22-mart-dunya-su-gunu-kutlandi

web tasarla

22-mart-dunya-su-gunu-kutlandi

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
22-mart-dunya-su-gunu-kutlandi

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ KUTLANDI

TESKİ’nin kurulması ile birlikte her yıl düzenli olarak TESKİ tarafından organize edilerek kutlanan 22 Mart Dünya Su Günü, bu yıl Çerkezköy İlçesinde kutlandı. Öğrenci ve ailelerinin yoğun bir şekilde katılım sağladığı Dünya Su Günü etkinlikleri, Çerkezköy İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Günün anlam ve önemine dikkat çekmek amacıyla etkinliğe, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Gülferah GÜRAL, TESKİ Genel Müdür Yardımcıları Nilgün MARMARA, Dr. İbrahim İÇÖZ ve İ.Feyzi ÜNAL, Çerkezköy Belediye Başkan Vekili Uğur EREM, Çevre Gönüllüsü Hakan DEDEOĞLU, Çerkezköy Tepe İlköğretim Okulu, Çerkezköy Şehit Dinçer Ersoy İlköğretim Okulu, Çerkezköy Mevlana İlköğretim Okulu ve Çorlu Bahçeşehir Koleji öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören ve etkinliğin açılış konuşmasını, TESKİ Genel Müdürü Dr.Şafak BAŞA adına TESKİ Genel Müdür Yardımcısı İ.Feyzi ÜNAL yaptı. Sözlerine Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir ALBAYRAK’ın Afrin operasyonlarında görevli Mehmetçiklerimize moral desteği amacıyla, Tekirdağ’ın ilçe belediye başkanları ile birlikte Gaziantep’te olduğunu ve TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak BAŞA’nın da 8.Dünya Su Forumunda bulunması sebebiyle aramızda olamadığını belirterek başladı. Daha sonra konuşmasına; “Ülkemiz su zengini bir ülke değildir. Suyumuzu yer altı kaynaklarından temin ediyoruz. Coğrafyamızın çoğunluğu Sanayi Bölgesi olması sebebiyle çok fazla su tüketiliyor ve su kaynaklarımız azalıyor. Bu sebeple su kaynaklarımızı korumalıyız. TESKİ olarak artık yer altı kaynaklarından ziyade yüzeysel su kaynaklarından su temin etme yoluna gidiyoruz. İçme suyu havzalarımızı koruyoruz. Abonelerimize temin ettiğimiz suyu en sağlıklı şekilde onlara ulaştırıyoruz. Yaptığımız içme suyu altyapı çalışmaları sayesinde de bu kalitemizi ispatladık. Resmi verilere göre ülke genelinde Tekirdağ içme suyu kalitesinde ilk 3 sırada yer almaktadır.

TESKİ olarak abonelerimize temin ettiğimiz içme sularının kullanılması sonrasında oluşan evsel atıksuları da atıksu arıtma tesislerimizde arıtıyoruz. Evsel atıksular il genelinde inşa ettiğimiz atıksu arıtma tesisleri ile standartlara uygun bir şekilde arıtılarak doğaya deşarj edilmektedir.

Altyapı olmadan sağlam bir gelecek olamaz. Yaptığımız altyapı çalışmaları neticesinde kayıp kaçak oranımızı da azalttık. Suyumuzu koruyalım. Lütfen suyumuza sahip çıkalım, gelecek nesilleri susuz bırakmayalım.“ diyerek sözlerine son verdi.

Etkinlikte konuşan Çerkezköy Belediyesi Başkan Vekili Uğur EREM; “Bölgemizde bulunan organize sanayinin, özellikle tekstil sektörünün yıllardır yer altı su kaynaklarımızı hoyratça kullanmasından dolayı bugün su sıkıntısı yaşıyoruz. Dünya için değerli olan su, Tekirdağ için de oldukça değerlidir. Geleceğe bırakabileceğimiz suyun devamlılığı şarttır.”dedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülferah GÜRAL yaptığı konuşmasında; “Su dünyamız için, hepimiz için hayati önem taşımaktadır. Dünyamızdaki nüfus artışı, kentleşme, sanayileşme ve küresel ısınma su kaynaklarını olumsuz etkilemektedir. Su kaynaklarımız giderek azalmaktadır. Bu da dünyamız için bir tehdittir. Suyun temini ve tüketimi süreci oldukça iyi planlanmalıdır. Bu kapsamda TESKİ bu işlemi zaten yapmaktadır. TESKİ suyumuzu yönetiyor. TESKİ’ye yaptıkları güzel çalışmalar için teşekkür ediyoruz. TESKİ’nin su tasarrufuna dikkat çekmek ve okullarda su bilincini aşılamak amacıyla kurduğu TESKİ Su Çocuk Meclisi için ayrıca teşekkür ediyorum. Umudumuz çocuklar. Çocuklar eğitilirse aileleri de eğitilir ve gelecekteki dünyayı onlar kurtaracaklardır. Amacımız en kaliteli altyapı hizmetini sunmaktır. Gelecek nesillerin de su ihtiyacını düşünerek, gerekli duyarlılığı hep birlikte göstermeliyiz.”dedi.

Konuşmaların ardından TESKİ Çevre Mühendisi Gülçin DOĞAN “Sağlıklı Su Temiz Çevre” konulu bilgilendirme sunumu yaptı.

TESKİ Su Çocuk Meclisi Yönetim Kurulu Üyesi Sıla TOPALOĞLU, meclisin çalışmaları ve yürütülen faaliyetler hakkında bazı bilgiler verdi.

Çevre Gönüllüsü Hakan DEDEOĞLU; “Dünya Su Güvenliği” konusunda bilgilendirici bir anlatım gerçekleştirdi. Suyun dikkatli kullanılması gerekliliğine değinirken, bölgemizde yaşanan çevre sorunları ve sorunların nasıl aşılacağı hakkında bilgiler verdi.

Etkinlik kapsamında katılımcı okul öğrencileri su temalı hazırladıkları oyun ve gösterileri sergilediler. Sergilenen gösteriler suyun önemi, su tasarrufu ve gelecekteki çevre üzerine konuları ele almıştı. Farkındalık oluşturmak adına işlenen konular çocukların su bilincine sahip olduğunu ortaya koydu.

Tören sonunda katılımcı okulların öğretmenlerine ve konuşmacılara günün anısına plaket takdim edildi.

 

 

 

Okunma :342
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
2019 Yerel Seçimleri ve TEKİRDAĞ
2019 martın ’da Yapılacak yerel seçimlere 4.5 aydan az bir süre kaldı
Recep ÇALI
YÖNETECEKSEN, TALEP EDECEKSİN
Biraz geçmişe bakmak, yaşanmışlıklardan sonuç çıkarabilmek için olduğu kadar geleceği planlamak içinde gereklidir. Bu defaki yazımda bu günkü yoğun gündemin içinde biraz olsun gençlerimize, kadınlarımıza ve yönetim olgusuna dair fikirlerimi paylaşmak istedim.
Anket
SÜLEYMAN PAŞA İLÇESİNDE CHP’DE BELEDİYE BAŞKAN ADAY OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ?
    Ekrem Eşkinat
    İlker Yağcıoğlu
    Mennan Yıldırım
    Recep Ökten
    Şeref Çetin
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2564
Dün : 5383
Toplam : 4890601
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet