web tasarla

19-mayis-ve-29-mayis-onemi-uzerine

tekirdağ haberleri

Ana Sayfa     |     Ekonomi     |      Güncel      |      Spor      |      Sağlık      |      Künye      |      İletişim


Son Dakika |
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE

Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.

 

Atatürk ve vatan sevdalısı bir avuç yürekli insanın 16 Mayıs günü Bandırma gemisi ile başlattığı yolculuk 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ulaşmış ve Kurtuluş savaşı ile bağımsız bir Türkiye Cumhuriyetine giden yol açılmıştır. Bunun anısına 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı olarak  ilan edilmişti.

 

İstanbul’un Fethi ise 1453’ün 29 Mayısında gerçekleşmişti. İstanbul'un fethi bir çağı kapatıp bir  çağı açtı. Bu da çok önemli bir askeri başarı, elbette ki kutlanmalı. Hatta çok şaşaa ile kutlanması da mümkündür.

 

Ancak, tarihi bir gerçek, Mustafa Kemal ve bir avuç idealistin Emperyalizme karşı verdiği Tam Bağımsız Türkiye mücadelesi olmasaydı, fetih gerçekleştiren Fatih'in torunlarının işgalcilere teslim ettiği İstanbul'u yeniden fetih ederek Cumhuriyet Türkiye'sinin şehri olabilmesi mümkün olmayabilirdi. Tarihe bu açıdan bakıp hatırladığımızda görüyoruz ki; bizzat fethi yapan Fatih Sultan Mehmet'in  torunlarının yönetiminde İstanbul adeta işgal ordusuna teslim edilmiş. Bugün düşündüğümüzde anlıyoruz ki, bu işgal ve devam eden işgaller Bandırma gemisini yola çıkmak zorunda bırakmıştır.

 

Bunu hatırlayınca düşünmeden edemiyoruz. Eğer Mustafa Kemal ve arkadaşları, bir avuç idealist halkını ayağa kaldırıp işgalcileri kovmasa idi fetih kutlayabilecek miydik?

 

Sonuç;

Atatürk ve arkadaşları işgalcileri kovmasaydı bugün çağ değiştiren bu İstanbul Fethi'nin 566'inci yılını şenlikle kutlayamazdık.

Bilmem anlayabildik mi? O nedenle 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma,  Gençlik ve Spor Bayramı aynı zamanda19 Mayıs Emperyalizme karşı ayaklanma günüdür.

Recep ÇALI-İnşaat Mühendisi.

Okunma :3109
Yapılan Yorumlar
Yazarlar
Mehmet ŞEN
BÜROKRATLAR SEÇİLMİİŞLERİ YOK SAYAMAZSINIZ
Geçtiğimiz hafta Tekirdağ Bağlı Marmara Ereğlisi Dere ağzı Mahallesi Radar mevkiinde yapımı Biten , Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi’nin (UDEM) açıldı. Açılışa T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Bakan Mehmet Cahit Turhan katıldı.
Recep ÇALI
19 MAYIS VE 29 MAYIS ÖNEMİ ÜZERİNE
Mayıs ayı ülkem için önemli aylardan biridir. Şöyle ki; 19 Mayıs tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır. 29 Mayıs ise Orta Çağı sona erdiren İstanbul’un fethi. Önümüzdeki gönlerde önce 19 Mayıs sonra ise 29 Mayıs kutlamaları yaşanacaktır.
Anket
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3218
Dün : 3823
Toplam : 7010598
Foto Galeri

sanalbasin.com üyesidir


Tüm Hakları Saklıdır. Tekirdağ Kent Haber 2013©    | info@tekirdagkenthaber.com  |  Sitemiz Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Üyesidir


Tekirdağ Haberleri web tasarım Sohbet