyleşilerimizin orta yerine, neredeyse her saat başı yeni bir tartışma konusu düştü. Bütün bu gündem yoğunluğuna rağmen birçok olayın konuşma/tartışma ortamında bir sonuca ulaşmasa da konuşulur olma, gündemde kalma süresi her geçen dakika kısaldı. Hızla gündemimizden düştü.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3726
Dün : 3411
Toplam : 5027003
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet